جستجو
آرشیو

مجلس نهم بایستی اهتمام بیشتری به فرهنگ داشته باشد

آقای دکتر با توجه به تحولات منطقه دریکسال اخیر در کشورهای اسلامی و افزایش تهدیدات و تبلیغات بر ضد جمهوری اسلامی از طرف غرب به عنوان سئوال اول بفرمایید که تأثیر حضور مردم در پای صندوقهای رأی چه تأثیری بر این تحولات دارد؟

بسم الله الرحمن الرحیم

جمهوری اسلامی در طول ۳۳ سال گذشته برای همه مردم  منطقه یک شاخص بوده  و در طول یکسال گذشته  حرکت هایی  را می بینیم که به دنبال استقلال هستند  و حتی  بعضا از حکومت دینی سخن می گویند،  ۳۳ سال در جمهوری اسلامی این مبانی تکرار شده بنابراین  طبیعی است اثر خود را  نشان دهد  و این کشورها به یک حداقل هایی دست یابند. رفتار سیاسی جامعه ما  بیش از پیش در واقع برای آنها معنی دار است. یعنی اینکه اگرحکومت دینی در جامعه ما  خدای ناکرده در حفظ مشارکت مردم ما موفق نباشد در واقع این یک امتیاز منفی برای دیدگاه حکومت دینی است.

الان موج بیداری اسلامی در کشور های منطقه چند آلترناتیو دارد یک دموکراسی غربی است با مدل غربی و ترکیه ،و یکی حکومت دینی رقیب هم هستند.  و به شدت دارند با هم رقابت می کنند. اگر جمهوری اسلامی در جذب و حفظ مشارکت  موفق نباشه قاعدا در رقابت تنگاتنگ سیاسی که  با دموکراسی غربی دارد ممکن است مجبور به عقب نشینی شود. به همین خاطر مشارکت در این مقطع زمانی از بعد بین المللی خیلی معنی دار است  برای کسانی  که آروز دارند و به دنبال این هستند که  مدل حکو مت و مشارکت سیاسی تحت لوای دینی  رواج پیدا کند.

آقای کوشکی به نظر شما  شرکت حداکثری مردم در انتخابات چه تاثیراتی بر رفتار غرب نسبت به تحرکات داخلی کشور دارد؟

ما در طول ۳۳ سال قبل انقلاب  نه توان  نظامیمان بیشتر از غربی ها بوده و نه ا قتصادی، سیاسی و نه مدیریتی ان چیزی که  باعث شده  در این ۳۳ سال جمهوری اسلامی از همه موانعی که در مقابلش  ایجاد شده با موفقیت عبور کند و هر روز بتواند توانمندی هایش را ثابت کند، ایمان مردم و حمایت انها از نظام بوده است  اگرجمهوری اسلامی بخواهد  این فضا را ادامه دهد  کما فی سابق بایستی  در واقع  مستحکم باشد و مستحکم  باشد به پشتیبانی ملت مومن .

طبیعی است ما هر چه  از گذشته به امروز می آییم شدت کینه ها و فشارهای نظام سلطه نسبت به ما افزایش پیدا می کند. به همان مناسبت بایستی ما پاسخ در خورتری  به این کینه ها و فشارها بدهیم

یعنی  هرچه قدر که نسبت کینه و نفرت نظام سلطه بین المللی با نظام جمهوری اسلامی بیشتر می شه در قالی تهدید و تحریم و گزینه ها ی دیگر ما به حمایت مردمی  بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم مقابله کنیم با این دشمنی ها و مانع تراشی ها .

شاخص های  اصول گرای اصلح کدام است و به نظر شما مردم در این دوره بیشتر به افراد رأی می دهند یا به لیست ها و گروهها؟

خوشبختانه ما به سمتی می رویم که کم کم انتخابات  لیستی حذف می شود این نشان دهنده عقلانیت  جامعه ماست، خوشبختانه شورای  نگهبان با دقتی که داشته   کسانی که حداقل ها را داشته اند شناسایی کرده از این نظر کسی که نظام و مقدسات نظام را قبول نداشته باشد، نداریم. و انشاءالله همه دارای صلاحیت هستند،  در دهه چهارم نظام جمهوری اسلامی به این معنا که در دوران بلوغ نظام بسر می بریم عمر انتخابات لیستی به سر آمده و از انجایی که رشد و اگاهی مردم افزایش پیدا کرده یعنی بصیرت دارد شکل می گیرد به همان میزان  حق  انتخاب مردم بالاتر می رود و این مردمند که سعی می کنند بهترین ها رو بشناسند و به مجلس بفرستد.

