جستجو
آرشیو

ویژگی ضدصهیونیستی و ضدسرمایه‌داری خیزش‌های منطقه نشانه اسلامی بودن آن است

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: همین مسئله که ریشه حرکت‌های اخیر در منطقه مردمی و شعار محوری این جنبش ها در راستای جهت‌گیری ضدصهیونیستی و ضدسرمایه‌داری است، نشان از نزدیکی خیزش های اخیر منطقه به اسلام است.
محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس با اشاره به اختلاف نظر و تعابیر مختلف درباره این که تحولات اخیر در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا ماهیت اسلامی دارد و یا حرکت‌های از پیش طراحی و برنامه‌ ریزی شده از سوی آمریکا هستند، گفت: نکته اول در این خصوص نگاه جامعه بین المللی به این سلسله قیام ها است که این حرکت‌ها را مردمی و برآمده از درون جامعه می‌داند.

*تمام تحلیل گران سیاسی بر مردمی بودن انقلاب های منطقه ای اتفاق نظر دارند

وی افزود:در سطح جهانی هیچ کسی اعم از تحلیل‌گران غربی، عربی، آفریقایی و یا حتی اروپایی ادعا نکرده است، که این انقلاب‌ها برنامه ریزی شده است و همگی بر مردمی بودن این حرکت‌ها اذعان کرده‌اند. چرا که هیچ کدام از این انقلاب‌ها و حرکت‌های مردمی قابل حدس زدن و پیش بینی به این شکل نبوده است.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: ممکن است برخی از مراکز استراتژیک و مطالعاتی جهان هشدارهایی را در خصوص وضعیت انفجار آمیز کشورهای عربی داده باشند، اما این هشدارها به معنی پیش بینی خیزش‌های زنجیره واری مانند آنچه که شاهد بودیم، نبود.

*انقلاب درتونس جهان را غافلگیر کرد

کوشکی با اشاره به این که وقتی این حرکت‌ها مردمی باشد، بدون برنامه ریزی دقیق اتفاق می افتند، گفت: زمانی که اولین جرقه‌های این انقلاب آغاز می‌شود، هیچ گونه توجهی را به خود جلب نمی‌کند. در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی ما شاهد هستیم، حرکت‌هایی در الجزایر در اعتراض به گرانی نان و ارزاق آغاز می‌شود و دولت الجزایر با کاهش مواد غذایی این اعتراضات را آرام می‌کند.

وی افزود:بلافاصله بعد از این ما شاهد جنبش مردم تونس هستیم. در ابتدای این حرکت تلقی تمام تحلیلگران این بود، که حرکت مردم تونس حرکت مهمی نیست و حوادثی است که مانند اتفاقات الجزایر بر اثر فشارهای معیشتی و اقتصادی به وجود آمده است.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد:اما زمانی که ما با فرار بن‌علی روبه رو می‌شویم و آنچه که در تونس می‌گذرد، رنگ و بوی یک انقلاب بزرگ را به خود می‌گیرد، همه جهان در یک حالت غافلگیری قرار می‌گیرد.

*موضع گیری متناقص مقامات آمریکا درباره انقلاب مصر سبب مضحکه آن ها در عرصه بین الملل شد

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد:به عنوان مثال ما شاهد هستیم که آمریکایی‌ها نمی‌دانند، در مقابل حوادث تونس چه موضعی بگیرند و بلافاصله بعد از حوادث تونس ما شاهد حرکت‌های مردمی در مصر هستیم.

کوشکی گفت:در انقلاب مصر نیز ما نیز شاهد بودیم آمریکایی‌ها به قدری متناقض می‌گرفتند، که سبب مضحکه آنها در عرصه بین‌المللی می شد. اگر آنچه که در مصر اتفاق افتاد، ناشی از برنامه ریزی آمریکایی‌ها بود آیا مقامات این کشور باید مواضع این چنین را اتخاذ کنند. یعنی با آشفتگی و سراسیمگی رئیس جمهور آمریکا سخنی بگوید و بعد وزیر امور خارجه این کشور آن را نقض کند و در نهایت فرستاده ویژه این کشور به مصر سخنان هر دوی آنها را اشتباه بخواند.

*انقلاب مردم مصر امنیت رژیم صهیونیستی را با خطر کامل روبه رو می کند

وی افزود:جالب این اینجا است که هر کدام از این چهره‌ها در کمتر از یک هفته سخنان خود را نیز نقض می‌کنند و ما کاملا یک آشفتگی و سراسیمگی را در سیاست‌ خارجی آمریکا احساس می‌کنیم. ما یک آشفتگی جدی را در سیاست خارجی رژیم صهیونیستی می‌بینیم و امروز این رژیم به حق عنوان می‌کند در صورت ادامه یافتن این جنبش امنیت ملی رژیم صهیونیستی با خطر کامل روبرو خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد:ما شاهد هستیم که حرکت مردم مصر منجر به باز شدن گذرگاه رفح می‌شود و آزادی زندانیان فلسطینی و حزب الله را به ارمغان می آورد. از سوی دیگر ما شاهد تظاهرات گسترده مردم مصر در مقابل سفارت اسرائیل در این کشور هستیم و درخواست‌های جدی که در خصوص بسته شدن این سفارتخانه از قاهره از سوی مردم مطرح می‌شود.

