جستجو
آرشیو

القای تفرقه و یأس، عواملی کلیدی برای تضعیف نظام

حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری هر دو بر این باورند که القای اختلاف و ایجاد یأس از کارآمدی نظام، بخشی از مهم‏ترین راه‌برد‌های دشمن در جهت تقابل با انقلاب اسلامی به شمار می آیند …

گروه سیاسی برهان/ محمد صادق کوشکی؛ حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری هر دو به عنوان اسلام شناسان مورد پذیرش جامعه، مقام ولایت را در اختیار داشته و هر دو از یک منبع، الهام گرفته و بر اساس یک متدولوژی همواره به تبیین و تفسیر کلیّت دین و انطباق آن با مسایل روز جهان پرداخته‌اند. از این رو بدون تردید می‌توان گفت که در تمامی اصول و بسیاری از روش‌ها متدهای برخورد حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری با مسایل مبتلا‌به یکسان می‌باشد. شایان ذکر است این یکسانی در روش‌ها، به یکسانی منبع مورد اعتماد و سازوکارهای بهره‌وری از این منبع، باز می‌گردد.

طبیعی است اختلافات جزیی و موردی در دیدگاه‌های این دو بزرگوار ناشی از تفاوت و اختلاف در مصادیق خارجی و بیرونی است و از آن‌جایی که رهبری فعلی نظام با ظرافت، پای‌بندی خود را به مبانی فکری و مبادی و روش‌های حضرت امام(ره) در استخراج پاسخ نیازمندی‌های جهان معاصر از متون دینی ابراز داشته‌اند، لذا در تطبیق اصول، روش‌ها و حتی تاکتیک‌های این دو بزرگوار در برخورد با موضوعات و مصادیق مختلف و متفاوت، می‌توان به یک مبانی و یا انطباق حداکثری دست یافت. این انطباق همان‌گونه که اشاره شد ناشی از یکسانی آبشخورهای فکری و شیوه‌های استخراج از این آبشخورهاست.

از سوی دیگر نگاه جامع و آگاهانه‌ی حضرت امام و شناخت ایشان از دنیای معاصر همانند آگاهی و شناخت رهبر فعلی نظام در این خصوص بوده و این نکته‌ای است که در قانون اساسی ما از آن تحت عنوان «تدبیر» یاد شده است. شناختن جهان معاصر یکی از لوازم اولیه‌ی تدبیر برای ولی فقیه محسوب می‌شود و از این رو در خصوص برخورد با تمامی مصادیق و موضوعات از جمله پدیده‌ی دشمن، تعریف آن، راهبرد مقابله، حذف و دفع دشمن و شیوه‌های دشمن شناسی، شباهت‌های بسیاری میان این دو بزگوار یافت می‌شود. از جمله آن که هر دو بزرگوار رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی را به عنوان یگانه دشمنان نظام مطرح ساخته و سطوحی پایین‌تر از این دو موضوع را به عنوان دشمنان نظام مطرح نکرده‌اند.

شیوه‌ها و روش‌هایی که از سوی این دو دشمن عمده در برخورد با نظام جمهوری اسلامی در طول سه دهه‌ی گذشته به کار گرفته شده نشان می‌دهد که هر چند در کلیّت یکسان بوده‌اند اما براساس زمان و شرایط، تغییراتی در آن‌ها پدید آمده است.

حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری، تفرقه را به صورت مشخص یکی از کارکردهای محوری دشمنان در جهت تضعیف نظام جمهوری اسلامی مطرح و و وحدت پیرامون کلیّات و اصول را راهکار مقابله با آن‌ها ارزیابی نموده‌اند.

حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری، تفرقه را به صورت مشخص یکی از کارکردهای اساسی و محوری دشمنان نظام در جهت تخریب و تضعیف نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی مطرح نموده‌اند. هم‌چنین هر دو بزرگوار وحدت پیرامون کلیّات و اصول را راهکار مقابله با این دشمنی مخالفان محوری نظام و متحدان غربی آن‌ها معرفی نموده‌اند.

در این‌ خصوص باید گفت استفاده نکردن از عقلانیّت و جهل درونی نیز که به دنبال آن مشکلات و معضلات متفاوتی در عرصه‌ی اداره‌ی جامعه و نظام جمهوری اسلامی پدید خواهد آمد، به عنوان یکی از زمینه‌های ضعف درونی نظام از سوی هر دو بزگوار معرفی شده و از این رو هم حضرت امام و هم مقام معظم رهبری، راهبرد مبارزه در جهت مقابله با این زمینه‌ی ضعف را حفظ وحدت، تقوای الهی، جهاد علمی و جنبش نرم افزاری و تولید علم معرفی نموده‌اند. طبیعی است تحقق چنین راهکارهایی نیازمند اراده‌ی قوی، برخورداری از دانش کاربردی وسیع، صعه‌ی صدر و برخورداری از اخلاق اصیل اسلامی، تلاش، پشتکار و همت انقلابی می‌باشد. حال اگر این مقدمات به نقطه‌ی مقابل خود و به شکل منفی در قالب جهل، تنبلی، خودخواهی و خود محوری و مانند این‌ها تبدیل شود به شکل موانعی در جهت تحقق راهکارهای یاد شده، خودنمایی خواهد کرد.

از سوی دیگر وسوسه‌ها و آفات معنوی و مشکلاتی مانند غرور، تکبر، منیّت و … آسیب‌هایی است که بر سر این راه وجود داشته و هر دوی این بزرگواران، مسؤولین ارشد نظام را نسبت به آن بیم داده و تلاش نموده‌اند با آگاهی بخشی و هشدار مسؤولین به مراقبه، از افتادن آن‌ها به دام چنین خطراتی پیش‌گیری نمایند.(*)

*دکتر محمد صادق کوشکی

یک نظر بگذارید