جستجو
آرشیو

هیچ سندی برای اثبات حضور نظامی ایران در عراق وجود ندارد ادعاهایی که رنگ و بوی خود را باخته است

سال ۲۰۱۱ میلادی مصادف با به صدا درآمدن زنگ ساعت نیروهای نظامی آمریکا برای پایان حضور در عراق بوده است؛ حضوری که به اذعان مقامات آمریکایی تاکنون در کنترل تروریست و برقراری دموکراسی در عراق تاثیر به سزایی داشته است؛ اهدافی که آمریکا برای برقراری آنها وارد عراق شد.
حضور نظامی آمریکا در عراق، کشور همسایه ایران با افت و خیزهای فراوانی مواجه شد، مقامات آمریکایی با شکست در عملیات‌ گوناگون و در توجیه تلفات نیروهای انسانی خود توضیحات متفاوتی را ارائه می‌کردند،‌ مهمترین توجیه آنها برای شکست‌های پی در پی در عراق تلاش ایران برای حضور نظامی در کشور همسایه خود یعنی عراق بوده است.ادعایی که طی هشت سال گذشته بدون ارائه هیچ سند و مدرکی تنها از طرف مقامات آمریکایی تکرار شده و بنا به اذعان تحلیل‌گران سیاسی به دلیل تکرر در چنین ادعایی بازتاب خود را نیز از دست داده است.آنچه که در این میان به نظر می‌رسد با توجه به فرا رسیدن مهلت پایانی حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق طرح مجدد چنین ادعاهایی توجیه کننده ادامه حضور آمریکا در عراق است؛ تا جایی که در این باره وزیر دفاع جدید آمریکا نیز اظهار نظر می‌کند.وزیر دفاع جدید آمریکا در اولین سفر خود در سمت جدیدش بدون ارائه کوچکترین سند و شواهدی مدعی شد که سلاح‌های ایران در عراق یکی از بزرگترین نگرانی‌های آمریکا است.به گزارش رویترز، “لئون پانه تا” روز یکشنبه در اولین سفر خود به عراق مدعی شد که سلاح‌هایی که توسط ایران در اختیار شبه‌نظامیان عراقی گذاشته می‌شود یکی از نگرانی‌های بزرگ آمریکا است.مقام‌های آمریکایی از جمله دریادار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز هفته پیش ایران را به ارسال تسلیحات پیشرفته به برخی گروه‌های شیعه عراقی متهم کرده‌اند که ایران تمامی این ادعاها را رد کرد.پانتا همچنین مدعی شد: مسئله امنیت عراق و “بخصوص موضوع ارسال سلاح‌های ایران به شبه نظامیان” بسیار مهم است و بغداد باید با آن مقابله کند.”رابرت گیتس”، وزیر دفاع سابق آمریکا نیز دو هفته پیش ایران را متهم کرد طی سه تا چهار ماه گذشته با ارسال سلاح‌های پیشرفته به برخی گروه‌های شیعه، تلاش کرده است تلفات نیروهای آمریکایی در عراق را افزایش دهد.در عین حال چنین ادعایی را برخی از مقامات آمریکایی نیز مردود می‌دانند، در این باره معاون وزیر خارجه آمریکا ایران را به کمک به شبه‌نظامیان عراقی متهم اما اذعان کرد که هیچ مدرکی برای این اتهام علیه ایران وجود ندارد.”توماس نایدس” معاون وزیر امور خارجه‌ آمریکا که روز یکشنبه‌ به‌ منظور افتتاح کنسولگری این کشور به‌ اربیل مرکز منطقه‌ کردستان عراق سفر کرده بود در گفت‌وگوی کوتاهی به سؤالات خبرنگار خبرگزاری فارس در منطقه‌ کردستان عراق درباره اتهامات آمریکا علیه ایران و تمدید توافق‌نامه‌ امنیتی پاسخ داد.نایدس در پاسخ به سوال فارس درباره اینکه مقامات آمریکایی در سالهای گذشته‌ همواره‌ جمهوری اسلامی ایران را متهم به‌ کمک به‌ شورشیان و شبه‌‌نظامیان مسلح در عراق کرده‌‌اند، آیا دلیل قاطعی دراین‌باره‌ وجود دارد؟ گفت: ما کاملاً از کمک ایران به‌ گروه‌های شبه‌نظامی آگاه‌ هستیم و می‌دانیم که‌ ایران به‌ روشهای گوناگون به‌ مخالفان آمریکا در عراق کمک نظامی و مادی می‌کند.
وی درباره اینکه چرا این مدارک را برای افکار عمومی و جامعه‌ جهانی منتشر نمی‌کنید؟پاسخ داد: چون مدرک قاطع و ملموسی وجود ندارد.
معاون وزیر خارجه آمریکا درباره اینکه مدرک قاطعی وجود ندارد اما شما بارها این ادعا را تکرار کرده‌اید. چطور می‌توانید بدون داشتن مدرک چنین ادعایی را مطرح کنید؟ تصریح کرد: ببینید، ما از طریق اطلاعاتی که‌ به‌ دست ما می‌رسد، کاملاً مطمئن هستیم که‌ ایران به‌ شبه‌‌نظامیان کمک می‌کند اما این اطلاعات چیزی نیست که‌ بشود آن را ارائه‌ و منتشر کرد؛ یعنی مدرکی وجود ندارد و تنها اطلاعات است.عدم وجود سند و مدرکی درباره دخالت ایران در امور نظامی عراق موضوعی است که مقامات آنها صراحتا آن را می‌پذیرند و لذا سیاست روز در گفت‌وگو با تحلیل‌گران سیاسی و بین‌المللی در این باره به گفت‌وگو پرداخته است که در پی می‌آید.