*شرایط انقلاب های آمریکایی در قیام های کشورهای عربی مشاهده نمی شود

کوشکی در ادامه با اشاره به این که باید آمریکایی بودن یا نبودن این جنبش ها با جهت گیری آن ها با مناقع آمریکا سنجیده شود، گفت:اگر امنیت رژیم صهیونیستی با تهدید روبرو شود آمریکایی‌ها راضی خواهند بود؟ آیا اعتراضاتی که مردم یمن نسبت به نفوذ کشورهای غربی در سرزمین خود دارند، علایق آمریکا و کشورهای اروپایی را تامین می‌کند. آنچه که در بحرین می‌گذرد آیا به نفع مردم آمریکا است و منافع این کشور را چه در بلند مدت و چه در کوتاه مدت تامین می‌کند.

وی افزود:اگر ما بخواهیم حرکتی را به آمریکایی‌ها نسبت دهیم باید دو شرط را در آن بیابیم. اول آنکه این حرکت‌ها به این مسئله منجر شود که منافع این کشور در کوتاه مدت و یا بلند مدت تامین شود و دوم اینکه آمریکایی‌ها در مقابله با این حوادث با سیطره و اشراف برخورد کنند و نه اینکه غافلگیری خود را به وضوح نشان دهند. هیچ کدام از این دو شرط را ما در حوادث اخیر نمی‌بینیم کسانی که ادعا می‌کنند که این حرکت‌ها آمریکایی‌ و از پیش تعیین شده باید دلایل خود را به صورت واضح تعیین کنند.

*اسلام حرکت ها و خیزش های مردم منطقه را تایید می کند

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد:امروز مردمی بودن، غیر آمریکایی و غیر قابل پیبش بینی بودن حرکت مردمی کشورهای عربی کاملا محرز و روشن است. این حرکت‌ها تا به امروز به هیچ عنوان در جهت تامین منافع آمریکایی‌ها و غرب نبوده است. از سوی دیگر همین که این حرکت‌ها مردمی است و ما شعار محوری این جنبش را سرنگونی نظام با خواست مردم می‌بینیم نشان از نزدیکی این حرکت‌ها به اسلام است. اسلامی از این نظر که حادثه‌ای که روی داده است مورد تایید دین است و اسلام این حرکت را تایید می‌کند.

کوشکی گفت:در حقیقت رهایی مردم از طاغوت هدف اصلی اسلام است. حال این طاغوت می‌تواند یک طاغوت محلی همچون بن علی و مبارک باشد و یا این طاغوت‌ها در وحله کلان امپریالیسم غربی و سرمایه داری بدانیم.

وی افزود:در هر حال مردم می‌خواهند که از اطاعت طاغوت خارج شوند و سرنوشت خود را به دست خود بگیرند. به تعبیر قرآن خروج از وادی طاغوت خروج از ظلمت حساب می‌شود و مقدمه ورود و دخول به حاکمیت الهی است.

*جهت گیری ضد صهیونیستی و سرمایه داری مردم منطقه نشانه اسلامی بودن آن ها است

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به حرکت و جهت گیری جنبش های کشورهای عربی در آینده گفت:قسمت اول این حرکت اسلامی هم اکنون به پایان رسیده است و ما از این جهت این حرکت را اسلامی می‌دانیم که اولا مردم بر اساس حقی که خداوند به آنان داده است تلاش می‌کنند که سرنوشت خود را به دست بگیرند و از زیر حاکمیت طاغوت‌ها رها می‌کنند و ما نشان‌های امید بخشی را در این حرکت‌ها می‌بینیم که نشان از پایان دین پسند فرجام این قیام‌های مردمی دارد.

کوشکی گفت:همین که این حرکت و جهت‌گیری آن به ضرر جهان استکبار امپریالیسم و صهیونیست است نشان از ریشه اسلامی بودن آنان دارد.

*اقتصادی دانستن ریشه خیزش های منطقه ای ناشی از دیدگاه تحقیر آمیز تحلیل گران غربی به مردم منطقه است

وی در پاسخ به سئوالی در مورد اینکه برخی تحلیل گران غربی جنبش های انقلابی کشورهای عربی را انقلاب های با زمینه اقتصادی و معیشتی می دانند، افزود:مشکلات اقتصادی در بسیاری از این کشورها وجود دارد اما از آنجا که غربی‌ها همواره با نگاه تحقیر آمیز به کشورهای عربی نگاه کرده‌اند و همیشه آنها را به عنوان ملت‌های اسیر شکم و شهوت معرفی کرده‌اند و هیچ وقت به مردم و مسلمان و عرب به عنوان مردمی دارای تمدن و تفکر نگاه نکرده‌اند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد:همین مسئله سبب می‌شود تا قیام‌های مردم مصر یمن و تونس را به عنوان قیام‌هایی در راستای حل مشکلات اقتصادی و یا قیام برای نان بدانند، اما در اینجا دو سؤال مطرح می‌شود اول اینکه اگر این قیام‌ها برای نان بود پس چرا در مسیر این قیام‌ها حاضر شدند که سختی‌های بسیاری را قبول کنند.

