جستجو
آرشیو

جاذبه های رهبری امام خمینی -ره-

مهمترین ویژگی های انقلاب حضرت امام خمینی (ره) در طول فاصله سالهای ۱۳۴۱ تا ۱۳۵۷ (زمان پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام) را می توان به شرح زیر شمرد :

نخست؛ تکیه به مردم و باور این نکته که سر منشا هر تغییر در جامعه باید مردم باشند.

دوم؛ تلاش برای بر انگیختن جامعه بر اساس دادن اطلاعات و آگاهی به جامعه و ایجاد فضا برای انتخاب آگاهانه مردم در جهت گزینش الگوی انقلاب اسلامی

سوم؛ ایجاد فضا جهت بارور شدن اعتقادات و باورهای دینی جامعه وقراردادن مبنای نهضت براساس ایمان جامعه

چهارم؛ هدایتگری براساس باورهای اعتقادی و اصول مورد پذیرش عامه

پنج؛ بیگانه ستیزی

ششم؛ عدالت خواهی

هر کدام از ویژگی های فوق را اگر ملاحظه و مرور کنیم متوجه می شویم که تمامی این ویژگی ها جهت مسلمانان سایر کشورها و حتی جهت محرومین و مستضعفینی که در هر گوشه از جهان که قصد مقابله با ظلم و برپایی نظام عادلانه را داشته باشند جذابیت دارد به همین خاطر ما تمامی این ارکان را به اشکال متفاوت با درصدهایی از ضعف و قوت برای مردم مسلمان خاورمیانه جذاب می دانیم چرا که این موارد در واقع خصوصیات ویژگی های کمیاب و حتی نایاب صحنه سیاسی خاورمیانه در طول سال های اخیر بوده اند.

به همین دلیل هر کدام از این موارد جذابیت فوق العاده ای برای خیزش های اسلامی خاورمیانه داشته و دارند و طبیعی است که بر اساس شرایط اجتماعی هر کدام از جوامع ما تجلی این ویژگی ها را با ضعف و قوت در این نهضت ها شاهد هستیم .

با مرور به فضای اجتماعی کشورهایی که خیزش های اسلامی در این کشورها رخ داده است و مرور فرهنگ سیاسی این کشورها متوجه می شویم که این کشورها در طول سالیان گذشته از استبداد و عدم امکان مشارکت سیاسی ، عدم ایجاد فضای مناسب جهت بارور سازی ابداعات خلاقیت جامعه ، وابستگی به بیگانه و نظام طبقاتی و غیر عادلانه رنج برده اند.

دقیقا نقاط مقابل این خصوصیات منفی موجود در جوامع عربی خاورمیانه را در نهضت حضرت امام خمینی (ره) در قالب الگوی مثبت آن شاهد هستیم. به این معنی که در نقطه مقابل عدم مشارکت سیاسی ما ایجاد گسترده ترین فضای مشارکت مردمی را شاهد هستیم.

در نقطه مقابل وابستگی، استقلال را شاهد هستیم . در واقع خیزش های عربی که در چند ماه اخیر شاهد بودیم این خیزش ها مستقیم یا غیر مستقیم بدون حتی آگاهی، خلاء های جامعه خود را با استفاده از نقاط مثبت انقلاب اسلامی و تفکرات حضرت امام خمینی (ره) پوشش میدهند به همبین سبب است که دوست و دشمن ، عالم استکبار، رسانه ها و اندیشمندان دنیای استکبار و همینطور دوستان انقلاب همگی با هم متفق هستند که انقلاب اسلامی تاثیرات عمیق و شگرفی را در زایش خیزش اسلامی و بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه به همراه داشته است .

یک نظر بگذارید