جستجو
آرشیو

ترور اساتید فریاد مرگ بر آمریکا در روز دانشجو را رساتر می‌کند

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به روز دانشجو و وضعیت جنبش‌ دانشجویی، اظهارداشت: جنبش دانشجویی به شکل کامل در کشور برپا نشده است؛ مهم‌ترین ویژگی‌های جنبش دانشجویی درون‌زایی و خودجوشی بدون اتصال به جریانات سیاسی بیرون از دانشگاه است، هرچند داشتن تفکر، مستقل بودن و پیوند با مردم و معنویت از ارکان جنبش دانشجویی در چارچوپ نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: این ارکان هنوز به معنای واقعی در جنبش دانشجویی شکل نگرفته است و متأسفانه حوادث ۱۶ سال گذشته نیز مانع از شکل‌گیری جنبش دانشجویی به معنای حقیقی آن در کشور شده است.

کوشکی با اشاره به اینکه جریانات سیاسی بیرون دانشگاه همواره به‌دنبال استفاده از دانشجویان به عنوان اهرم‌های نبرد سیاسی مقابله با جریان مخالف خود بوده‌اند، خاطرنشان کرد: دانشجویان به‌دلیل عدم وجود تفکر و جریان فکری مستقل ترجیح داده‌اند که شاخه دانشجویی جریانات سیاسی باشند تا جنبش دانشجویی مستقل، بر همین اساس در شرایط کنونی صحبت از جنبش دانشجویی به معنای حقیقی آن زودهنگام است.

وی با تأکید بر اینکه البته نشانه‌های امیدوارکننده‌ای نسبت به جنبش‌های دانشجویی وجود دارد، یادآور شد: در این زمینه می‌توان به حرکت‌های خودجوش دانشجویی در حرکت‌های جهادی اشاره کرد که از سال‌های گذشته بوده و در حال حاضر نیز ادامه دارد، از این رو چنانچه این روند تداوم پیدا کند، می‌توان شاهد شکل‌گیری جنبش دانشجویی مدنظر امام (ره) و مقام معظم رهبری بود.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: حرکات مستقل عدالت‌خواهی که با نام‌های متفاوتی در دانشگاه شکل گرفته از نشانه‌های امیدوارکننده نسبت به جنبش دانشجویی محسوب می‌شود هر چند آنها جریان غالب جنبش‌ نیستند، لذا چنانچه این جریانات رشد کرده و فضای مناسبی برای آنها ایجاد شود با تلاش خود آنها می‌توان جنبش دانشجویی را در سطح مطلوب شکل داد.

وی تاکید کرد: وابستگی، فاصله گرفتن از معنویت، مردم و مشکلات آنها و عدم تفکر از آسیب‌های جریان‌ دانشجویی است.

کوشکی به راه‌حل‌های عملیاتی و اجرایی برای برون‌رفت از مشکلات فعلی جنبش‌های دانشجویی اشاره و عنوان کرد: اولین قدم این است که دانشجویان به سمت تفکر و عقلانیت حرکت کرده و از اقدامات احساسی فاصله بگیرند، پیوند خود را با جامعه و مشکلات آن بیشتر کنند، از جریانات چپ و راست موجود فاصله بگیرند، چراکه پیوند با قدرت دانشجویان را فاسد می‌کند و جنس قدرت نیز تفاوتی ندارد.

وی با تأکید بر اینکه منتقد و نصیحت کننده دولت نبودن برای جنبش‌های دانشجویی آسیب زننده است، متذکر شد: توقع است که دانشجویان به عنوان وجدان عالم و آگاه مردم منتقد حاکمیت و دولت باشند و نکات مثبت را تقویت و نکات منفی را گوشزد کنند، به عبارت دیگر آنها باید آمر به معروف و ناهی از منکر باشند، بنابراین در این حالت می‌توان شاهد شکل‌گیری اصیل و مطلوب جنبش دانشجویی بود.

کوشکی با بیان اینکه در شرایط فعلی صحبت از جنبش دانشجویی، برای این جریان زیاد است، اظهار داشت: مسیر جنبش دانشجویی ورود دانشجویان به حوزه تفکر و عقلانیت، حرکت به سمت تولید علم، جنبش نرم‌افزاری و مسیر آزاداندیشی است.

وی گفت: یک بخش از آزاداندیشی این است که دانشجویان از حصار جریان‌های سیاسی موجود فراتر بیندیشند، یعنی اگر آنها مبلغ دولت فعلی هستند، باید آرمان‌گرایی دانشجویی که رهبر انقلاب نسبت به آن تأکید دارند را مدنظر قرار دهند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: جنبش دانشجویی باید نگاه آرمانی داشته و به وضع موجود اکتفا نکند و هر روز موقعیت بهتری را برای جامعه بخواهد از این‌رو برای تحقق این امر باید پیوند خود را با مردم و جامعه و مشکلات آنها بیشتر کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در ادامه گفت‌وگوی خود به ترور دو تن از اساتید دانشگاه شهید بهشتی اشاره و اظهار داشت: فضای جامعه ایران با ترور بیگانه نیست و حادثه ترور اساتید با هدف بر هم زدن آرامش، امنیت و القای ناامنی صورت گرفت، که این به معنای ناامن جلوه دادن فضای علمی کشور است.

وی ادامه داد: دشمنان با رشد فضای علمی، تحقیقی و پژوهشی‌ اساتید در دانشگاه‌ها مخالف هستند، از این رو برای عاملان ترور اینکه دانشجو هدف باشد یا استاد، گناهکار هدف باشد یا بی‌گناه مهم نیست و هدف آنها فقط ناامن جلوه دادن فضای علمی و تلاش برای متوقف کردن حرکت دانشگاه‌ها به سمت تولید علم است.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه کسانی طراح چنین حرکات زشت تروریستی هستند که از رشد علمی جامعه ایران هراس دارند، یادآور شد: آنها از اینکه دانشگاه‌های ایران به سمت تولیدکنندگی علم برود هراس دارند، بر همین اساس ایجاد ناامنی و وقفه در حرکت رو به رشد دانشگاه‌ها، مهمترین هدف طراحان و عاملان چنین حادثه تروریستی محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دشمنان کشور به زمان، مکان و تاریخ اهمیتی نمی‌دهند و هدف اصلی آنها ناامن کردن دانشگاه است، هرچند این ترور که در آستانه روز دانشجو صورت گرفت نشان دهنده حماقت دشمن است چرا این حرکات باعث نفرت دانشگاهیان و دانشجویان مسلمان از عاملان ترور می‌شود.

کوشکی در ادامه با اشاره به اینکه دشمن درجه یک جمهوری اسلامی رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آنها است، عنوان کرد: سرنخ طراحی ترور به صورت مستقیم و غیرمستقیم بدون هیچ تردیدی به دست رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آنها است.

وی با بیا اینکه دشمنان تنها کسانی هستند که از رشد علمی ایران اسلامی متضرر می‌شوند، متذکر شد: زمانی‌که ترور اساتید دانشگاه شهید بهشتی بین هفته بسیج و روز دانشجو اتفاق می‌افتد، نشان دهنده حماقت طراحان و بانیان این ترور کور است.

کوشکی در خاتمه افزود: حادثه ترور در دانشگاه شهید بهشتی باعث نفرت دانشگاهیان و توجه بیشتر آنها به دشمنان حقیقی نظام می‌شود، از این رو قطعأ در روز دانشجو شاهد فریاد مرگ بر آمریکای رساتر و با نفرت بیشتری خواهیم بود.

یک نظر بگذارید