آمریکا نمی‌تواند به زور در عراق باقی بماند
دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره تلاش آمریکا برای ابقا در عراق و ارتباط آن با اتهاماتی که در زمینه فروش سلاح و دخالت در امور داخلی عراق به جمهوری اسلامی می‌زند، گفت: اینکه آمریکا بخواهد در عراق بماند با واقعیات مرتبط است و بستگی به تمایل مردم و دولت عراق دارد که نظر آنها منفی است یا مثبت.
وی افزود: این موضوع بستگی دارد به اینکه آمریکا تا چه میزان می‌تواند با زور در عراق بماند در حالیکه در اخبار امروز آمده بود که به سفارت آمریکا در عراق حمله موشکی شده است.
استاد دانشگاه با اشاره به اینکه این موضوع نشان می‌دهد که آنها اگر بخواهند با زور در عراق بمانند باید متحمل هزینه‌ها و خسارات پیش بینی نشده‌ای باشند، تاکید کرد: مردم و دولت عراق رضایتی از حضور نظامی آمریکا ندارند و در نهایت آمریکا و نیروهای نظامی‌اش مجبور به ترک عراق هستند، آنها باید به این نتیجه رسیده باشند که با زور ماندن در عراق برای آنها پرهزینه است.
وی تصریح کرد: مقامات آمریکایی برای توجیه افکار عمومی در مورد شکست‌های پی در پی در نقاط مختلف جهان مجبور به فرافکنی هستند، از همین روست که در بعضی از مسائل بزرگنمایی می‌کنند و یک موضوع غیرواقعی را به کرات استفاده می‌کنند.
کوشکی ادامه داد: تکرار این موضوعات نشان دهنده شکست آنها در عراق است و به همین دلیل سعی دارند که حضور نظامی ایران در عراق را عامل شکست خود تلقی کنند که در حقیقت اعتراف به همین موضوع اعتراف به قدرت ایران در منطقه و در عرصه بین‌المللی است، تلاش آمریکا برای بهانه تراشی در رابطه با این شکست آنها در عراق به این مفهوم است که آنها به سرعت رو به افول رفته‌اند و ایران را عامل این افول می‌دانند.
وی در پاسخ به این سوال که واهمه آمریکا برای خروج از عراق چیست؟ توضیح داد: پس از قریب به یک دهه حضور در عراق و تشکیل فهرست وحشتناکی از تلفات نیروی انسانی و صورت حساب‌های سنگین مالی، با توجه به اینکه آنها در طی این مدت هیچ دستاورد خاصی نداشته‌اند باید این مساله را به مردم خودشان و افکار عمومی بین‌المللی توضیح بدهند.
تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی افزود: آنها باید توضیح بدهند که با صرف هزینه‌های گزاف انسانی و مالی و انرژی در عراق، خروجی‌شان چه چیزی بوده است؟ باید پاسخ قانع کننده‌ای در رابطه با برقراری دموکراسی در عراق داشته باشند، در عین حال باید درباره ریشه کن کردن تروریسم هم توضیحاتی بدهند و به دلیل اینکه این جریان متقارن با شکست آمریکا در افغانستان شده است برای آنها شکست مضاعفی در حضور فرامنطقه‌ای و خاورمیانه‌ای آمریکا محسوب می‌شود.
وی در پایان درباره اینکه پاسخ ایران به این اتهامات چگونه باید باشد؟ خاطرنشان کرد: ایران نیازی به اثبات بی گناهی‌اش ندارد چرا که این ادعا از فرط تکرار بی تاثیر شده است و دیگر اعتنایی به آن نمی‌شود، چرا که آنها حتی یک بار هم موفق به ارائه سندی نشده‌اند، حتی رسانه‌های امروز دنیا به جای پرداختن به سخنان وزیر دفاع جدید به حمله موشکی به سفارت آمریکا در عراق پرداخته‌اند.

