جستجو
آرشیو

کوس رسوایی مدعیان دروغین پیروی از امام در همین دنیا به صدا درمی‌آید

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که اصول بنیادین امام در سیاست خارجی و داخلی چه بود؟ گفت: اولین و بنیادی‌ترین اصل مورد نظر امام در سیاست خارجی، گسترش اسلام و تفکر دینی در پهنه جهان و آشنا شدن مردم با دین اسلام به منظور زمینه سازی ظهور است.
کوشکی در ادامه افزود: اگر بخواهیم اصول دیگری را که بر روی این بستر اصلی بنا شده است را برشماریم، یکی ارتباط توام با احترام با ملت‌های جهان و کشورهایی که به موجودیت جمهوری اسلامی احترام می‌گذارند، حمایت و پشتیبانی همه جانبه از مستضعفان، مظلومان و مسلمانان جهان، ترویج فرهنگ مقابله با کفر استکبار و به خصوص با دنیای ظالم تمدن غرب اصولی هستند که بر محور اصل بنیادین گسترش اسلام و تفکر دینی بنا شده‌اند.
وی مسئله مقابله با اسرائیل به عنوان نماد ظلم و استکبار در صحنه جهانی را نیز موردی خاص در بین اصول بنیادین امام راحل در سیاست خارجی برشمرد که از جایگاهی خاص در سیاست خارجی امام برخوردار بود و اظهار داشت: امام در راستای مقابله با اسرائیل، با آمریکا به عنوان شیطان بزرگ و سایر دولت‌های استکباری مقابله می‌کرد.
این استاد دانشگاه در تشریح اصول بنیادین امام در سیاست داخلی بیان داشت: اصلی‌ترین هدف حضرت امام در این موضوع را می‌توان چنین بیان کرد که ایشان جمهوری اسلامی ایران را مرکزی می‌دانستند برای ترویج تفکر ظهور در جهان و اینکه از توانمندی‌های این نظام برای آشنا سازی همه مردم جهان با تفکر دینی استفاده شود.
کوشکی با اشاره به اینکه این محوری‌ترین اصل امام در سیاست داخلی است، تصریح کرد: اگر بخواهیم اصولی را که بر این بنیاد بنا شده است، نام ببریم باید به بحث عدالت گستری، رفع محرومیت‌ها کشف امکانات بالقوه و ناشناخته و استفاده از آنها در راه ایجاد رفاه عمومی، بالا بردن مشارکت مردم به منظور ارتقا رشد و تکامل اجتماعی و کمک به انسان، چه انسان ایرانی و چه انسان خارج از مرزهای ایران برای پیدا کردن مسیر سعادت اشاره کرد و بیان کرد که این مورد آخر در چارچوب اصول سیاست خارجی امام نیز می‌گنجد.
وی در ارتباط با نگاه امام به نوع رابطه دولت‌ها و ملت‌ها برای تشکیل امت اسلامی خاطرنشان ساخت: حضرت امام یک متد خیلی خاص را برای ارتباط با امت‌های اسلامی و مستضعف جهان ارائه کردند که مبنی بر ارتباط فکری-فرهنگی با آنها بود. ایشان تاکید کردند اگر تفکر دینی و تفکر شیعی خالص و ناب چیزی که خود ایشان از آن به عنوان اسلام ناب یاد می‌کنند در عرصه جهان به دقت تبلیغ شده و توسط جمهوری اسلامی اعمال شود، می‌تواند مخاطبان واقعی خود را پیدا کند و آن وقت پیوند بین امت اسلامی از طریق افکار و اذهان صورت می‌گیرد؛ به طوری که دیگر حتی نیاز به ارتباط سیستماتیک هم نباشد.
این کارشناس سیاسی ادامه داد:‌ تعبیری که حضرت امام در این مورد به کار می‌برند «برپایی حزب جهانی مستضعفین» است که بارها آن را در صحبت‌های خود تکرار کرده‌اند، اما این حزب یک حزب تشکیلاتی به معنای احزاب رایج دنیا نیست؛ بلکه بحث یک تشکیلات فکری-فرهنگی-ذهنی است. به این معنی که همه مستضعفین جهان جبهه مقابل استکبار جهانی محور مشترک ذهنی داشته باشند و افکار و زمینه‌های ذهنی مشترک داشته باشند و بر مبنای آنها اقدامات و تصمیمات مشترک داشته باشند.
