جستجو
آرشیو

خودباوری؛ مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی

سومین نشست نیمه پنهان انقلاب با حضور دکتر محمد صادق کوشکی، کارشناس مسائل سیاسی و پژوهشگر به بررسی دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی اختصاص یافت.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای انقلاب اسلامی، در این نشست که به همت کتابخانه تخصصی فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شد، دکتر محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل سیاسی و پژوهشگر با اشاره به موفقیت های جوانان ایرانی در عرصه های فرهنگی و علمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به جمله معروف علی رزم آرا، نخست وزیر پهلوی اول اشاره کرد که گفته بود « ایرانی ها که حتی قادر به ساختن یک آفتابه نیستند چه طور می خواهند صنعت نفت را ملی کنند و اداره کنند؟» گفت: این نگاه موجب شده بود که در مقطع پیروزی انقلاب اسلامی، مستشاران زیادی در کشور حضور داشته باشند و به کارهایی مشغول باشند که بعضاً ایرانی ها هم توان اجرای آن را داشته باشند. یکی از دستاوردهای انقلاب که در زندگی امروزمان با آن مواجه می شویم باور همین موضوع است که “ما می توانیم”. اینکه ما در بسیاری زمینه‌ها خودکفا شده ایم محصول همین باور است.

کوشکی در ادامه خاطر نشان کرد: اینکه در بعضی زمینه ها می بینیم که این خودکفایی ایجاد نشده، به این دلیل است که ما هنوز به خودباوری در آن زمینه ها نرسیده ایم. وی با اشاره به موفقیت ایران در زمینه علمی، پزشکی، کشاورزی و ثبت بیش از ۳۰ هزار اختراع در سال افزود: از دستاوردهای انقلاب اسلامی، رویکرد ما به اختراع و اکتشاف است. اگرچه ثبت ۳۰هزار اختراع و اکتشاف در سال در مقایسه با ۸۰۰ هزار اختراع در آمریکا رقم بالایی نیست اما در مقایسه با دوران قبل از انقلاب رقم قابل توجهی است. این شرایط را باید با شرایطی مقایسه کرد که مسئولین کشور هم به توانایی ملت اعتقادی نداشتند، اما امروز اندیشه و فکر ایرانی در دنیا دیده می شود و قدرت غیر قابل انکاری دارد. در ذهن مردم اتفاقی افتاده که بگویند ما می توانیم در سطح دنیا کارهای تخصصی و شرافتمندانه انجام دهیم و این محصول خودباوری است که در پرتو انقلاب به آن دست یافته ایم. ما در این سال ها در هر مقطع زمانی با تحریم جدیدی مواجه بوده ایم و برای آن راه حل جدیدی یافته ایم. کوشکی توجه بیشتر به معنویت را از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: میل به دینداری در میان مردم و
بویژه گروهی از جوانان افزایش چشمگیری یافته در حالی که روزگاری دینداری مایه ننگ بود. وی در ادامه متذکر شد: اگر در عرصه هایی
می‌بینیم که آنچه در پیروزی انقلاب مد نظر ما بوده رخ نداده به دلیل این است که انقلاب هنوز کامل نشده است. چنانچه مسیری که با انقلاب اسلامی آغاز شده ادامه پیدا کند و تلاش و کوشش برای پیشرفت را ادامه دهیم خواهیم دید که دستاوردهای انقلاب اسلامی افزون تر خواهد شد و نسل آینده ثمرات آن را خواهند دید .

این استاد دانشگاه مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی را خودباوری و خوداتکایی عنوان کرد و افزود: مردم باور کرده اند که «کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من.» ما در این سال ها شاهد رشد و بالندگی کشور بوده ایم اما شأن ملت ما بسیار بیشتر از این است و اگر قدر آنچه را که داریم بدانیم و برای رسیدن به قله های پیشرفت تلاش کنیم، فرزندان ما ثمرات آن را برداشت خواهند کرد.

وی در پایان در پاسخ به سئوال یکی از شرکت کنندگان که پرسید؛ اگر انقلاب نمی شد شرایط کنونی کشور به چه صورت بود، با اشاره به آغاز روند صنعتی شدن در ایران، کره و ژاپن خاطر نشان کرد: صنعتی شدن ایران سال ۱۹۲۵ میلادی آغاز شد و در کشور کره و ژاپن سال ۱۹۴۶ و۱۹۷۰ یعنی با حدود ۲۰تا ۴۰ سال تأخیر.

اما می بینیم در سال ۱۳۵۷ ژاپن و کره کشورهایی صنعتی هستند. عبدالمجید مجیدی، وزیر مشاور و رئیس سازمان برنامه و بودجه دوران پهلوی (در سال‌های ۱۳۵۶ – ۱۳۵۱) در کتاب خاطراتش می گوید که از بین ۵۳هزار روستای کشور در دوران قبل از انقلاب کمتر از ۵۰۰ روستا از امکانات ضروری مانند آب بهداشتی، برق و راه آسفالته برخوردار بودند. این در شرایطی است که رژیم پهلوی برای صنعتی شدن با مشکلات کنونی کشور ما مانند تحریم مواجه نبود و میزان صادرات نفت ۲ برابر شرایط کنونی بود.

یک نظر بگذارید