جستجو
آرشیو

تنها ۹ کاندیدای کمیسیون فرهنگی، نشانه نبود آدم‌ فرهنگی در مجلس است

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس درباره عملکرد کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون فرهنگی نه تنها در مجلس هشتم بلکه در مجالس قبل هم ظهور و بروزی نداشته است و تاثیر خاصی بر روند قانون‌گذاری یا روند کلی فرهنگی جامعه نداشته است.

وی افزود: ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم شخصیتی فرهنگی بود که متاسفانه قابلیت مدیریت و ظاهرا دغدغه‌مندی لازم برای فعالیت در چارچوب کمیسیون را نداشته یعنی اینکه یا مشاغل زیادی داشتند و وقتشان پر بود، مشغول ترجمه قرآن بودند لذا کمیسیون فعالی به معنای فعالیتی که کمیسیون اقتصادی، صنایع و …. داشتند، نداشت.

کوشکی مسئله اصلی را نحوه مدیریت و رئیس کمیسیون دانست و ادامه داد: اینکه رئیس چقدر شور و نشاط داشته است که این کمسیون را به پویایی و فعالیت برساند مسئله مهمی است.

* اگر جنجال بر سر فیلم‌های نوروز نبود کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم تا ابد آن فیلم‌ها نمی‌دید

وی بخش دیگر مشکل کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم را چنین بیان کرد: بخش دیگر نگاه غلط سیاستمداران کشور به مقوله فرهنگی است که فرهنگ را بر خلاف نگاه امام و مقام معظم رهبری که فرهنگ را مقدم همه چیز می‌دانند آن را صرفا منحصر به فعالیت‌های وزارت ارشاد می‌دانند.

کوشکی افزود: آنها فرهنگ را صرفا در امور هنری می‌دانند که این نگاه غلطی است و به همین خاطر و نگاه است که طبیعتا پرداختن به امور هنری ممکن است برای آنها جذابیتی نداشته باشد.

این کارشناس مسائل فرهنگی با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی براساس آنچه تاکنون رسم بوده صرفا به عرصه‌هایی می‌پرداخته که زیر مجموعه وزارت ارشاد بوده، اظهار داشت: جالب است به این عرصه‌ها هم توجه نمی‌کردند و حتی اگر اعضای کمیسیون فرهنگی متوجه وضعیت هنر در کشور بودند شاهد ساخته شدن فیلم‌های مبتذل و سینمایی که هر روز بیش و پیش از گذشته در مسیر منجلاب ابتذال سقوط می‌کند، نبودیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از کسانی که در کمیسیون فرهنگی بودند خودشان گفته بودند که دغدغه‌های دیگری داشتند، افزود: وقتی که در جشنواره فیلم فجر سال پیش مواردی پیش آمد خیلی از این افراد عنوان کردند که فیلم را ندیده‌ایم و پس از آنکه مردم و ائمه جمعه به فضای ابتذال در سینما انتقاد کردند آن وقت تازه برخی اعضای کمیسیون تصمیم گرفتند تا آن دو فیلم جنجالی را ببینید و بررسی کنند یعنی اگر این جنجال رخ نداده بود شاید هرگز این فیلم‌ها را نمی‌دیدند.

این کارشناس فرهنگی همچنین در پاسخ به این سوال که برخی وجود شورای عالی انقلاب فرهنگی را عاملی برای کم‌کاری و عملکرد ضعیف کمیسیون فرهنگی می‌دانستند، تاکید کرد: وجود شورای عالی انقلاب فرهنگی بهانه‌ای برای ضعف عملکرد آنهاست و این در حالی است که کمیسیون آموزش مجلس هم این شورا را بالای سرخود دارد و امور آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها را شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال می‌کند اما کمیسیون آموزش در حد خودش فعال بوده است.

وی با بیان اینکه آیا بررسی کردن مسائل سینما در همین جشنواره فجر نیز کاری بود که شورای عالی مانع آن بود، افزود: در حالی که اکثر امور حوزه آموزش در شورای عالی بررسی و تصویب می‌شود؛ روسای دانشگاه‌ها، طرح تحول آموزش و پرورش، طرح تحول علوم انسانی، اسلامی شدن دانشگاه‌ها آنجا بررسی می‌شود، کمیسیون آموزشی فعال بود.

