جستجو
آرشیو

تعبیر انقلاب اسلامی برای اعتراضات عرب نادرست است

هرچند نگرش احساسی به حوادث مصر، تونس، اردن و یمن برای ما حالت خوشایندی فراهم آورده تا آنجا که خیال می کنیم میوه انقلاب اسلامی در این کشورها به ثمر رسیده اما واقعیت حکایت از امور دیگری دارد! …حتی دولت علی عبدالله صالح در یمن با صدور مجوز راهپیمایی و عدم سرکوب نظامی مردم معترض تلاش می کند بر غضب مردم فائق آید!

دکتر محمدصادق کوشکی در یادداشتی نوشت:

۱ مدتی پیش یکی از عوامل مؤثر در سازمان سیا در جمعی محدود گفته بود پیروزی انقلاب اسلامی ایران حاصل یک خطای وحشتناک استراتژیک غرب بود! خطایی که دیگر تکرار نمی شود!

۲ هرچند نگرش احساسی به حوادث مصر، تونس، اردن و یمن برای ما حالت خوشایندی فراهم آورده تا آنجا که خیال می کنیم میوه انقلاب اسلامی در این کشورها رسیده و ما بایستی صبر کنیم تا میوه های رسیده به دامان ما بیافتند، اما واقعیت حکایت از امور دیگری دارد!

۳ اولین سؤال این است که ما در این کشورها و کشورهایی مشابه (مراکش و…) چه کاشته ایم و چه کرده ایم که حال منتظر محصولیم؟ آیا دستگاه سیاست خارجی ما در این کشورها بذر تفکر انقلاب اسلامی را پراکنده ساخته و یا رایزنی های فرهنگی ما در این کشورها به تربیت نیروهای انقلابی مشغول بوده اند؟ اصلاً چرا راه دور برویم؟ در حوادث سال گذشته بی بی سی فارسی چه کرد؟ آیا رسانه های ما (مثلاً العالم یا الکوثر) توانسته اند یک دهم آنچه بی بی سی فارسی در تشویق و تشجیع حوادث خیابانی سال گذشته ایفای نقش کرد، در تقویت اعتراضات تونس، مصر، اردن و یا یمن مؤثر باشند؟

۴ آنچه در مصر و تونس و… می گذرد نشانه خستگی مردم این کشورها از استبداد و دیکتاتوری و فساد و فقر است! مردم این کشورها می دانند چه نمی خواهند اما نمی دانند چه می خواهند و این مهمترین مانع در مسیر تبدیل این حرکت ها به انقلاب و نظام اسلامی در این کشورهاست!

۵ شدت سرکوب در این کشورها اجازه ظهور هیچ نمونه ای از رهبری انقلابی (و البته اسلامی!) را نداده است! نه رهبری فردی مانند سیدحسن نصرالله و نه کادر رهبری مانند رهبران حماس! حتی اخوان المسلمین مصر نیز بر اثر شدت اختناق نمی تواند در اندازه رهبر یک انقلاب اسلامی ظاهر شود، چه رسد به این که یک نظام اسلامی را در حساس ترین نقطه جهان عرب برپا کند!

۶ بعلاوه آن که فقر اندیشه ای در کشورهایی مانند یمن و تونس خود به مانعی جدی در تبدیل خیزش های مردمی این کشورها به انقلاب و بالمال نظام اسلامی تبدیل شده است!

۷ از سوی دیگر تمرکز آمریکا و غرب و رژیم صهیونیستی بر این مناطق حساس (بویژه اردن و مصر) باعث خواهد شد تا خیزش غضب آلود مردم این سامان در حد تعویض سران نظام های حاکم باقی بماند و تداوم پیدا نکند!

۸ فعلاً مهمترین خواسته مردم تونس تغییر کادر حاکم بر کشور است، و مردم اردن هم به وضع موجود (فقر، فساد اقتصادی و…) معترضند، مردم مصر هم که به حد انفجار رسیده اند! چرا که تحمل حتی یک روز از نظام فاسد و دیکتاتور مبارک برای هیچ انسان آزاده ای قابل تحمل نیست! و یمن هم حالتی شبیه مصر دارد. این رویدادها شروط لازم برای وقوع انقلاب اسلامی در این کشورها محسوب می شود. اما شروط کافی نیستند!

۹ نبود رهبری واحد، عدم انسجام (تلفیق نیروهای اسلام گرا، دموکراسی خواه و حتی بعضاً سلفی و…) میان نیروهای معترض و تلاش غرب برای توقف اعتراضات در این کشورها، دلایلی جدی برای عدم وقوع انقلاب اسلامی در این کشورها محسوب می شوند.

۱۰ بعید نیست مردم مصر با حذف مبارک و تشکیل یک حکومت دموکراتیک ساکت شوند (چون گزینه ای دیگر در دسترس خود نمی بینند) و همین گونه مردم تونس! شاه اردن هم بلافاصله پس از اولین راهپیمایی تمام تلاش خود را برای جلب رضایت مردم بکار بسته است و حتی دولت علی عبدالله صالح در یمن با صدور مجوز راهپیمایی و عدم سرکوب نظامی مردم معترض تلاش می کند بر غضب مردم فائق آید!

۱۱ یک ضرب المثل خراسانی می گوید نه بیل زدیم نه پایه، انگور خوردیم در سایه! اما با کمال تأسف این اتفاق در عالم واقع رخ نمی دهد! اگر انقلاب اسلامی در لبنان و فلسطین پا گرفته محصول تلاش های گمنامانه هزاران سرباز بی ادعای انقلاب اسلامی است! مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد!

۱۲ و البته تنها سؤال بی پاسخ آن است که نمایندگان ویژه رئیس جمهور در یکی دو ماه گذشته چه پیام هایی را برای شاه اردن و رؤسای جمهور فاسد مصر و یمن داشته اند؟ سفر بقایی به یمن و مصر و سفر مشایی به اردن نشان از چه دارد؟ آیا دولت ما در جریان رویدادهای این کشورها هست؟

یک نظر بگذارید