*قیام بر علیه بی عدالتی هدف دیگر خیزش های مردم منطقه بود

کوشکی با اشاره به مصائب اقتصادی مردم کشورهای عربی گفت: ما شاهد بودیم که مردم یمن در سخت‌ترین شرایط معیشتی به سر می برند و هر روز که از قیام مردم یمن می‌گذرد، فشار اقتصادی بر آنها دو چندان می‌شود. اما مردم به هیچ عنوان خسته نشده اند و قیام را با شور و نشاط بیشتری ادامه دادند.

وی افزود: اگر هدف از این قیام برآورده شدن اهداف اقتصادی باشد و پس از ۴ ماه سخت‌ترین فشارهای اقتصادی با واسطه آن قیام به مردم وارد شود، آیا باز هم آن مردم از ادامه قیام خود حمایت خواهند کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد:ما شاهد بودیم که مردم مسلمان بحرین به واسطه قیام خود زیر شدیدترین محدودیت‌ها و فشارهای اقتصادی قرار گرفتند به طوری که برخی از خانواده‌های فقیر امکان خروج از خانه برای کسب معیشت را نداشتند آیا حرکتی که تا به این حد سختی و فشار اقتصادی دارد و مردم حاضرند زندگی خود و کودکان خود را فدا کنند آیا هدفی اقتصادی دارد.

کوشکی گفت: در مصر نیز مردم این کشور با یک چالش شدید اقتصادی روبه رو شدند چرا که درآمد اصلی مصر توریسم است و توریسم مصر در سال جاری به طور کامل آسیب دیده است و توریسم امسال مصر به هیچ عنوان با سال‌های گذشته قابل مقایسه نیست.مصر امسال بخش عظیمی از درآمدهای خود را به واسطه قیام مردم خود از دست داده است، آیا قیامی که سمت گیری آن بحث اقتصاد باشد چنین سرانجامی را خواهد یافت.

وی افزود:کسانی که این قیام‌ها را برای نان و اقتصاد می‌نامند قصد دارند، تا حرکت‌های مردمی کشورهای عربی را تحقیر کنند. اما ما زمانی که ماهیت مطالبات شعارها و بیانیه‌های که مردم صادر کرده‌اند بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که مردم از بی عدالتی و تبعیض آشفته بودند و علیه بی عدالتی و تبعیض قیام کردند. علیه فقر عمومی قیام کردند، فقری که نتیجه همان بی عدالتی است.

*انقلاب های منطقه ساختاری چند لایه ای دارد

این عضو هیئت علمی دانشکده حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه تهران ادامه داد:در حقیقت در این قیام‌ها فقر و معیشت به خودی خود ثابت اثر نیستند بلکه دلیل اصلی آن وجود تبعیض است، که در نهایت منجر به فقر عمومی می‌شود و مردم این کشورها نیز علیه بی عدالتی، تبعیض و فقر ناشی از این بی‌عدالتی‌ها قیام کرده‌اند.

کوشکی گفت:البته این تنها یک لایه از این قیام محسوب می‌شود چرا که قیام‌های مردم کشورهای عربی حرکت‌های چند لایه هستند و تنها محدود به یک لایه خاص نمی‌شود و لایه های دیگری نیز دارد که می‌توان به قیام بر علیه حکومت‌های دیکتاتور قیام علیه قدرت‌های بیگانه اشاره کرد.

*مبارزه با تحقیر، هدف دیگر خیزش مردم منطقه است

وی افزود:یکی دیگر از لایه‌های این قیام مقابله با تحقیر طولانی مدتی بود که از سوی حاکمیت بر مردم کشورهای عربی اعمال می‌شد. کشورهای عربی عمدتا در زیر فشارهای تحقیر آمیز حکومت‌های خود و کشورهای غربی به سر می‌بردند و کرامت آنها به شدت لکه دار می‌شد.

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت:مردم کشورهایی مانند مصر در حالی که خود مایل به حمایت از مردم فلسطین بودند، اما باید در قضیه فلسطین سرافکنده باشند و تسلیم حکومت‌های باشند که آن حکومت‌ها را رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخته بودند و رژیم صهیونیستی را به عنوان اصلی‌ترین متحد خود انتخاب کرده بودند.

کوشکی گفت :اعتراض مردم در این خصوص در حقیقت تلاش برای احیای کرامت اسلامی و هویت عربی آنها و برای احاطه بر سرنوشت سیاسی خود نیز از جمله اهداف دیگر مردم کشورهای عربی در راستای این قیام بود.

وی در خصوص تاثیرات این قیام ها بر معادلات منطقه گفت:حداقل بازتاب و برآیند این قیام‌ها در کوتاه مدت قابل ارزیابی نیست، به دلیل آنکه این قیام‌ها چنان تاثیر عمیق و مهمی خواهند داشتند که تنها می‌توان در بلند مدت تاثیرات آنها را ارزیابی کرد.

یک نظر بگذارید