جستجو
آرشیو

توجه مسئولان به برنامه‌های قرآنی تنها منحصر به اختصاص بودجه نباشد

با توجه به اینکه نظام ما یک نظام اسلامی برگرفته از ارزش‌های والای اسلامی است، توجه مسئولان به این امر مهم تنها اختصاص بودجه نباشد بلکه باید این توجه به صورت عملی باشد و در این مسابقات نیز همه مسئولان خود را مکلف به حضور در محل برگزاری بدانند.

به گزارش گفتار به نقل از فارس، محمدصادق کوشکی در گفت وگو با ستاد خبری بیست و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با بیان این مطلب افزود: قطعا آنچه به عنوان مسابقات بین‌المللی قرآن برگزار می شود در انس مردم با قرآن کریم موثر خواهد بود، اما اگر این مسابقات از محدوده نخبگان و برگزیدگان قرآنی خارج شده و در سطح عامه مردم برگزار شود این تاثیرگذاری بسیار بیشتر می شود.
کوشکی ادامه داد: آن چه اکنون به عنوان مسابقات بین‌المللی قرآن برگزار می شود قشر خاصی را مد نظر قرار داده است که هر چند محسنانی چون برگزاری حرفه‌ای مسابقات را در پی دارد، اما برای ترویج بیش از پیش قرآن در بین عامه مردم، باید این مسابقات در سطوح مختلف هم برگزار کرد.
این استاد دانشگاه همچنین در خصوص نحوه برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن بیان داشت: از چند سال پیش که این مسابقات در سالن اجلاس سران تهران برگزار می‌شود باعث استقبال بیشتر مردم شده است، اما اگر کاری کنیم که مسابقات در شهرهای مختلف برگزار شود یا هر سال یکی از استان‌ها میزبان برگزاری این مسابقات شوند، شاهد اقبال و توجه بیشتر مردم خواهیم بود.
وی با اشاره به تاثیر مسابقات قرآنی در ایجاد همگرایی میان مسلمانان جهان گفت: به طور حتم مسابقات بین المللی قرآن در ایجاد همگرایی بین ملل مسلمان نقش به سزایی ایفا می‌کنند، اما همان طور که در سایر مسابقات بین‌المللی قرآنی

نظیر مسابقات مالزی وجده شاهد هستیم، در اغلب این مسابقات نخبگان جامعه هدف به شمار می روند و هر چند نخبگان نیز می‌توانند سفیر بیان حقایق نظام اسلامی ما باشند، اما اگر بتوانیم در حاشیه مسابقات قرآنی بخشی را برای قاریان غیر حرفه‌ای نظیر دانش آموزان کشورهای اسلامی یا بانوان مسلمان قرار دهیم، این تاثیر و همگرایی مضاعف خواهد شد.
این کارشناس امور بین‌الملل در ادامه به عنوان پیشنهاد افزود: برای عمومیت بیشتر مسابقات قرآنی می‌توان در کنار برگزاری آن به شکل و شمایل کنونی، مسابقات معتبری را نیز در فضای مجازی برای عمومی مسلمانان کشورهای جهان برگزار کرد و با قرار دادن جوایز معنوی جوانان کشورهای مسلمان را برای شرکت در این مسابقات تشویق کرد.
وی با اشاره به رویکرد برنامه‌های قرآنی کشور گفت: متاسفانه بیشتر توجه ما به قالب است و معمولا از محتوا دور می‌شویم قرآن کریم تنها منحصر به قرائت و حفظ و تفسیر نیست و باید با ترویج آموزه‌های قرآنی در سطح جامعه به محتوای این کتاب الهی بیشتر دقت کنیم و حتی المقدور در فضای برگزاری مسابقات شاهد برخی رفتارهای غیر اسلامی نباشیم.

یک نظر بگذارید