هدف اصلی آمریکا باقی ماندن در عراق است
حسین رویوران تحلیل‌گر مسائل سیاسی منطقه درباره اتهامات وزیر دفاع آمریکا به ایران درباره فروش سلاح و دخالت در امور داخلی عراق و ارتباط این موضوع با تلاش آمریکا برای باقی ماندن در عراق با توجه به پایان مهلت آنها در این کشور گفت: قطعا همینطور است و هدف اصلی سفر وزیر آمریکایی به عراق بحث خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق تا پایان سال ۲۰۱۱ است که نیروهای نظامی آمریکا باید عراق را ترک کنند.
وی افزود: اولین واکنش این مساله مربوط به جلال طالبانی رئیس جمهور عراق است که از گروه‌ها و احزاب و کرسی‌های پارلمانی خواسته است که پاسخ روشنی در رابطه با ادامه حضور یا پایان حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق بدهند.رویوران با تاکید بر اینکه مساله اصلی حضور یا عدم حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق است، تصریح کرد: آمریکا با بهانه‌های مختلف از جمله خطر القاعده، احتمال ناامنی در صورت عقب نشینی نیروهای نظامی‌اش و… سعی می‌کند دلایل توجیه تمدید این قرارداد را فراهم کند در حالیکه معلوم نیست گروه‌های عراقی این تصور آمریکا را قبول داشته باشند یا خیر؟وی درباره واهمه آمریکا برای خروج از عراق توضیح داد: خروج نظامی از عراق بحث یک قرارداد و موافقتنامه نظامی است که در سال ۲۰۱۱ به پایان می‌رسد و با توجه به اینکه در حال حاضر آمریکا در بحران مالی قرار دارد سعی می‌کند هم حضور نظامی خود را حفظ کند و هم کمترین هزینه را بپردازد به همین دلیل نیروهای رزمی را به کشورش بازمی‌گرداند و نیروهای لجستیک یا آموزشی را نگه می‌دارد که این به دلیل بحران اقتصادی این کشور است.
رویوران ادامه داد: حضور نظامی آمریکا در عراق برای آنها مهم است چرا که منافع آتی آمریکا از عراق را تضمین می‌کند و شرکت‌های نفتی هم می‌توانند نفت عراق را به تاراج ببرند و شرکت‌های تولید سلاح می‌توانند اسلحه‌های خود را به این دولت نوپا بفروشند.
وی در پایان درباره پاسخ ایران به این اتهامات تاکید کرد: تصور می‌کنم در جاهایی ایران این موضوع را نفی کرده و اذعان کرده که امنیت عراق برای ایران مهم است و نمی‌تواند آن را تهدید کند و مقامات عراقی با مسئولان نظام ایران روابط نزدیکی داشته و دارند در نتیجه چنین اتهاماتی قابل پذیرش نیست و ارزش پاسخ دادن هم ندارد.

سکوت وزارت خارجه تایید ادعاهاست
حسن بهشتی پور تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره اتهامات وزیر دفاع جدید آمریکا به ایران در رابطه با فروش سلاح و دخالت در امور داخلی عراق به ایران گفت: این موضوع می‌تواند به فرارسیدن زمان خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق مرتبط باشد اما وزیر دفاع جدید آمریکا بر اساس تحلیل‌های غلط گیتس چنین موضوعی را مطرح کرده است.
وی افزود: آنها در عراق مداخله نظامی کرده‌اند و در این موضوع وقتی به واماندگی رسیده‌اند برای توجیه واماندگی خود به چنین موضوعاتی استناد می‌کنند.
تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مسائلی که آمریکا‌ی‌ها می‌توانند به آن استناد کنند مساله ایران و مداخله جمهوری اسلامی در عراق است توضیح داد: بدون ارائه هیچ سندی به آن اذعان می‌کنند و به هیچ جایی هم نمی‌رسد چون این آغاز کار وزیر دفاع جدید آمریکاست.
وی درباره واهمه آمریکا برای خروج از عراق تاکید کرد: آنها واهمه‌ای از این موضوع ندارند و در پی توجیه حضور خود در عراق هستند، آنها نه تنها ترسی برای خروج از عراق ندارند بلکه می‌خواهند بمانند و برنامه‌ریزی‌شان این است که مطمئن نیستند دولت آینده با آمریکا هماهنگ باشد و می‌خواهند در این کشور باقی بمانند تا زمانی که دولتی هماهنگ با آنها بر روی کار بیاید.
بهشتی پور در پایان درباره پاسخ ایران به اتهامات وارد شده از سوی وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد: وزارت خارجه باید در این باره پاسخگو باشد و متناسب با مواضع آمریکا موضع گیری کند و وقتی آمریکا در سطح وزیر دفاع ادعایی را مطرح می‌کند ایران باید حداقل در سطح سفیر یا سخنگوی وزارت خارجه پاسخی متقن بدهد چرا که سکوت در این باره ممکن است تایید ضمنی تلقی شود.

یک نظر بگذارید