این فرمایش ما در تضاد توسعه احزاب و گروهها نیست؟

حزب که در واقع  معنی فارسی پارتی در زبان انگلیسی است  با  فرهنگ سیاسی اجتماعی ما همخوانی کاملی ندارد و الزامی برای حرکت به سمت تکثر احزاب وجود ندارد. جامعه ما ولایت فقیه دارد  که در این نظام البته ما تشکل نیاز داریم اما نظام حزبی در غرب  در واقع برای جوامع سکولار که فرهنگ لیبرال دارند طراحی شده، برای نظام  ولایت فقیه و فرهنگ سیاسی ایران خیلی  پاسخ گو نیست به همین خاطر ما باید ساختاری را تعریف نماییم که با اصول دین اسلام سازگارباشد.

باید تشکل  بومی داشته باشیم، تشکلی که با فرهنگ و اعتقادات مردم   و جامعه ایرانی بنا شده باشد.

اما شاخص های اصول گرای اصح را میتوان به طورخلاصه چنین بیان کرد؛

۱- کسی که برنامه هایش را براساس هویت  دینی  طراحی و بتواند توامندیها را  در حوزه تخصصی خود شناسایی نماید تا بتواند برای حل مشکلات  چاره اندیشی نماید.

۲- خلاقیت داشته باشد اهل شکستن بن بست ها و پیدا کردن راه حل ها  باشد. سیاسی کار نباشد بلکه کسی که دانش سیاسی داشته باشد.

۳- حضرت امام می فرمایند مجلس عصاره فضائل  ملت است یعنی اینکه باید در رشته خود بهترین باشند در عین حال از اگاهی سیاسی باید بهرمند باشد و جهان و نظام سلطه و جمهوری اسلامی را به خوبی بشناسد.

۴- فضای داخل و امکنات موجود، مشکلات را بشناسد و تحلیل گر خوبی هم باشد،  سطح زندگی عامه مردم نزدیک باشد یعنی هیچ وقت  عناون تخصصی و  روشن فکری او از  جامعه جدا نکند. با مردم و در میان مردم باشد، در واقع تضمینی است برای نمایندگان  که به  انحراف   کشیده نشوند.

۵- نماینده باید کارنامه شفاف در سوابقش، کارنامه مالی و  روابط حزبی و سیاسیش داشته باشد و هیچ پس زمینه مبهمی  نداشته باشه و قائدتا  هرچقدر بیشتر اهل معنویت باشد ، به همان میزان صلاحیت بیشتری خواهد داشت.

به نظر شما چه نواقص و کم کارهایی در مجلس هشتم هست که در مجلس نهم باید به آنها بیشتر پرداخته شود؟

مجلس هشتم نسبت  به خیلی از اتفاقات و مشکلات جامعه بی تفاوت بود، رهبری  در اخرین خطبه نماز جمعه ای که داشتند،  به برخی اشاره نمودند در بحث اخلاق متاسفانه جامعه کارنامه اش نقاط منفی بسیار دارد و رشد خوبی نداشته، مجلس هشتم نسبت به قضیه فرهنگ  حساسیتی از خود نشان نداده وضعیت فرهنگ،اجتماع و  عفاف و حجاب در جامعه وضعیت مطلوبی نیست،  و مشکل جدی و رخنه گاه جدی است که این همان جنگ نرم است و چون خاکریز ایجاد نشده آسیب پذیری ما بسیار زیاد است و متاسفانه  مجلس  در این موضوع بی تفاوت بود ، اگرهمان اهمیتی که به فوتبال می داد به بحث  تهاجم  نرم دشمن و مباحث اخلاقی داشت فکر می کنم  خیلی اوضاع ما بهتر بود.

مجلس هشتم  قدری هم درگیر زود و بند روابط شد و نتوانست به طور مطلوب وظایف نظارتی خویش بر دستگاههای اجرایی را انجام دهد. اما در عین حال نقاط مثبتی هم داشت همین موضع گیری که در باره قطع  صاادرات  نفت به اروپا داشت که موضع گیری خوبی بود همچنین قطع رابطه با انگلیس موضع گیری خوبی بود،  در آخر نمره متوسطی را به  مجلس هشتم  میدهم

آقای دکتر کوشکی از این که وقت خود را در اختیار پایگاه تحلیلی خبری همه ما گذاشتید تشکر می نمایم.

من هم از شما و سایر دوستان قدردانی و تشکر میکنم و امیدوارم مردم عزیزمان با حضور پرشور در انتخابات جواب دندان شکنی به دشمنان انقلاب اسلامی بدهند. انشاءالله.

یک پاسخ به “مجلس نهم بایستی اهتمام بیشتری به فرهنگ داشته باشد”

یک نظر بگذارید