جستجو
آرشیو

پیشروی ویکی‌لیکس در جهت بی‌حسی اطلاعاتی جهان

انتشار اسناد محرمانه دولت امریکا توسط پایگاه اینترنتی ویکی‌لیکس که در روزهای اخیر سومین قسمت آن را شاهد بودیم، برنامه‌ای مدون را در حال پیگیری است تا حقیقت در مسیر پر فراز و نشیب سیاست‌های استعماری ترور شود. با کمی دقت در محتوای این اسناد متوجه نمایشی می‌شویم که نویسندگان و کارگردانان آن در عین وضوح حقایق، قصد ابهام آفرینی و تشویش افکار عمومی را دارند.

دکتر محمدصادق کوشکی تحلیلگر مسائل سیاسی در توضیح این سناریو با خبرنگار روزنامه جوان گفت و گو کرده و گفته است: یکی از تکنیک‌های جدید برای مخفی‌سازی اطلاعات، انتشار اطلاعات به صورت انبوه و مخلوط است. در این شیوه به جای مخفی ساختن و رده‌بندی اطلاعات تلاش می‌شود تا اطلاعات محرمانه و صحیح در میان انبوهی از اطلاعات دیگر مخلوط و به مخاطب عرضه شود.

وی تصریح کرد: در این حالت امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات برای مخاطبان کاهش می‌یابد و مصرف‌کننده اطلاعات قادر به آنالیز و بهره‌برداری صحیح نیست. بر این اساس به نظر می‌رسد انتشار حجم بالایی از اطلاعات دو وزارتخانه دفاع و امور خارجه ایالات متحده امریکا از سوی یک سایت گمنام حرکتی در این مسیر باشد.

کوشکی ابراز کرد: هرچند در میان اطلاعات عرضه شده ممکن است موارد درستی هم به چشم آید، اما وسعت بیش از حد اطلاعات اجازه پردازش موضوع را به مخاطب نمی‌دهد؛ از سوی دیگر با این عملکرد ویکی‌لیکس دیگر فرصت افشاگری در مورد اخبار متقن نظیر جنایات گسترده امریکا در افغانستان و عراق از افرادی که اطلاعات دقیق در این خصوص دارند، گرفته می‌شود. به طوری که مخاطبان در مواجهه با آن افراد و شنیدن اطلاعات دقیق دیگر آن موارد را باور نمی‌کنند؛ زیرا قسمتی از آن اطلاعات دقیق را قبلاً در میان انبوهی از اطلاعات دیگر توسط ویکی‌لیکس و سایت‌های مشابه شنیده و خوانده‌اند. وی درباره این مکانیزم توضیح داد: در این حالت می‌توان گفت که اطلاعاتی نظیر اسناد گسترده ویکی‌لیکس، مخاطب را دچار رودل اطلاعاتی یا بی‌اعتنایی و بی‌حسی اطلاعاتی می‌کند. در یک مثال ساده می‌توان این حالت را به زمانی توصیف کرد که یک فرد به شدت کتک خورده و شکنجه دیده است؛ حال اگر در آن شرایط شخصی جلو‌ آید و یک سیلی یا لگد به آن فرد بکوبد، فرد مصدوم اصلاً آن سیلی را حس نمی‌کند، چراکه بدنش از شدت شکنجه بی‌حس شده است.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: با توجه به این مثال، شیوه‌ای که ویکی‌لیکس در انتشار اسناد محرمانه دولت امریکا در پیش گرفته، به نوعی واکسینه کردن امریکا در برابر اتهاماتی است که می‌تواند در آینده افکار عمومی را نسبت به واقعیت امریکا روشن کند. بنابراین دولت امریکا از هم اکنون دست به کار شده تا افکار عمومی را به سمت تاریکی بکشاند و جهان را به سوی بی‌حسی اطلاعاتی غلت دهد. کوشکی تأکید کرد: در جامعه بسته اطلاعاتی امریکا که دولتمردان امریکایی در ارائه اطلاعات بسیار خسیس هستند، قطعاً منبعی از درون دولت امریکا اطلاعات لازم و طراحی شده را به ویکی‌لیکس می‌دهد و این عملیات یعنی «مخفی کاری اطلاعات با انبوه‌سازی آن» با یک هماهنگی ویژه پیش می‌رود.

وی یادآور شد: در شیوه تازه جنگ نرمی که ویکی‌لیکس با هماهنگی دولت امریکا پیش گرفته، گرچه حفظ منافع امریکا هدف اصلی به شمار می‌آید، اما این عملیات فقط یک هدف را دنبال نمی‌کند؛ بلکه چندین هدف متنوع در این فرآیند وجود دارد تا با یک تیر بتوانند چندین هدف را نشانه روند. بنابراین پیشدستی اطلاعاتی کشورهای مقابل امریکا می‌تواند آنان را در پیگیری اهدافشان ناکام بگذارد.

یک نظر بگذارید