جستجو
آرشیو

اعتراضات در عربستان تنها منحصر به شیعیان نیست

صادق کوشکی، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که تنها شیعیان نیستند که با سیاست‌های حکومت آل‌سعود مخالف هستند، گفت: چهار تا پنج میلیون نفر از جمعیت عربستان را اهل سنت تشکیل می‌دهند که اکثر آن‌ها نیز از ثروت‌های نفتی این کشور بهره‌ای نبرده و زیرخط فقر هستند که همین تبعیض‌ها باعث نارضایتی آنان از حاکمیت آل سعود می‌شود. این عده که اغلب در حاشیه شهرهای بزرگ و مناطق کوچک ساکن هستند مستعد اعتراض به حکومت هستند چرا که عامل فقر خود را همین تبعیض‌ها می‌دانند؛ البته این افراد هیچ رسانه‌یی در اختیار نداشته و فاقد رهبری مقتدر هستند.

کوشکی با بیان این که یکی دیگر از گروه‌های مخالف حکومت آل سعود افرادی هستند که در غرب تحصیل کرده‌اند، خاطرنشان کرد: این افراد تفکرات لیبرالی داشته و به دنبال برقراری نظامی دموکراتیک در عربستان هستند؛ هم‌چنین آن‌ها اصولا گرایش‌های مذهبی ندارند هرچند خواستگاه‌شان از میان اهل سنت است. در هر صورت این گروه که بخش اعظم آن‌ها را افراد تحصیل‌کرده تشکیل می‌دهند، نیز بهره‌ای از مشارکت سیاسی در کشورشان نداشته و همین امر باعث نارضایتی آنان شده است.

وی گفت: برخی از گروه‌ها درآمریکا و غرب با این عده موافق بوده و این قشر تحصیلکرده را جانشین آل سعود می‌دانند، به همین دلیل این گروه نیز به دنبال براندازی حکومت عربستان هستند؛ ولی در حقیقت نمی‌خواهند به طور جدی هزینه‌ کنند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در بخشی دیگری از این گفت‌وگو تاکید کرد: شیعیان عربستان یکی دیگر از اقشاری هستند که در این کشور از حقوق اولیه خود محروم بوده و نه تنها آزادی‌های اجتماعی ندارند؛ بلکه از نظر مذهبی نیز تحت فشار بوده تا جایی که چندین سال است که مساجد آن‌ها هم بسته شده و کم‌ترین تحرکی از جانب شیعیان برای به دست آوردن حداقل حقوق انسانی‌شان با برخورد‌های شدید حکومت و بازداشت آن‌ها منتهی می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود ۲,۵ میلیون نفر جمعیت عربستان را شیعیان را تشکیل می‌دهد، عنوان کرد: این گروه اغلب در مناطق شرقی عربستان که حوزه نفت‌خیز است، زندگی‌ می‌کنند؛ با این حال وضعیت معیشتی مناسبی ندارند و برای به دست آوردن حقوق خود مبارزه می‌کنند.

کوشکی تاکید کرد: رهبران مذهبی شیعیان عربستان بارها از سوی آل‌سعود دستگیر شده و به زندان افتاده‌اند، حتی تحت شکنجه‌های سخت به شهادت رسیده‌اند؛ بنابراین این گروه‌ نیز با توجه به تحریکاتی که آل‌سعود انجام می‌دهد، مستعد مخالفت با حکومت هستند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه بازداشت رهبران شیعیان را یکی از مهم‌ترین عوامل دامن زدن به اعترضات دانست و گفت: البته این اعتراضات تنها منحصر به شیعیان نبوده و در ماه گذشته شاهد اعتراضات دانشجویی بودیم که تمام شرکت‌کنندگان در آن نسبت به سیاست‌های آل سعود معترض بودند.

او عنوان کرد: حکومت آل سعود تلاش می‌کند تا این اعتراضات را مذهبی جلوه دهد در حالی که همانطور که گفته شد اقشار مختلفی نسبت به تبعیض‌ها و بی‌توجهی به حقوق‌شان در این اعتراضات شرکت کرده و با حکومت مشکل دارند؛ اما نکته مهم این است که بخشی از روحانیت وهابی هم با آل سعود مخالف بوده و این طور نیست که همه وهابیون با دولت عربستان سعودی موافق باشند.

کوشکی دلیل اختلاف برخی از رهبران وهابی را تغییر سیاست عربستان پس از مرگ ملک فهد دانست و ادامه داد: پس از مرگ ملک فهد که همانگی کاملی با روحانیت وهابیون داشت، روحانیون وهابی دو دسته شدند که بخشی از آنان به طور جدی با سیاست‌های ملک عبدالله مخالف بودند که به دلیل همین مخالفت‌ها هم منزوی شدند.

این کارشناس مسال خاورمیانه در پایان گفت: عربستان سعودی در شرایطی است که بارها از طرف جوامع حقوق بشری، نقض حقوق بشر در این کشوراعلام شده؛ چرا که درعربستان سند قانون اساسی وجود نداشته و هیچ مکانیزیمی هم برای مشارکت حداقلی مردم در سیاست تبیین نشده است. در حقیقت آن‌ها هیچ حق سیاسی و اجتماعی نداشته و قدرت، ثروت و امکانات اجتماعی بین خاندان سلطنتی که تعداد زیادی هم دارند تقسیم شده و در حقیقت از جمعیت ۱۵ میلیونی عربستان کم‌تر از دو میلیون نفر از تمام حقوق‌شان برخوردار بوده و سایران هیچ حقی در مناسبات اقتصادی و اجتماعی ندارند.

یک نظر بگذارید