جستجو
آرشیو

تصور نمی کردم که مشارکت مردم به ۶۴ درصد برسد

امام خمینی جمله ای دارند و درآن می فرمایند ” من ملت مسلمان وامت واسلامی ایران را برتراز صحابه رسول خدا می دانم.”  درک این جمله سخت است اما زمانی که مردم به پیش بینی مقام معظم رهبری سیلی محکمی بر چهره استکبار می زنند، این توصیف امام درباره ی قدر و منزلت مردم بهتر درک می شود.

این که ۳۵۰ خبرنگار خارجی برای پوشش اخبار انتخابات آمدند جالب بود اما وقتی تنوع حضور از کلمبیا تا هنگ کنگ گسترش می یافت، این به این معناست که ایران دیگر یک کشورعادی نیست واز حد یک قدرت منطقه ای هم بیرون آمده است. وقتی وزیر خارجه روسیه یک ماه گذشته دراوج تحریم و فشار علیه ایران می گوید باید بپذیریم که ایران یک قدرت منطقه ای شده است، این به این معنا است که تحولات داخلی ایران هم تحول ساز است. وقتی یک ملت با رزمایش دریایی، قطع صادرات نفت به دو کشور مهم شورای امنیت قدرت خود را نشان داده ورقیب دموکراسی می شود، دیگر تحولاتش تنها اثرگذاری داخلی نیست بلکه یک تاثیرگذاری جهانی خواهد داشت.

برای آن هایی که انتخابات را از خارج رصد می کردند، میزان مشارکت مردم اولویت اول بود همینطور که درداخل این موضوع اولویت داشت. از طرفی نظام اسلامی سازوکارهایی تعریف کرده که درسایر کشورها مطرح نیست. درسایر کشورها شرکت درانتخابات برای مردم یک حق است، بنابراین یک امتیاز به حساب آمده وعدم مشارکت یک کوئن منفی نیست. شهروندان می توانند از این حق استفاده کنند یا نکنند. به طور نمونه مشارکت شهروندان درانتخابات اخیر فرانسه سی درصد بود اما دیدیم که هیچ اتفاقی پیرامون مشروعیت نظام نیافتاد.  اما درنظام اسلامی که تأسیس و تداوم آن  همواره با خواست و اراده مردم بوده، این موضوع  موجب شده که جمهوری اسلامی پیوندی عمیق با مشارکت وحضور مردم داشته باشد. از راهپیمایی ۲۲ بهمن  و روز قدس گرفته تا انتخابات، تمام جهان منتظر بود که حضور مردم را ببیند. طبیعتا آن هایی که ۳۵۰ خبرنگار می فرستند در درجه ی اول می خواهند ببینند که آیا تحریم ها بر رأی مردم تاثیر گذاشته یا نه؟ دوم این که چه میزان مردم پای کار نظام خواهند ماند.

یک  روز قبل از انتخابات، روز پنج شنبه، یکی از همین شبکه ها ی معاند با لحنی نامیدانه گفت که پیش بینی می شود۵۵ درصد مردم در انتخابات مشارکت کنند.  من تصور نمی کردم  که مشارکت مردم به ۶۴ درصد برسد. مسائل متعددی وجود داشت که موجب می شد این تصور تقویت شود. در انتخابات گذشته مشارکت مردم حدود ۵۵ درصد بود، تحلیل این که مشارکت به عدد فعلی برسد خیلی سخت بود. وقتی رهبر انقلاب با قاطعیت اعلام می کنند که من مطمئنم مشارکت مردم قوی خواهد بود نشان از ارتباط قلبی ایشان با مردم است اما برای کسانی که با تحلیل گری و ابزارهای رایج می خواستند این موضوع را پیش بینی کنند، کار بسیار سختی بود.

