جستجو
آرشیو

«تربیت» در شرایطی به فعلیت می‌رسد که مردم نیز خواستار آن باشند

به گزارش خبرنگار«خبرگزاری دانشجو» از مشهد، استاد دانشگاه تهران در اولین همایش بازخوانی اصول و آرمان های انقلاب در فرهنگسرای انقلاب مشهد با بیان اینکه یکی از رازهای موفقیت امام (ره)  ترجمه حرف دین و خدا بود گفت: زمانی که تمام دنیا به سمت جدایی دین از زندگی بشر بود امام خمینی(ره) حرف دین را به میان آورد.

وی در خصوص تربیت از دیدگاه امام خمینی(ره) گفت: بارها ایشان فرموده اند که تربیت باید قرآنی باشد و منبع نظام تربیتی ما نباید از اندیشه های ناقص بشری سرچشمه گیرد.

استاد دانشگاه تهران بیان داشت: از نظر رهبر کبیر انقلاب به عنوان عالم دین تربیت مهمترین هدف انسان در این جهان است و انسان در ابتدا که متولد می شود خام است که با تربیت شکل می گیرد و رشد می کند و درآخر به سوی خدا باز می گردد.

وی تربیت را یک موضوع اختیاری دانست و افزود: اگر تربیت منشا قرآنی داشته باشد دیگر تربیت اجباری معنایی پیدا نمی کند.

این محقق در ادامه افزود: پیامبر(ص) زمانی که مبعوث شد اعراب جاهلی به غارت گری، کشتن برادران و زنده به گور کردن دخترانشان افتخار می کردند و انسان هایی بی سواد خشن و دور از آداب انسانی بودند.

این استاد دانشگاه گفت: پیامبر(ص) توانست با تربیت قرآنی که معجزه اش بود کسانی را تربیت کند که در جنگ احد و بدر شانه به شانه پیامبر(ص) بجنگند.

وی در ادامه بیان داشت: تربیت در شرایطی به فعلیت می رسد که مردم نیز خواستار آن باشند و اجباری در آن نباشد و مردم مدینه نیز چنین رفتاری را با پیامبر(ص) داشتند.

کوشکی اظهار کرد: امام آمد تا ادامه تربیت رسول الله را ترویج دهد و مردم را به سمت خدا هدایت کند.

وی تربیت امام (ره) را به دو گونه فردی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: باید این دو تربیت را در نظر داشت و انسان هم در خانواده و هم در بیرون باید تربیت و آداب اسلامی را رعایت کند و انسانی که اشرف مخلوقات است نباید این دو را از هم جدا کند.

کوشکی یکی از خاطرات امام را بازگو کرد و ادامه داد: اگر در بیرون از خانه خوش اخلاق باشیم ولی در خانه بداخلاق باشین قطعا به سرانجام نخواهیم رسید و پیامبر(ص) نیز فرموده اند اگر هر دو تربیت با هم باشد به نتیجه می رسد.

وی یکی دیگر از ویژگی ها تربیت قرآن را مقابله با مستکبرین بیان کرد و گفت: انسان در مقابل ظلم با صلابت و محکم برخورد کند و با مظلومی و ضعف ها مظهر لطف خدا هستند نیکی می کند.

استاد دانشگاه تهران گفت: انسانی که خودش را در لحظه لحظه زندگی اش بنده خدا بداند و از او اجازه بگیرد و ترسش این باشد که آیا این عمل همان چیزی است که خالق می خواهد، را به عنوان یک انسان و تربیت قرآنی از دیدگاه امام (ره) معرفی کرد.

یک نظر بگذارید