جستجو
آرشیو

ولی فقیه در برخورد با منحرفین، برخوردی هدایت گونه دارند‌ نه حذفی

استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تاکید کرد: ولی فقیه در برخورد با منحرفین، برخوردی هدایت گونه دارند‌ نه حذفی.
به گزارش خبرنگار «خبرگزاری دانشجو»» از شیراز، دکتر محمد صادق کوشکی عصر امروز در همایش بازخوانی اندیشه های امام (ره) که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در تالارهای سینا و صدرای شیراز برگزار شد، به تشریح جایگاه ولایت فقیه در مقابله با انحرافات پرداخت و اظهار داشت: وقتی سخن از انحراف و جریان منحرفی بوجود می آید به این معناست آن فرد و یا جریان در ابتدا در مسیر مستقیم قرار داشته و امروز از آن مسیر بنا بر دلایلی انحراف پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه ولی فقیه مجری دین خداست، عنوان کرد: این نقش دقیقا مخالف تفکر دیکتاتوری است؛ چرا که تفکر ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی و رضاشاه، این امر را در جامعه تزریق کرده است که رهبری باید دیکتاتور باشد و با منحرفین برخوردی میرغضبانه داشته باشد.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: ولی فقیه یک مکانیزم است که هر کس باید نقش خود را در آن مکانیزم به خوبی اجرا کند و ولایت فقیه در مقام تبیین و سخنگوی دین خدا می باشد.

کوشکی با تصریح بر هدایتگری و راهنمایی عنوان نقش عظیم ولایت فقیه بیان کرد: بخش اندکی از این مکانیزم در استفاده از ابزارهای خشن می باشد؛ چرا که ولایت فقیه جلوگیری از مقوله انحراف را بر عهده دارد.

این استاد و پژوهشگر دانشگاه با اشاره به نقش رسانه ها و صاحبان اندیشه و فکر به عنوان ابزار این مکانیزم در جلوگیری از انحراف خاطرنشان کرد: ولی فقیه در برخورد با منحرفین با نگاه دلسوزی و با دعوت وارد می شود.

وی با اشاره به دیدار رهبر معظم در سال ۸۶ با هیئت دولت که فرمودند فرهنگ در این دولت ضعیف است، بیان کرد:‌ منظور معظم له از ضعف فرهنگ، ضعف سینما و تئاتر نبود؛ بلکه ضعف فرهنگ دینی بود که امروز شاهد ضربه خوردن دولت از همین ناحیه هستیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر اینکه ولی فقیه در برخورد با منحرفین برخوردی هدایت گونه دارند‌ نه حذفی عنوان کرد:‌ معظم له با تکرار و تذکر و تعمیق آن، قصد بازگشت و تطهیر آن فرد و یا جریان را به درون نظام دارند و به منافع و مصلحت نظام می اندیشند.

کوشکی با تصریح بر جذب حداکثری در دین خدا توسط ولایت فقیه بیان کرد: دین نیاز به افراد ندارد که بخواهد آنها را جذب کند بلکه دین خدا از باب رحمت برای همگان آمده است.

وی گفت: اینکه رهبری در راس حرم و مردم در قاعده آن قرار دارند تفکر دیکتاتوری است؛ این تفکر نیز میراث تفکر شاهنشاهی و دیکتاتوری است که رهبر را در راس قرار می دهد چرا که به فرموده امام راحل مردم و رهبری در یک سطح قرار دارند و این انقلاب مدیون همه آحاد جامعه است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مصادیق انحراف در دولت های پس از انقلاب و برخورد امام و رهبر معظم انقلاب با این مقوله، به مرور وصیت نامه سیاسی امام راحل و فرموده های حضرت امام خامنه ای، رهبر معظم انقلاب پرداخت.

کوشکی در پایان با ابراز تاسف از ساده اندیشی افرادی که گمان می دارند اگر رهبری از دولتی حمایت کند به معنای عدم برخورد نخبگان و جامعه با آن است، گفت: نگاه رهبری نگاهی مبنی بر موضع دین خداست و خطا پوشانه عمل می کند و اگر فردی ولایتمدار باشد باید بداند جایگاه این فرد با رهبری فرق می کند و نباید به دفاع بی جا از جریان یا فردی بپردازد.

یک نظر بگذارید