جستجو
آرشیو

صالحی شروع کننده اصلاحات باشد

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌ِالمللی درباره حضور صالحی در سمت وزیر خارجه گفت: مجلس به هر حال با رای اعتماد خود صالحی را به عنوان وزیر امور خارجه انتخاب کرد، اما اگر قرار باشد صالحی موفق عمل کند باید نگاه و ارزیابی دقیقی درباره این وزارتخانه داشته باشد.

وی افزود: این ارزیابی باید در طی سی سال گذشته صورت گیرد و سعی بر این باشد که نقاط ضعف این وزارتخانه طی این سال‌ها استخراج شود و مورد توجه قرار گیرد تا کارنامه قابل قبولی از وزارت خارجه دکتر صالحی ایجاد شود.

استاد دانشگاه با اشاره به اینکه وزارت خارجه چالش‌هایی دارد که هر وزیری که در آن وارد می‌شود باید به این چالش‌ها توجه کند، تاکید کرد: نکته اول اینکه وزارت خارجه تنها مجری تصمیماتی است که نظام در عرصه سیاست خارجی در نظر می‌گیرد و محل تئوری سازی و تئوری پردازی نیست و تنها وظیفه آن اجرا کردن سیاست‌هایی است که از سوی رهبری به عنوان ساز و کار تبیین می‌شود و باید آن را اجرا کند.

وی تصریح کرد: وزارت خارجه باید حدود و حریم خود را بشناسد که مجری کدام رهنمود از سوی رهبری و امام است و آن را مشخص کند، فرماندهی وزارت امور خارجه در حقیقت در دست رهبری نظام است و وزارت خارجه باید صرفاً مجری باشد.
تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی ادامه داد: موضوع بعدی اینکه وزارت خارجه هنوز نتوانسته ظرف مناسبی برای انتقال تفکر انقلاب اسلامی و در بر گرفتن آن باشد؛ وزارت خارجه ما در نظام جمهوری اسلامی هنوز متاثر از وزارت خارجه عصر پهلوی است و همانطور که آنها نسبت به اروپای غربی و آمریکای شمالی توجه ویژه‌ای داشتند در وزارت خارجه جمهوری اسلامی هم نگاه دولت به همین سمت است.

وی توضیح داد: جهت گیری وزارت خارجه به سمت ملت‌های مستضعف باید باشد و صالحی تلاش کند که تفکر اسلامی را در وزارت خارجه نهادینه کند، در وزارت خارجه جمهوری اسلامی آن اندازه که اسیر رعایت کردن حقوق نامشروع غربی‌ها هستیم به ملت‌های مستضعف پای بند نیستیم و حتی سفرای غربی به نوعی از حق کاپیتولاسیون در ایران برخوردارند چرا که در عمل اهانت می‌کنند و رفتار خارج از عرف دیپلماتیک دارند.

کوشکی خاطرنشان کرد: این در حالی است که وزارت خارجه هم تلاشی برای مهار آنها انجام نداده است و همیشه مسیر مماشات با آنها را در پیش گرفته‌ایم.

استاد دانشگاه در توضیح نکته بعد اضافه کرد: وزارت خارجه در عمل به یکی از وظایف اساسی خود که حفظ کرامت ایرانیان در جهان است بی توجه بوده، ایرانیان خارج از کشور با سفارتخانه‌ها مشکل دارند و تضمینی ندارند که به سفارتخانه‌ها پناه ببرند چرا که رفتار سفارتخانه‌ها پشیمان کننده است و وزارت خارجه و سفرا تعهدی برای دفاع از منافع ایرانیان در خارج از کشور ندارند که باید روی آن تاکید شود.

وی درباره نکته آخر گفت: وزارت خارجه خود را از ماموریت‌های دلاری و سفرای اجباری و انتصابی و آدم‌هایی که بدون کمترین تخصص تنها با سفارش افراد دیگر وارد سفارتخانه‌های کشورهای خارجی شده‌اند و پست‌های مهمی گرفته‌اند جدا کند، چرا که همین مسائل عامل ناکارآمدی می‌شود و این وزارتخانه نباید در یک رقابت غیر اخلاقی قرار گیرد.

کوشکی افزود: هنوز در وزارت خارجه این موضوع جا نیفتاده که کسی که به کشوری فرستاده می‌شود باید حداقل به زبان همان کشور و یا به زبان انگلیسی مسلط باشد و سواد موضوعی آن را داشته باشد به عنوان مثال دکترای ریاضی بدون هیچ تخصص دیپلماتیک به سفارت ایران در مالزی اعزام می‌شود.تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی در پایان تاکید کرد: از این موارد ما کم نداشته‌ایم و وزارت خارجه باید ویترین ایران و آبروی آن باشد و صالحی می‌تواند شروع کننده خوبی برای اصلاحات در تمام این عرصه‌ها باشد تا بتواند نام نیکی از خود در این سمت به جا بگذارد.

۲پاسخ به “صالحی شروع کننده اصلاحات باشد”

  • ناشناس:

    مرد حسابی خجالت بکش! این چه مطلبیه تو سایت الف زدی؟ ارازل و اوباش تو و امثال تویی هستید که تحمل دیدن هیچکس غیر از خودتونو ندارید و به هرکی دلتون خواست برچسب ناپسند میزنید. چقدر دیکتاتورید شما ها! به شما چه ربطی داره بقیه چیکار میکنند؟ مگه اونها کار به کار شما دارند که شما به همه کس کار دارید. ارازل کسیه که تو هر جایی که خوانده نشده میره زبون ناپاکش رو باز میکنه و لجن به فضا پرتاب میکنه.

  • سلام:

    استاد کلاسای بررسی انددیشه های امام خمینی که دردانشگاه تهران برگزار میشد این ترم نیزادامه خواهدداشت؟

یک نظر بگذارید