جستجو
آرشیو

جهان عرب در انتظار حکومتهای مردمی

یک استاد دانشگاه و کار‌شناس مسائل سیاسی گفت: آنچه که در مصر رخ داده انقلاب نیست جنبش مردمی است و تا انقلاب فاصله زیادی دارد، از طرف دیگر هنوز مردم مصر یک نظام اسلامی را قبول نکردند و فریاد آن‌ها در قالب نظام دموکراتیک است نه در غالب نظام اسلامی.

محمدصادق کوشکی در گفتگو با سرویس سیاسی «فردا» با اشاره به دخالتهای آمریکا در آینده سیاسی مصر اظهار داشت: مصر در التهاب است و دخالت آمریکا و رژیم صهیونیستی از مجموعه پارامترهایی به حساب می‌آید که می‌تواند در آینده مصر تاثیرگذار باشد اما آنچه در آینده مصر مهم‌تر به نظر می‌رسد روند حرکت پارامترهای درونی مانند احزاب و گروههای سیاسی است که تاثیر قابل توجهی در تحولات مصر می‌تواند داشته باشد.

وی ادامه داد: مصر بعد از سال‌ها زیر ستم بودن در ‌‌نهایت به این جمع بندی رسید که حذف مبارک از صحنه سیاسی تنها راه حل مشکل است. آنچه در مصر و تونس و… می‌گذرد نشانه خستگی مردم این کشور‌ها از استبداد و دیکتاتوری و فساد و فقر است! اما این حرکت الزاما تضمین کننده نظام آینده مصر نیست.

این کار‌شناس مسائل سیاسی یادآور شد: برای رژیم صهیونیستی مسلم شده است که منافع آن‌ها در مصر با حرکت مردمی و مستقل به خطر افتاده و با بحران روبرو شده است و در نتیجه آن‌ها تمام تلاش خودرا به کار خواهند بست تا از این بحران خارج شوند.

وی با اشاره به عدم بازگشت مبارک به عرصه سیاسی مصر تاکید کرد: از آنجایی که بازگشت به فضای استبدادی مصر و مبارک امکانپذیر نیست از این رو آمریکایی‌ها به شدت احساس خطر می‌کنند زیرا آن‌ها در مصر تکیه‌گاه خود را از دست دادند و با چند قدم عقب نشینی قصد دارد که در مصر تاثیر گذار باشند اما انچه مسلم است اینکه حکومت آینده مصر چه به شکل دموکراتیک باشد و چه اسلامی، حکومتی باشد که در جهت حفظ منافع آن‌ها حرکت نماید.

کوشکی تاکید کرد: آن‌ها سعی خواهند کرد با ابزارهای مالی، امنیتی و رسانه‌ای به تدریج نفوذشان را در مصر افزایش دهند و دخالت‌هایشان را منجر به دست اندازی در حریم مصر آغاز کنند که مردم مصر با تدبیر خود می‌توانند از آن جلوگیری کنند.

وی اضافه کرد: اینکه در مصر حکومت در دست چه کسی باشد تابع حضور مردم و احزاب سیاسی است که کدام یک بتوانند موازنه را به سمت خودشان تغییر دهند اما اگر قرار باشد انتخابات آزاد برگزار شود پارلمان مصر تشکیل خواهد شد و با تغییر قانون نیازی به چهره شاخص برای زمام حکومت نخواهد بود اما پیش بینی می‌شود به احتمال زیاد حکومت آینده مصر مستقل و مردمی خواهد بود.

این تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه مصر در جهان عرب گام نخست را در جهت سرنگونی حکومتهای مطلقه برداشت گفت: از مجموعه ۲۲ کشورعرب، نزدیک به ۲۰ کشور مطلقه و تمامیت خواه هستند. جهان عرب خواهان کنار گذاردن نظامهای مطلقه هستند اما زمان آن بسته به اراده مردم جهان عرب و عملکرد حاکمان مطلقه آن‌ها است.

وی تاکید کرد: بسیاری از کشورهای عربی که به شیوه استبدادی اداره می‌شود دچار ترس شده‌اند. نمونه آن پادشاه بحرین با دادن هدایا به مردم و یا حکومت الجزایر که با کاهش قیمت کالاهای اساسی سعی در آرام کردن ملت دارند. اما این‌ها تلاشهای طبیعی است که زمان سرنگونی را به تعویق می‌اندازد اما دیر نیست روزی که تمامی حکومتهای مستبد عرب تجربه حرکت مردمی مصر را شاهد باشند.

یک پاسخ به “جهان عرب در انتظار حکومتهای مردمی”

یک نظر بگذارید