جستجو
آرشیو

مرگ ولیعهد سعودی به نفع موج بیداری اسلامی شد

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل فارس درباره تاثیر مرگ ولیعهد عربستان بر اوضاع داخلی این کشور و منطقه اظهار داشت: مرگ ولیعهد عربستان، موجب ایجاد آشفتگی در ساختار قدرت این کشور شده و جنگ قدرت را در این کشور علنی خواهد کرد.

وی با اشاره به سناریوی آمریکایی – سعودی علیه ایران گفت: مرگ ولیعهد سعودی، سناریوی آمریکایی – سعودی که با هدف جنگ روانی محدود علیه ایران برپا شده بود را تحت‌الشعاع قرار داد و آنرا به ضرر عربستان یکطرفه کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: سناریوی ضد ایرانی با هدف جلوگیری از شکل‌گیری تبلیغات گسترده جمهوری اسلامی ایران در حج امسال طراحی شد چرا که با توجه به موج بیداری اسلامی بوجود آمده، حج امسال می‌تواند در جهت شارژ فکری فرهنگی ملت‌ها در سطح جهان عمل کند.

کوشکی توطئه آمریکایی – سعودی علیه ایران را با مرگ ولیعهد عربستان کمرنگ شده دانست و افزود: مرگ ولیعهد سعودی، حکام عربستان را متوجه اوضاع داخلی‌شان خواهد کرد، چرا که آنها را به جنگ قدرت مشغول می‌کند.

وی عربستان سعودی را عامل بازدارنده در برابر موج بیداری اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: آشفتگی ایجاد شده در ساختار قدرت سعودی، نقش بازدارندگی عربستان در برابر بیداری اسلامی را مهار خواهد کرد و دخالت‌های آنها در یمن، بحرین، سوریه و مصر را کاهش خواهد داد.

این پژوهشگر، آماده شدن فضا برای خیزش عمومی ملت عربستان را از دیگر پیامدهای مرگ ولیعهد سعودی دانست و افزود: مشغول شدن شاهزادگان سعودی به جنگ قدرت موجب فراهم شدن زمینه برای خیزش ملت به ویژه سه دسته از آنها خواهد شد.

کوشکی ادامه داد: دسته اول روشنفکران و تحصیلکردگان غرب هستند که خواهان حکومت دموکراتیک در عربستان بوده و با حکومت فعلی شدیداً مخالفند. دسته دوم مستضعفین این کشورند که از وضعیت ناعادلانه موجود خسته شده‌اند. این دسته، اکثریت ملت عربستان را تشکیل داده و در فقر شدید به سر می‌برند. دسته سوم هم گروه‌های مذهبی هستند، هر سه این دسته‌ها با حکومت فعلی مخالفند و بپا خواهند خاست.

یک نظر بگذارید