مقام معظم رهبری  اشاره کردند همان اندازه که حضور مردم مهم است، کیفیت انتخاب مردم هم مهم است. تا همین جا یک سری چهره های شاخص مجلس حذف شده و عده ای جایگزین شده اند. در اولین دوره انتخابات مجلس، سال ۵۹ به حضرت امام گفتند برادرزاده ی شما در انتخابات کاندید شده و رأی نیاورده، امام فرمودند این به معنای این است که انتخابات سالم برگزار شده است. انتخابات حرکتی است که خون تازه ای را به جریان می اندازد وفضایی فراهم می کند که افراد صاحب ایده های نو وارد این عرصه شوند. به کار بردن واژه خانه تکانی در این زمینه صحیح نیست بلکه موضوع دمیدن یک روح سیاسی تازه است. چرخش نخبگان در جامعه موضوع اصلی است که با انتخابات اتفاق می افتد.  مردم تشخیص می دهند که چه کسانی باید کنار بروند. غیرقابل پیش بینی بودن یکی از همین نکته های جذاب انتخابات است. ماجرای مشارکت سیاسی در ایران این است که مردم می گویند ما تشخیص می دهیم که باید پرچم را بدست یک تازه نفس داد. دوم اینکه با این جریان، تمکین صورت می گیرد. دوم خرداد قابل پیش بینی نبود اما اتفاق افتاد و تمکین صورت پذیرفت.  وقتی احمدناطق نوری، برادر علی اکبر ناطق نوری بعد از سی سال حضور در مجلس  و رأی نیاوردن در این دوره پیام تبریک می دهند، این دلیل برسلامت برگزاری انتخابات است.  کسانی که  خود را مرد رقابت این عرصه می دانند وارد می شوند. تحلیل بینش مردم نیزقابل سنجش و سومین نکته است. مثلا از طرف  مردم آذربایجان (سراب) در این دوره یک خانم به نمایندگی برگزیده شده است.

اگر کسی تکلیف گرایانه عمل کند، این انتخابات یک بازی سیاسی دو سَر بُرد است. جمله ای در دهه ۶۰ دراین زمینه وجود داشت که اگر این صندلی ماندنی بود به من وتو نمی رسید. نکته بعدی این که وقتی کسی می خواهد نماینده مجلس شورای اسلامی ایران شود ، قانون ایران شرایط کف و حداقلی را برای حضور نمایندگان درنظر گرفته است. نماینده ای که به قانون، مسائل سیاسی و بین المللی وجایگاه ایران در جهان اشراف ندارند قادر به ایفای وظایف نمایندگی نخواهند بود. عقل سلیم می گوید که دراین سه ماه باقی مانده به شکلی سیستماتیک چنین فضایی برای آشنایی تعدادی فراهم شود. افراد بیایند ودراین زمینه توجیه شوند، دراین زمینه باید یک فضای مسلطی برای هدایت نمایندگان شکل بگیرد.

۵پاسخ به “تصور نمی کردم که مشارکت مردم به ۶۴ درصد برسد”

 • علیرضا غلامحسینی:

  سلام آقای دکتر. این نوشتارهای تبلیغاتی به شما نمیاد.
  دانشجوی سابق

 • همت اسدالهی:

  سلام
  جای شما در مجلس خالی است . به جای آنکه مجلس عصاره فضایل ملت باشد هم اکنون عصاره رذایل ملت است

 • در جواب غلامحسینی:
  حتما در این انتخابات هم تقلب شده….درسته؟؟!!… چون افراد مورد نظر رای نیاوردند!!!

 • احمد متوسلیان:

  سید حسن نصرالله: باید خودمان را آماده کنیم که در روز قیامت پاسخ بدهیم برای قدس چه کرده‌ایم؟!
  **********
  تا قدس با ما همراه باشید
  گزارش‌هایی خواندنی از پشت صحنه کاروان جهانی الی بیت‌المقدس + جشنوراه وبلاگی مرتبط با کاروان را در http://www.alquds.ir بخوانید!
  به بهانه حرکت بزرگ و جهانی کاروان «الی بیت المقدس» از سه قاره بزرگ
  جهان به سمت نزدیک ترین نقطه به بیت المقدس جشنواره وبلاگی «قدس، شهر خدا» برگزار میشود : http://alquds.ir/mouj/
  هرچند که نمیتوان با این کاروان به سمت قدس همراه شد اما میتوان در جبهه مجازی در این امر خطیر یاریگر بود
  نصرت کنید!

 • آقای کوشکی کاش به اندازه حاجی فیلم گشت ارشاد زهره داشتید
  وبلاگ اختصاصی فیلم گشت ارشاد

یک نظر بگذارید