جستجو
آرشیو

اهانت به مقدسات اسلام ادامه یک پازل بین المللی است

یک عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درمورد دلایل اهانت به امام دهم گفت: این حرکت جزئی از یک پازل بزرگ است که ساخت فیلمی به نام فتنه توسط نماینده مجلس هلند و کاریکاتورهای کاریکاتوریست دانمارکی در اهانت به پیامبر اسلام قطعه‎های دیگر این پازل را تشکیل می‎دهند.

دکتر محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درمورد دلایل اهانت به امام دهم به خبرنگارمهر گفت: بحث اهانت به مقدسات پرونده تازه‏ای نیست و از مقطعی که مشخصا حکومتی بر دین بر اساس باورهای اسلامی و شیعی در کشورمان حاکم شده و به عنوان یک حادثه بین المللی، مبنای رایج درجهان را که سیاست لائیک است به چالش کشیده یکی از روشهایی که غرب از ابتدای پیروزی انقلاب و مشخصا از سال ۱۹۸۸ به این طرف اتخاذ کرد خالی کردن زیرساخت‎های نظام دینی و سیاست دینی ما بود که مشخص‎ترین ایجاد این حرکت توهین به مقدسات و اسلام هراسی بود.

وی افزود: بحث توهین به مقدسات از زمان سلمان رشدی شروع شد؛ بعد نویسنده مراکشی تسلیمه نسرین به ساحت مبارک پیامبر اسلام توهین کرد. بعد نویسنده مصری حسن حنفی و نصر حامد ابو زید این موج را ادامه دادند. بیشتر این اهانت‎ها در قالب‎های فرهنگی و هنری و کمتر سیاسی صورت گرفت. اخیرا هم شاهد موج دیگری از اهانت شدیم که به امام دهم اهانت شد. هدف از این حرکت‏ها  تخلیه و تضعیف و تخریب زیرساخت‎های دینی است که منجر به تشکیل ضعف درسیاست مبتنی بر دین در مقابله با سیاست لائیک حاکم بر غرب شود.

این استاد علوم ساسی دانشگاه تهران ادامه داد: به همین دلیل این حرکت جزئی از یک پازل بزرگ است که شاهد فیلمی به نام فتنه از نماینده مجلس هلند، و کاریکاتور کاریکاتوریست دانمارکی که اهانت به پیامبر اسلام بود. اهانت‎های دیگر قطعه‎های این پازل را تشکیل می‎دهند. هدفشان هم خدشه دار ساختن سیاست مبتنی بر دیانت است.

کوشکی تصریح کرد: طبیعی است که مهمتر از واکنش به این پروژه بین المللی باز شناسی و باز تعریف مجدد هویت دینی و بویژه هویت شیعی در سطح داخل وبویژه خارج از ایران است. اینکه در اهانت به مقدسات موضع دفاعی بگیریم درواقع زمین بازی را در دست دشمن داده‏ایم و در حد یک مدافع منفعل عمل کرده‏ایم. یک دفاع حداقلی خواهیم داشت.

وی راه صحیح مقابله با این اهانت‏ها را یک حرکت عمیق داخلی و بین المللی با هدف احیا و باز شناسی هویت اسلامی شیعی در سطح داخلی و بین المللی عنوان کرد و گفت: اگر بتوانیم قرآن را به جهانیان معرفی کنیم دیگر ساختن فیلم ضد قرآنی معنایی نخواهد داشت. اگر بتوانیم معصومین خود را به مخاطب داخلی و خارجی معرفی نماییم آنوقت اهانت به آنها دیگر جایگاهی نخواهد داشت.

استاد دانشگاه تهران یادآورشد: نه خودمان و نه مردم جهان شناخت دقیقی از این مقدسات نداریم. کمرنگ شدن مقدسات و چهره‏های شاخص دینی وعملا جهل ما به مقدسات زمینه ساز تهاجم دشمن می‎شود. برای مقابله هم راهکاری جز دفاع احساسی به ذهنمان نمی‎رسد که جلوی اهانت‏ها را نمی‎گیرد. همینطور از زمان سلمان رشدی تا این آخری در موضع انفعالی بوده‏ایم. باید زمین بازی را در اختیار خودمان بگیریم یعنی به سمت احیا و باز تعریف هویت دینی و شناساندن شاخصه‏های معارف اسلامی برویم. پاسخ احساسی دادن به دشمن عملا ابتکار عمل را به دست دشمن داده و او زمین و زمان بازی را تعیین می‎کند.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: در این صورت ناگزیریم در زمین بازی‏ای که دشمن تعیین کرده بازی کنیم. در این صورت همیشه هم حرف و ضربه اول را طرف مقابل خواهد زد. این مدل منجر به منسوخ شدن اهانت‏ها نمی‏شود بلکه باید با تلاش علمی معارف و شخصیت‏های مقدسمان را که در انزوا و تاریکی هستند رهایی بخشیم و به خودمان و جهانیان بشناسانیم.اگر چنین شود آنوقت شیوه اهانت به مقدسات منسوخ خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در مورد شرایط علمی و تاریخی و سیاسی حضرت هادی (ع) نیز گفت: عصر امام هادی(ع) عصر تثبیت تمدن مسلمانان عرب است امام هادی مقارن حرکتی است که حکومت عباسی به عنوان حکومت شاخص عرب تثبیت شده و اوج اقتدار این تمدن اسلامی سلسله عباسیان است. یعنی این سلسله به یک امپراطوری وسیع پر سلطه و پرقدرت تبدیل شده بود که چهره‏ایی که غربی‏ها ازآن ارائه می‎دادند چهره هزار و یک شب بغداد بود. حالا در چنین فضایی امام هادی(ع) می‎خواهد تمدن مسلمین عرب را به تمدن اسلامی باز گرداند یعنی تمدنی که اموی‏ها و عباسیان به نام اسلام ساختند اما به کام خودشان که ماهیت اسلام واقعی را هم نداشت امام تلاش می‎کند به عنوان سرپل تمدنی فضا را به سمتی تغییر دهند که تمدن اسلام به معنای خالص‏اش شناخته بشود. یعنی احیای حوزه سبک زندگی تمدن اسلام با یک حرکت فرهنگی و هنری، البته در کنارش هم فعالیت‏های سیاسی دارند.

کوشکی تصریح کرد: امام هادی(ع) دوران گذر شیعیان به عصر غیبت هستند، ایشان تلاش می‎کرد شیعه را برای عصر غیبت اماده کند. امام هادی(ع) نسبت به امام قبل و بعد از خود که در جوانی به شهادت رسیدند زمان بیشتری برای این کار داشتند. ایشان از سلاح شعر و ادبیات در حوزه سبک زندگی برای تمدن خالص اسلامی استفاده کرد و کار او برجسته‏تر از تمدن مسلمانان اموی و عباسی بود.

ی درمورد اینکه دشمنان چرا ایشان را مورد هدف قرار داده‏اند هم گفت: این بر می‎گردد به جهل و ناشناخته‎های ما از این معصومین که زمینه اهانت‎ها را فراهم می‎کند. اهانت به امام حسین و امام علی (ع) نمی‎شود زیرا این دو به خوبی در جامعه شناخته شده هستند و اصلا کشش توهین به ایشان وجود ندارد. دشمن قدم به قدم جلو می‏رود امروز اهانت به قرآن و امام هادی فردا اهانت به مقدسات دیگری آنها هیچ یک از مقدسات اسلام را مصون از تهاجم نمی‏گذارند و دانه دانه سراغ هر کدامشان می‏روند مگر اینکه تلاش کنیم این شیوه را منسوخ کنیم.

یک نظر بگذارید