جستجو
آرشیو

اختلاف‌نظر مسئولان نباید به لجبازی و تخلف از قانون منتهی شود

در سال جاری اگر مسئولان کشور و نمایندگان مجلس مفهوم واقعی شعار تولید ملی را درک نکنند، قطعا به این شعار نیز بی‌اعتنایی خواهد شد و نمی‌توانیم از مزایای این شعار بهره ببریم.

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ندای انقلاب با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به تولید ملی و تلاش برای محور قرار دادن این مسئله گفت: مشکل اصلی در همه شعارهای سال و سال‌های قبل این است که عمده مسئولین و اشخاصی که در کشور تصمیم‌ساز هستند، متاسفانه امکان درک دقیق این شعارها، محتوا و فلسفه آن را ندارند.

وی عنوان کرد: از واکنش‌هایی که نشان می‌دهند مشخص است که این شعارها و ضرورت آن و و محتوا و جایگاه آن را درک نکرده‌اند. مشاهده می‌کنیم، خصوصا مسئولان اجرایی که مخاطبان اصلی این شعارها هستند، واکنش مساعدی نشان نمی‌دهند.

کوشکی با اشاره به شعار سال قبل که جهاد اقتصادی بود، عنوان کرد: در این سال عملا فضای اقتصاد در کشور به طور جدی با مشکلات زیاد روبرو شد، به دلیل لج‌بازی‌ها و گاه ندانم‌کاریها و عدم درک درست این شعار از سوی مسئولان شاخص اجرایی، ما به توفیقات بسیار کمی در این سال دست پیدا می‌کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اظهارکرد: در سال جاری اگر مسئولان کشور و نمایندگان مجلس مفهوم واقعی شعار سال جاری را درک نکنند، قطعا به این شعار نیز بی‌اعتنایی خواهد شد و نمی‌توانیم از مزایای این شعار بهره ببریم و صرفا در حد یک عنوان تبلیغاتی باقی خواهد ماند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به برخی اختلافات میان قوا افزود: اختلاف نظر مشکلی ندارد و طبیعی است اما اگر کار به لجبازی و تخلف از قانون کشیده شود، ما در هر عرصه‌ای با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران عنوان کرد: در عرصه تولید ملی عمدتا دو قوه مقننه و مجریه وارد فاز لجبازی شده‌اند و بعضا تخلفات جدی از قوه مجریه شاهد بودیم، این کار را سخت خواهد کرد، اگر همه طرف‌ها وظیفه خود را درست ادا کنند، این مسائل پیش نخواهد آمد، به طور مثال شأن رئیس جمهور و مجلس تفسیر قانون اساسی نیست، تفسیر قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است

وی گفت: اگر رئیس جمهور وارد محیط تفسیر قانون اساسی نشود و به قوانین مصوب مجلس احترام بگذارد و از سوی دیگر مجلس شأنی بیشتر از تصویب قوانین و نظارت بر حسن اجرای قوانین نخواهد، در این صورت مشکلات بسیار کم خواهد شد.

کوشکی در پایان عنوان کرد: عمده مسئولین متاسفانه محتوا و فلسفه شعارهای سال را درک نکرده‌اند و ممکن است گرفتار قدرت‌طلبی‌ها، لجبازی‌ها و حتی هوای نفس شوند و منافع عالیه نظام و انقلاب را فدا کنند.

یک نظر بگذارید