کوشکی درباره مدل اقدامات و تدابیر امام خمینی (ره) برای برون رفت از بحران‌ها گفت: متناسب با اینکه آن بحران چه باشد، حضرت امام از یک مجموعه یا یکی از راهکارهای رفتن به سراغ امکانات بالقوه و نهفته‌ای که جزء توانمندی‌های ما هست اما از آنها بی‌خبر بودیم و فعال کردن این امکانات بالقوه و تذکر دادن ما به آن بخش از استعدادها و توانمندی‌هایی که داریم و از آنها خبر نداریم در عرصه‌های داخلی و خارجی استفاده می‌کردند. وقتی امام مطرح می‌کنند که اگر هسته‌های حزب‌الله در سراسر جهان تشکیل شود، کسی جرات جسارت به فرزندان معنوی رسول خدا را نخواهد داشت، این یکی از آن امکاناتی است که وجود دارد، ولی ما به آن توجه نکردیم و در نتیجه وقتی برای مسلمانان جهان بحرانی پیش می‌آید ما راه برون رفتی برای آن نداریم.
وی تاکید کرد: راهکار دیگر امام برای مواجهه با بحران‌ها این بود که ما برای مواجهه با آنها از قبل خودمان را چنان آماده کرده باشیم که دیگر در این بحران‌ها قرار نگیریم؛ یعنی امام اصلا نمی‌پسندیدند که ما در بحران قرار بگیریم و بعد به دنبال راهکار برون رفت از آن باشیم، بلکه امام اصرار داشتند ما همواره از قبل چنان موقعیت‌شناسی کنیم و چنان برنامه‌ریزی داشته باشیم که هیچ وقت در تنگنا و بحران قرار نگیریم تا برای حل آن ناگزیر شویم از مواضع یا اصول خود کوتاه بیاییم یا مسیری را انتخاب کنیم که با آرمان‌های ما سازگار نباشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر طوسی اضافه کرد: امام علاوه بر اینکه به چاره اندیشی برای روبرو نشدن با بحران تاکید داشتند و معتقد بودند که در صورت مواجه شدن با بحران باید از امکانات بالقوه استفاده کنیم، اعتقاد راسخ داشتند که اگر ملتی در مسیر خدایی حرکت کرده و تقوای الهی را پیشه خود قرار دهد، به میزان صداقتش در این مسیر خدا کمکش می‌کند و از رو در رو قرار گرفتن این ملت با بحران جلوگیری می‌کند و کمتر با تنگنا مواجه می‌شوند و حضرت امام خیلی تاکید داشتند که هرچه مسوولان و مردم ما بیشتر تقوا داشته باشند به همان میزان کمتر با بحران مواجه می‌شوند.
کوشکی در واکنش به این مسئله که شما به کسانی که دم از اعتقاد به مرام امام می‌زنند اما در عمل اندیشه‌های امام را زیر پا می‌گذارند، چیست؟ گفت: واقعیت این است که توصیه به این افراد هیچ فایده‌ای ندارد. من وقتی می‌بینم برخی افراد ادعای پیروی از خط امام را کرده و در عمل خلاف آن عمل می‌کنند، خیلی یاد نوع عملکرد بنی‌امیه یا بنی عباس می‌افتم که خود را خلفای رسول‌الله و جانشین ایشان و مدافع دین و آرمان پیامبر می‌دانستند و البته با جدیت تمام مشغول تیشه زدن به ریشه تفکر پیامبر بودند.
وی افزود: امروز کسانی که مدعی خط امامی بودن هستند، نمی‌دانم چگونه چنین ادعایی را مطرح می‌کنند. به هر حال آخرتی وجود دارد و آنها چطور می‌خواهند با امام روبرو شوند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: هر ‌کسی می‌تواند افکار امام را قبول نداشته باشد که این مشکلی ندارد، اما کسی اسم خط امامی بودن روی خودش می‌گذارد اما در عمل بر خلاف سیره ایشان عمل می‌کند، این بدجوری به امام ظلم می‌کند و قبل از اینکه در آن دنیا مجازات این عمل خود را ببیند و در مقابل امام شرمنده شود، در همین دنیا کوس رسوایی‌اش به صدا در خواهد آمد که البته بعضی از ایشان هم اینک نیز تشت رسوایی‌شان از بام افتاده ولی بدون شک در همین دنیا بدجور با ننگ و عار مواجه می‌شوند و با خواری دنیا را ترک می‌کنند.
کوشکی اظهار داشت: قانون خلقت طوری است که اگر کسی بخواهد با صالحان در بیفتد و آبروی ایشان و بندگان خوب خدا را صرف خطاکاری‌ها و سیاه‌کاری‌های خود کند، هم در این دنیا تقاص پس می‌دهد و هم در آن دنیا و ما از قدیم در ادبیات فارسی داشته‌ایم که «با آن علی هر که در افتاد، ور افتاد» و ما این ورافتادن را در خیلی‌ها دیده‌ایم و یا در آینده نزدیک خواهیم دید.

یک نظر بگذارید