جستجو
آرشیو

چگونگی رسوخ بی حجابی به ایران

به گزارش مشرق، دکتر محمد صادق کوشکی درمورد حجاب  و پیشینه وسابقه آن در ایران و در ادیان مختلف به مهر گفت: بحث پوشش یکی از نمادها و شاخصه‎های مهم فرهنگ بشر است. انسان‎ها از وقتی که توانستند خودشان را بشناسند و به رفع نیازهایشان بپردازند یکی از اولین رفع نیازهایی که تلاش کردند آن را با استفاده از خلاقیتشان برطرف کنند بحث پوشش بوده است.

وی افزود: پوشش نه فقط به عنوان یک مکانیسم طبیعی برای مقابله با سرما و یا گرما، بلکه نمادی از تشخص افراد و باورهای آنها به کار رفته در قرآن هم بعضی از مفسرین به این تأکید کرده‏اند که وقتی حضرت آدم و حوا در بهشت بودند و قبل از اینکه وارد زمین شوند به مجرد اینکه قدرت جنسی را پیدا کردند بحث ضرورت پوشش برای آنها مطرح شد. به هیمن جهت یکی از خصلت‎های فرهنگی هرجامعه‏ای پوشش و نحوه آن بوده است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران ادامه داد: پوشش در اکثر تمدن‎های بشری وجود داشته و به عنوان یک ارزش بویژه پوشش زنان مطرح بوده است. در ایران هم قبل از اسلام هرچه زن پوشیده‏تر بوده تشخص بیشتری داشته و بجز زنانی که از موقعیت اجتماعی پایین‏تری برخوردا بودند مثل رقاصه‎ها و امثالهم ، سایر زنان پوشش را برای حفظ شخصیتشان حفظ می‎کردند.

این محقق و پژوهشگر حوزه روابط بین الملل تصریح کرد: وقتی اسلام آمد از آنجا که یک دین خانواده محور است و به دنبال ایجاد تعادل بین غرایز و تکامل و تعامل معنوی انسان است بحث حجاب و پوشش در احکام و آیات الهی مطرح شد. حجاب به عنوان یک بخشی از میراث فرهنگی و شاخصه جامعه اسلامی در ایران چه برای زنان و چه برای مردان نهادینه شد.

کوشکی اظهارداشت: این روند ادامه یافت تا در دوره قاجار با آشنایی ایرانیان با تمدن غربی نفوذ مظاهر غربی در ایران رواج یافت. بی حجابی از لذت جویی که یکی از شاخصه‏های تمدن غربی بعد از رنسانس بود به ایران راه یافت. نشان دادن جذابیت‏های جنسی و جسمی زنان در غرب برای کامروایی مردان از تشخص فرهنگ غربی به شمار رفت و جامعه، زنان بی حجاب را بیشتر پذیرفت. این مسئله نزد روشنفکران ایرانی بیشتر از مردم عادی بود.

وی افزود: با روی کار آمدن رضاخان و کشف حجاب اقشار منتسب به دولت خیلی زود آن را پذیرفتند و در پهلوی دوم با استفاده از رسانه‏ها و آموزش و پرورش و مراکز علمی و فرهنگی ترویج بی حجابی به اوج خود رسید. ولی با پیروزی انقلاب حفظ حجاب به عنوان یک مقوله دینی  سیاسی به کار رفت و اسلحه‏ای برای مبارزه با غرب شد.

این مدرس دانشگاه تهران درمورد راه‎های ترویج حجاب در جامعه هم گفت: تفهیم فواید حجاب و مضرات بی حجابی برای مردم در قالب‎های هنری و بطور نامحسوس از جمله راهکارهای ترویج حجاب است. اینکه انرژی جوانان صرف شهوترانی نشود و بدانیم که بسیاری از معضلات اجتماعی از جمله طلاق و خیانت همسران به هم و عدم ازدواج جوانان و داشتن روابط نامشروع و در کل فروپاشی خانواده‏ها از همین عدم رعایت حجاب حاصل می‎شود.

کوشکی تصریح کرد: اگر به دنبال سلامت اخلاقی و امنیت اجتماعی و حتی جسمی شهروندانمان هستیم و حفظ نظام دینی برایمان مهم است باید تلاش کنیم که احکام الهی در جامعه اجرا شود و یکی از آن هم همین حفظ حجاب و عفاف است.

وی گفت: باید با استفاده از مدارک و اسناد معتبر و پرونده‏های قضایی، (قتل‎ها و ضرب و جرح‏ها  و طلاق‎ها)عامل بد حجابی در شکل گیری آنها را به مردم گوشزد کنیم. از زنان بد حجاب به عنوان الگو در هنرپیشگی و ورزش استفاده نشود و زندگی زنان با حجاب موفق را نمایش دهیم.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درپایان یادآورشد: بحث پوشش یک بحث انسانی است و برای زن و مرد فرق نمی‏کند ولی احکام الهی بیشتر برای زنان صادر شده است. ولی بدون شک مردان هم باید حریم‏های اخلاقی و شرعی پوشش را رعایت کنند.

۲پاسخ به “چگونگی رسوخ بی حجابی به ایران”

  • سلام برادر حزب الله
    بیا باهم تبادل اطلاعات کنیم.
    فان حزب الله هم الغالبون

  • بسیج نیرویی عظیم است که در اکثریت خانواده‌ها حداقل یک عضو دارد و در مقاطع مختلف اعم از جنگ تحمیلی و فتنه‌ها ثابت کرده که می‌‌توان برای عقب راندن دشمن روی نیروهای این سازمان حساب ویژه ای باز نمود. این درحالی است که حضور بسیج در سایر عرصه‌ها اعم از علم و فن آوری نیز به روند پیشرفت، سرعت بالایی بخشیده است.

یک نظر بگذارید