جستجو
آرشیو

اهمیت توانایی‌ محققان در استفاده از فرهنگ قرآنی برای تدوین الگوی پیشرفت

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) با اشاره به الگوی ایرانی ـ اسلامی پیشرفت گفت: برای اینکه هر جامعه مسیر رشد و تکامل خود را طی کند، نیازمند الگوی کامل و جامعی است. انقلاب اسلامی از ابتدا به دنبال چنین الگویی برای ایران و جهان اسلام بوده است.

وی با اشاره به شرایط تحقق این الگو افزود: برای اینکه بتوانیم این الگو را تدوین و محقق سازیم، نیازمند بلوغ حداقلی در فضای علمی و دانشگاهی کشور هستیم. تاکنون این بلوغ به وجود نیامده است، البته این نکته حائز اهمیت است که این الگو را باید کسانی تدوین کنند که جزء جامعه علمی کشور هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی بیان کرد: جامعه علمی کشور باید ضرورت نیاز چنین الگویی را درک کند و امکانات لازم از لحاظ علمی را داشته باشد و افق‌های پیش روی خود را بشناسد.

وی با بیان اینکه چنین الگویی باید در سال‌های گذشته تدوین می‌شد، اظهار کرد: اگر در سال‌های اولیه انقلاب به چنین الگویی دست پیدا می‌کردیم، فرصت مغتنمی بود و می‌توانستیم حرکت خود به سمت فتح قله‌های علمی را سریع‌تر طی کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی ابراز کرد: باید توجه داشت جامعه علمی و نظام مدیریتی در فضای کنونی به این نکته رسیده است که باید الگوی پیشرفت و تعالی داشته باشیم، هر چند در سا‌ل‌های گذشته امکانات علمی و بصیرت لازم را برای تدوین چنین الگویی نداشتیم.

وی در این رابطه افزود: شاید به طور طبیعی در این دهه از انقلاب امکان تدوین چنین الگویی فراهم شده است، حرکت‌هایی نیز که امروز برای تدوین این الگو انجام می‌شود، باید در مسیر علمی خود بررسی شود و افراد متفاوت نظر بدهند، این زمان فرصتی مغتنم برای نوشتن و ترسیم الگوی ایرانی ـ اسلامی پیشرفت است.

کوشکی با اشاره به ظرفیت معارف دینی برای تدوین این الگو افزود: معارف دینی ما با ظرفیت‌های بالایی که دارند، می‌توانند مفهوم‌سازی برای این الگو را داشته باشند و اما توانایی‌های ذهنی دانشمندان و محققین ما برای اینکه تا چه حد بتوانند با فرهنگ دینی و قرآنی ارتباط برقرار کنند، در تدوین شایسته این الگو مؤثر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی با اشاره به تفاوت این الگو با الگوهای غربی اظهار کرد: در حوزه پایه‌ها، تعاریف، مفاهیم، روش‌ها و استراتژی‌ها با الگوی غربی متفاوت است. این الگو که از جانب مقام معظم رهبری پیشنهاد شده، طرح جدیدی برای ساختن ایران اسلامی است.

یک نظر بگذارید