* تنها ۹ نفر کاندیدای کمیسیون فرهنگی، نشانه نبود آدم‌های فرهنگی در مجلس است

کوشکی با بیان اینکه فرهنگ نه تنها در دولت نهم و دهم بلکه در طول سال‌های پس از انقلاب مظلوم بوده است، تصریح کرد: غیر از امام و مقام معظم رهبری که دغدغه اصلی خودشان را فرهنگ عنوان کرده و در این زمینه حرکت کردند متأسفانه شاهد این بودیم که روسای جمهور و مجلس به‌ویژه از سال ۶۹ به بعد که دشمن در عرصه فرهنگی سرمایه‌گذاری کرده و در قالب تهاجم فرهنگی، ناتوی فرهنگی، جنگ نرم ورود کرده است؛ مسئولان فعالیت خاصی انجام نداده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی درباره چشم‌انداز کمیسیون فرهنگی در مجلس نهم، گفت: این مظلومیت با توجه به اینکه ۹ نفر از مجموع ۲۹۰ نفر نماینده مجلس اولویت اول خودشان را فرهنگ اعلام کردند مضاعف خواهد شد چراکه این ۹ نفر معنی خاصی دارد.

کوشکی افزود: این به معنای آن است که آدم‌های فرهنگی در مجلس نیستند چراکه بیشترین تمایل به کمیسیون امنیت ملی، صنایع، انرژی و نفت و بودجه بوده است.

وی ادامه داد: این که دو تا سه برابر ظرفیت مجاز به این کمیسیون‌ها هجوم بردند نشان می‌دهد، آدم‌هایی که به این کمیسیون‌ها هجوم بردند، آدم‌هایی سیاسی کار، آدم‌های کار چاق کن برای صنایع هستند و یا از سوی صاحبان صنایع هزینه‌های تبلیغاتی‌شان را گرفته‌اند و اینجا می‌خواهند جبران کنند.

کوشکی با بیان اینکه اگر ۴۰ نفر با دغدغه‌های فرهنگی رای آورده بودند الان در کمیسیون فرهنگی ازدحام داشتیم، تصریح کرد: این نشان می‌دهد که مسیر انتخابات و گزینش نامزدها در کشور مسیر درستی نیست، که ۵۰ نفر متقاضی کمیسیون صنایع هستند اما ۱۰ نفر هم متقاضی کمیسیون فرهنگی نبودند.

* با ریاست حجت‌الاسلام آقاتهرانی امیدی به کمیسیون فرهنگی ندارم

وی همچنین درباره ریاست حجت‌الاسلام آقاتهرانی، بر کمیسیون فرهنگی مجلس نهم گفت: وقتی که شخصی چون حجت‌الاسلام آقاتهرانی ریاست کمیسیون فرهنگی را برعهده می‌گیرند با تمام احترام به ایشان، شخصا هیچ امیدی به این کمیسیون ندارم هر چند شاید افرادی باشند که ناشناس باشند و آنها همت کنند.

کوشکی افزود: عملکرد حجت‌الاسلام آقاتهرانی در مجلس هشتم نشان می‌دهد که اصلا تمایل فعالیت در مجلس ندارند و یا در حال حج هستند، کلاس اخلاق برگزار می‌کنند و در مجلس هشتم ظهور و بروزی نداشتند و عملکرد تاثیرگذاری ندیدیم و امیدوارم اشتباه کنم و در کمیسیون فرهنگی فعالیت خوبی انجام دهند اما با عملکرد ایشان در مجلس هشتم فکر می‌کنم وضعیت کمیسیون از آنچه بوده پس رفت داشته باشد مگر اینکه اعضای جدید اقدامی بکنند.

* اولویت کمیسیون فرهنگی مجلس نهم شناساندن اهمیت فرهنگ به مجلس و دولت است

محمدصادق کوشکی در ادامه این گفت‌وگو درباره اولویت کمیسیون فرهنگی مجلس نهم گفت: اولویت باید رسیدگی به وضعیت از هم گسیخته و نابسامان فرهنگ کشور است و شاید قدم اولش باید این باشد که تلاش کند که جایگاه و اهمیت فرهنگی دینی در کشور ما را به مجلس و دولت بشناساند.

وی افزود: کمیسیون فرهنگی باید اهمیت فرهنگ نزد امام و مقام معظم رهبری را تبیین کند و با تدوین لوایح و ارائه طرح‌ها در زمینه نظارت این اولویت را بشناساند و ترویج دهد.

یک نظر بگذارید