جستجو
آرشیو

ویژگی های منحصر به فرد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فلسطین

در طول ۳۲ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی هر اندازه که اهل سیاست نبودیم اما چند مسئله دائماً ذهن ما را درگیر می کرد و به نوعی احساس میکردیم عواقب آن به ما مربوط است. یکی از مباحث فلسطین است.

همواره این بحث از سوی جامعه جهانی مطرح می شود، در قضیه ای که دنیا درباره آن به اتفاق نظر رسیده است چرا ایران پافشاری می کند؟

بارها از سوی برخی قدرتها اعلام شده است اگر ایران دست از قضیه فلسطین بردارد بسیاری از تحریم ها علیه ایران لغو می شود. پس این پرسش مطرح می شود که چرا ایران بر سر قضیه فلسطین این اندازه هزینه می کند؟

“منطقه ای که کشور ما در آن واقع شده یعنی منطقه خاورمیانه (Middle East) از ایران شروع می شود و مشتمل بر کشورهایی است که اکثر آنان عرب هستند و اگر ترکیه را نیز جزو خاورمیانه محسوب کنیم شامل کشورهایی از جمله عراق، سوریه، لبنان، یمن، کشورهای حاشیه خلیج فارس … و مصر است. در ازای مساحت کل خاورمیانه فلسطین بخش کوچکی از این وسعت را در بر می گیرد که می توان آن را هم ردیف با کشورهایی مانند بحرین، کویت، قطر و لبنان دانست. اما بر خلاف این کشورهای کوچک که اکثر آنها دارای ذخایر نفتی هستند فلسطین از این امتیاز برخوردار نیست با این وجود نکته ای که باعث می شود در طول ۶۰ سال اخیر توجه رسانه های جهان به این منطقه معطوف شود موقعیت استراتژیک فلسطین است.

فلسطین؛ لولای اتصال سه قاره

فلسطین نقطه اتصال قاره های اروپا، آسیا و آفریقا است و به همین جهت به آن لولای اتصال سه قاره گفته میشود و می توان گفت موقعیت فلسطین از این بابت منحصر به فرد است. سرزمین فلسطین از شبه جزیره سینا با آفریقا و از قبرس با اروپا و همچنین با آسیا هم مرز است و این اولین دلیل اهمیت فلسطین است که در تعابیر جغرافیای سیاسی جهان بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

دلیل دیگر که بسیار اهمیت بیشتری دارد منطقه خلیج فارس است که به آن قلب خاورمیانه (Heart land) گفته میشود است چون ۲۵ درصد نفت و گاز جهان از اینجا تامین می شود و آنگونه که تخمین زده شده تا سال ۲۰۳۰ میلادی این میزان به ۶۵ درصد می رسد. عمده مصرف کننده های نفت خلیج فارس یا در شرق؛ چین و ژاپن؛ یا اروپا و آمریکا هستند. نفت و گاز از تنگه هرمز عبور می کند از دریای عمان وارد خلیج عدن می شود و راهی جز عبور از “تنگه باب المندب” ندارد و سپس وارد دریای سرخ و از کانال سوئز به مدیترانه می رود و از آنجا روانه مقصد می شود. فلسطین سر راه انتقال نفت که به آن “خون تمدن صنعتی” می گویند است و بالطبع کشوری که در این منطقه باشد در واقع می تواند این گذرگاه نفتی را کنترل کند.

سومین دلیل در تبیین اهمیت سرزمین اشغال شده فلسطین توسط رژیم اشغالگر قدس، غربی بودن فرهنگ و تمدن اسرائیل در کل منطقه خاورمیانه است که با الگوهای غربی مطابقت دارد. در حقیقت اسرائیل نماینده قابل اعتماد غربی ها در خاورمیانه است چون تشکیل دهندگان اسرائیل مهاجران اروپا و آمریکا هستند.

