جستجو
آرشیو

قرآن موانع رشد و تکامل انسان را مخل امنیت می‌داند

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر طوسی با اشاره به تعریف امنیت از دیدگاه اسلام اظهار کرد: در نظر قرآن کریم امنیت وقتی محقق می‌شود که انسان‌ها برای پیمودن مسیر تکامل مانعی در برابرشان نباشد؛ یعنی فضا برای رشد و تکاملشان فراهم شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه در فضای امن، هیچ قدرت و مانع بیرونی، اختیار و انتخاب انسان را محدود نمی‌کند، گفت: وقتی انسان بتواند در مساعدترین شرایط انتخاب کند و مسیر تکامل خود را بیابد، در این حالت است که در نظر قرآن امنیت محقق شده است.

کوشکی با اشاره به ابعاد مختلف انسان خاطرنشان کرد: از آنجا که انسان ابعاد متفاوتی دارد، قرآن کریم نیز در همه ابعاد برای انسان امنیت را در نظر گرفته است. به عنوان مثال در سوره قریش به این نکته اشاره می‌شود که بحث معیشت مردم حل و فصل شود؛ آنجایی که به سفرهای تابستانی و زمستانی قریش اشاره می‌کند و یا صحبت از «بلد آمن» می‌کند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: بنابراین بر این نکته تأکید شده است که نیازهای افراد و انسان‌ها در یک شرایطی امکان پاسخ‌گویی مناسب پیدا کند؛ چه نیازهای معیشتی و چه نیازهای معنوی. اگر به همه نیازها شرایط پاسخ‌گویی مناسبی فراهم شود، آن وقت مجموعه امنی ایجاد شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر طوسی در مورد ابزارهای ایجاد امنیت نیز گفت: به دلیل اینکه انسان نیازهای متفاوتی دارد، قرآن کریم به این نکته اشاره می‌کند که به همه نیازها پاسخ مناسب ارائه شود که ممکن است بخشی از آن با سلاح باشد «وَأَنزَلْنَا الْحَدِیدَ فِیهِ بَأْسٌ شَدِیدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ» و یا نیاز به ابزارهای فرهنگی و یا نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دیگر باشد؛ اما همه این ابزارها، اسباب مشروعی است که منجر به ایجاد امنیت می‌شود.

کوشکی در ادامه با اشاره به تفاوت‌های نگاه اسلام با سایر مکاتب به مقوله امنیت اظهار کرد: به دلیل اینکه در اسلام هدف رشد و تکامل انسان‌هاست، امنیت نیز با محور رشد و تکامل تعریف می‌شود، یعنی هر پدید‌ه‌ای که مانع این هدف شود، پدیده مخل و مضر امنیت تشخیص داده می‌شود.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: در سایر مکاتب امنیت در واقع پاسداری از مرز خواسته‌ها، قرائض و شهوات است، یعنی اینکه فرد بتواند آنچه که می‌خواهد محقق کند. بنابراین مرز امنیت را خواسته‌ها و امیال انسان مشخص می‌کند، در حالیکه در نگاه قرآن امنیت با محوریت رشد و تکامل انسان تعریف شده است.

یک نظر بگذارید