جستجو
آرشیو

۴۰۰ سال است که با بحرن هویت مواجهیم

محمد صادق کوشکی ضمن اشاره به تاکیدات رهبرمعظم انقلاب به حوزه علوم انسانی، گفت: اینکه حضرت آقا اشاره صریح دارند به بومی‌سازی علوم انسانی واقعا قابل تحلیل و بررسی است، یعنی باید نظریه­ پردازان و متخصصان علوم انسانی گرد هم آیند و راهکارهایی را برای کوتاه‌مدت و بلندمدت ارائه کنند.

وی با بیان اینکه امروز ما می­ بینیم رهبری انقلاب راه را نشان می‌دهند اما به جای آن­که تصمیم و یا حرکتی از سوی افراد مرتبط گرفته و یا انجام شود، بازهم علوم انسانی به محاق می­ رود، اظهار داشت: این گونه نیست که علوم انسانی یک شبِ و تنها طی یک سال اخیر مورد توجه حضرت آقا قرار گرفته باشد بلکه قبل از انقلاب هم حضرت امام بارها در مورد آن تذکر داده­ اند و بعد از انقلاب هم بزرگانی همچون شهیدان بهشتی، باهنر، مطهری و همچنین در حال حاضر حضرت آیت‌الله خامنه ­ای که امروز ردای رهبری را بر تن دارند ما را متوجه حوزه علوم انسانی کرده‌اند.

این استاد دانشگاه با عنوان این مطلب که ما نیازمند علوم بومی مبتنی بر چارچوب­های اعتقادی هستیم، تصریح کرد: هر جامعه­ ای که بخواهد تولید علم کند باید مبتنی بر فلسفه بومی باشد.

کوشکی یادآور شد: اگر حضرت آقا ما را توجه می­ دادند به اهمیت فلسفه و یا نمی­ دادند ما باز هم باید مقدمات را فراهم می­ کردیم که مقدمه این­ها زیرساخت فلسفه بومی است.

وی افزود: ما برای رفع نیازهای تمدنی خود در گذشته نیاز به فلسفه را احساس کردیم و با استفاده از ظرفیت عقلانی موجود از قرن دوم به بعد وارد فلسفه شدیم.

کوشکی با بیان اینکه ما در ۴۰۰ سال اخیر دچار بحران هویت شدیم و به نوعی در درگیری با تمدن غرب اهمیت فلسفه خودی را فراموش کرده‌ایم، گفت: امروز بیشتر این بحران هویت احساس می­ شود، به خصوص وقتی که پای پاسخگویی به میان می‌آید، این امر خلأ خود را بیش از پیش احساس می‌کند

یک پاسخ به “۴۰۰ سال است که با بحرن هویت مواجهیم”

یک نظر بگذارید