دلیل پر اهمیت دیگر؛ شهر بیت المقدس (واژه ای عربی)، یا اورشلیم (واژه ای عبری)، یا جروسلام  Jerusalem(واژه ای لاتین) است چرا که این منطقه از لحاظ فرهنگی و مذهبی برای سه دین یهود، مسحیت و اسلام بسیار حائز اهمیت است. وسط این شهر تپه ای وجود دارد که مجموعه بزرگی از مکان های مذهبی و تاریخی این سه دین ابراهیمی آنجا واقع است. این منطقه محل تولد ادیان ابراهیمی جهان است و تصرف این منطقه یعنی در کانون توجه بودن تمام متدین به ادیان ابراهیمی در جهان .

چگونگی پیدایش اسرائیل

تا سال ۱۹۲۱ سرزمین فلسطین که اکنون بخشی از آن در تصرف اسرائیل است به همراه همه کشورهای عربی جزو امپراتوری بزرگ عثمانی بود. و به جرأت می توان گفت این امپراتوری بزرگترین امپراتوری دوران معاصر بود که مرزهای ۲۲ کشور عربی و ترکیه را در برداشت و از طرف اروپا تا اتریش و حتی منطقه بالکان نیز جزو استعمارات عثمانی بود. این امپراتوری ۵۰۰ سال عمر داشت تا سال ۱۹۲۱ میلادی که شروع جنگ جهانی اول بود که در نهایت عثمانی پس از شکست در جنگ تجزیه شد. بعد از تجزیه انگلستان (فاتح اصلی جنگ) و فرانسه (یکی از فاتحان) تصرفات عثمانی را بین خود تقسیم کردند. شام، لبنان و سوریه سهم فرانسه و بقیه سهم انگلیس شد و این زمینه ای شد که انگلستان شروع به کشور سازی کرد. جالب است کشورهایی که انگلستان ایجاد کرد برای آنها پادشاه انتخاب کرد اما برای فلسطین پادشاه انتخاب نکرد و این نشانه مهم بودن فلسطین است چرا که خواستند خودشان منطقه را اداره کنند.

از ۱۹۲۱ تا ۱۹۴۸ انگلیس در منطقه حضور داشت و در همین زمان یهودی هایی که در جهان در عرصه های بانکداری، بورس و رسانه خوب رشد کرده بودند و ساکن اروپا بودند مهاجرت خود را به این منطقه آغاز کردند.

استراتژی اسرائیلی ها این بود، چون تعداد کمی داشتند باید مناطق مهمی از جهان را در اختیار داشته باشند. یهود آیینی است که تبلیغ ندارد و یک آیین نژادی است و فقط کسانی که نسب آنها به بنی اسرائیل بر می گردد حق دارند به این دین بپیوندند. بر اساس کتاب آسمانی تحریف شده یهود آنها برای غیر خودشان شان انسانی قائل نیستند. چنین نگرشی باعث شد آنها به فکر تسلط بر جهان بیافتند و مهمترین گلوگاه ها را انتخاب کردند .

یهودیان پراکنده در جهان تصمیم گرفتند یک کشور داشته باشند. ابتدا گزینه هایی مانند آرژانتین و اوگاندا را در ذهن داشتند ولی این کشورها تامین کننده منافع اسرائیلی نبود. آنها منطقه ای را می خواستند که هم، پس زمینه تاریخی داشته باشد و هم استراتژیک باشد. طی توافق با انگلیس از سال ۱۹۲۱ یهودی ها مهاجر با شعار بازگشت به ارض موجود آمدند و سال ۱۹۴۷  این منطقه را از کل خاک فلسطین تصرف کردند و اولین کاری که انجام دادند شهر “تله ابیب” عربی را “تل آویو” کردند و این گونه بود که از سال ۱۹۴۸ اسرائیل برای اولین بار در مساحتی کمتر از یک چهارم خاک فلسطین اصلی اعلام موجودیت کرد”.

یک پاسخ به “ویژگی های منحصر به فرد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فلسطین”

یک نظر بگذارید