جستجو
آرشیو

آغاز استعمار نفتی لیبی با حمله ناتو به این کشور

غربی ها با ورود به لیبی برای جبران زیر ساختها، از نفت این کشور برای جبران بحران اقتصادی خود استفاده خواهند کرد.

دکتر محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس بین الملل در مصاحبه با برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفتگو به تشریح پیامدهای صدور حکم دستگیری معمر قضافی پرداخت.

وی در ابتدای این گفت و گوی رادیوی اذعان کرد: با بروز این پدیده غرب فرصتی را برای خود فراهم می کند تا برای حاکم یک کشور که با منافع غرب سازگار نیست حکمی را صادر کند و این در واقع یک عرف حقوقی می شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: وقتی که ما به عرصه بین الملل نگاه می کنیم می بینیم که هر کشوری برای خود حاکمیتی دارد و کشورهای دیگر حق مداخله در حاکمیت آن کشور را ندارند.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه تا وقتی که یک مقامی در یک کشوری در راس قدرت است، کشورهای دیگر نمی توانند در امور داخلی این کشور دخالت کنند، گفت: اگر یک رهبر دیگری از جهان عرب که با غربی ها مشکل داشته باشد در این وضعیت قرار گیرد، با چنین حکمی از سوی غرب مواجه خواهد شد.

دکتر کوشکی با اشاره به اینکه شرایط فعلی لیبی بیش از آنکه محصول عملکرد قضافی باشد، محصول عملکرد دولایه غربیهاست، گفت: ورود ناتو به این مسئله، مسئله ای داخلی محسوب می شود و نه تنها شرایط را به نفع انقلابیون تغییر نداده است، بلکه اوضاعی پیچیده تر ساخته.

وی تهاجم ناتو به بخشهای مسکونی تحت حمایت قضافی را علتی دانست که مردم این مناطق در کنار قضافی قرار گیرند و با مردم لیبی درگیر شوند و این عامل باعث طولانی شدن این بحران شود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه قضافی چندان بنیه توانمند مقاومت ندارد، گفت: اگر دخالت غربی ها نبود، تاکنون انقلابیون کل این کشور را در اختیار گرفته بودند. ورود ناتو اراده انقلابیون را مختل کرد و غرب تمایل داشت سناریوی عراق را در لیبی پیاده کند.

دکتر کوشکی تصریح کرد: بدیهی است که ادامه این بحرانهای موجب نابود شدن زیرساختهای نفتی این کشور شود و بهشت رویایی کشورهای غربی را فراهم کند تا غربی ها بتوانند با ورود به لیبی برای جبران زیر ساختها، از نفت این کشور برای جبران بحران اقتصادی خود استفاده کنند.

یک نظر بگذارید