جستجو
آرشیو

حمایت غیر متعهدها از ایران موجب تقویت موضع هسته ای می شود

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: یک کارشناس مسایل سیاسی گفت: نقش حمایت غیر متعهدها در قالب اجلاس اخیر تهران را می توان به عنوان یک عامل سیاسی تبلیغی در تقویت موضع جمهوری اسلامی ایران در پرونده هسته ای قلمداد کرد.

محمدصادق کوشکی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، با بیان اینکه حمایت های جنبش عدم تعهد را هیچ گاه نباید وزنه ای برای این رویداد و در حد و اندازه واقعی ارزیابی کرد، اظهار داشت: این حمایت هیچ تاثیر اساسی در روند پرونده هسته ای ندارد.وی گفت: این روند تا حدودی در افکار عمومی منطقه ای تاثیری محدود و گذرا خواهد گذاشت.

این کارشناس مسایل سیاسی درخصوص اینکه آیا با برگزاری اجلاس و حمایت های این گروه تغییری در روند هسته ای ایران ایجاد می شود، خاطرنشان کرد: برخورد کشورهای غربی با برگزاری و حمایت اعضای غیر متعهدها هم تغییر نخواهد کرد.

کوشکی با بیان اینکه سیاست تقابل با جمهوری اسلامی در چارچوب یک استراتژی بلندمدت کشورهای غربی طراحی شده است، تاکید کرد: تغییر این استراتژی بر اثر حمایت کشورهای غیر متعهد از اقدامات جمهوری اسلامی بعید به نظر می رسد.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر درخصوص حمایت غیر متعهدها از عضویت ایران در شورای امنیت افزود: یک حرکت در حد یک عملکرد سیاسی تبلیغی قابل استفاده است.

وی بیان کرد: همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد حق دارند به صورت نوبه ای و دوره ای در شورای امنیت به صورت غیر دائم عضو شوند و ایران هم به عنوان عضو سازمان ملل از این حق عادی و طبیعی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: حمایت کشورهای غیر متعهد می تواند به نوعی زمینه ساز حضور ایران به صورت غیر دائم در شورای امنیت سازمان ملل باشد.

 

 

کوشکی درخصوص فواید آن عنوان کرد: فواید این برای ایران صرفا تریبونی برای جمهوری اسلامی برای رساندن صدای خود به افکار عمومی جهان است.

کارشناس مسایل بین الملل با اشاره به اینکه در سیکلی نوبتی و دوره ای اعضای غیر دائم شورای امنیت تغییر می کنند، تصریح کرد: در این مسیر گاهی نظرات اعضای دائم شورای امنیت نیز تاثیرگذار است.

وی درخصوص عضویت دام ایران در شورای امنیت با توجه به اینکه ژاپن و آلمان نیز کاندیدای حضور در این شورا هستند، افزود: برای اینکه ایران بخواهد عضویتش را مطرح کند و قبول شود احتمال آن تقریبا صفر است.

یک نظر بگذارید