جستجو
آرشیو

باید انقلاب اساسی در وزارت خارجه صورت گیرد

گفت وگو با دکتر محمد صادق کوشکی

محمدصادق کوشکی ، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر طوسی در گفت‌وگو با ندای انقلاب گفت:  آنچه که در طول بیش از یک ماه اخیر در بحرین اتفاق افتاد، تلاش جدی رژیم آل‌سعود و آل‌خلیفه برای انهدام هویت شیعی در منطقه جنوب خلیج فارس است.

وی با اشاره به علل اقدام عربستان در اعزام نیرو به بحرین افزود: عربستان به دنبال ریشه کن کردن  هویت تشیع است زیرا تشیع می‌تواند خاستگاه تفکرات انقلابی باشد و به عاملی جهت رواج پیام‌های انقلاب اسلامی تبدیل شود لذا این حرکت را از بحرین آغاز کرده است و قصد دارد چنین فجایعی را در عربستان نیز تکرار کند.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: بحرین نمونه آزمایشگاهی حرکت ریشه‌کنی تشیع است، عربستان و رژیم صهیونیستی تصمیم‌گیراصلی در این موضوع هستند و به این نتیجه رسیده‌اند که هویت فرهنگی واعتقادی شیعه را نابود کنند، لذا به موازات نسل‌کشی شیعیان در بحرین به دنبال انهدام پایگاه‌های هویتی شیعه نیز هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر طوسی اظهار کرد: عربستان هرکجا که نام و نشانی از نمادهای شیعه وجود دارد، مورد تهاجم قرار می‌دهد و این پروژه از بحرین شروع شده است و شیعیان عربستان نیز در معرض خطر قرار دارند، عربستان قصد دارد، حساسیت دنیای اسلام را بیازماید و اگر جنایاتش با واکنش جدی روبرو نشد، در مقیاس بزرگتر این جنایات را در عربستان تکرار کنند.

کوشکی با ذکر این نکته که باید حساسیت نسبت به تحولات بحرین داشته باشیم، افزود: باید واکنش‌های جدی‌تری نشان داده شود، به هر میزان واکنش جدی‌تر باشد، آل‌سعود و رژیم صهیونیستی از اجرای پروژه خودشان در عربستان منصرف می‌شوند، امروز دفاع از مردم بحرین و مقابله با آل‌سعود و رژیم صهیونیستی دفاع از کلیت کیان اسلامی و شیعی است.

وی با اشاره به اتهامات مقامات عربستانی و بحرینی در مورد دخالت ایران در حوادث بحرین اظهار کرد: بدون تردید در طول سال‌های گذشته نیز شاهد بودیم که بارها مردم بحرین علیه ظلم حاکمان خود دست به اعتراض زدند، ولی عربستان همیشه ادعا داشته است که ایران شیعیان بحرین را تحریک کرده است، آنها نمی‌خواهند، درک ‌کنند که عامل قیام، ظلم آل‌خلیفه و آل‌سعود به مردم بحرین است.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهارکرد: آنها دست عوامل داخلی خود را در این فجایع پنهان می‌کنند و لذا به سمت فرافکنی می‌روند و عوامل خارجی همچون جمهوری اسلامی را به ناچار مطرح می‌کنند.

وی در مورد ارزیابی خود از اقدامات وزارت خار جه افزود: سیاستگذار محوری نظام اسلامی در سیاست خارجی همانند تمامی عرصه‌ها رهبر معظم انقلاب است، اما دستگاه دیپلماسی به واسطه ضعف جدی درونی و ساختاری نه تنها در خصوص حادثه بحرین بلکه در مورد حوادث دیگر جهانی نتوانسته است کنشگر باشد و فعال عمل کند.

کوشکی در ادامه بیان کرد: در همه حوادث دیگر از وزات خارجه اقدام جدی و موثر در عرصه بین‌المللی مشاهده نکردیم، وزارت خارجه متاسفانه در حوادث جهانی تماشاچی است و باید یک انقلاب اساسی در این وزارتخانه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه فرصت برای جلوگیری از کشتار مردم بحرین وجود دارد، گفت: دستگاه دیپلماسی باید کنفرانسی از همه کشورها و گروه‌هایی که نسبت به بحران بحرین حساس هستند، تشکیل دهد، کشورهایی نظیز ترکیه، عراق و رهبران انقلاب بحرین، گروه‌های حقوق بشری جهانی، سازمان ملل و اتحادیه اروپا باید در این کنفرانس حاضر شوند و در این کنفرانس بررسی شود که چگونه می‌توان از جنایات عربستان و آل‌خلیفه در کشتار مردم بحرین جلوگیری کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی در خاتمه افزود: هرچند چنین کنفرانسی باید در روزهای اول بحران بحرین برگزار می‌شد، اما هنوز ظرفیت و فرصت وجود دارد که این کنفرانس برگزار شود، حضور اتحادیه اروپا دراین کنفرانس بسیار مهم است، زیرا جنایات آل‌سعود را محکوم کرده است

یک نظر بگذارید