جستجو
آرشیو

سومین کتاب دکتر کوشکی ” تبار ترور ” منتشر شد

کتاب “تبار ترور” تالیف شده توسط دکتر محمدصادق کوشکی منتشر شد:  بررسی و مطالعه‌ی این گروه،‌علاوه بر بعد تاریخی آن، از جنبه‌ی دیگر نیز ضروری می‌نماید و آن نقش چشمگیر آن در مخالفت با نظام جمهوری اسلامی و عناد با ارزش‌ها و تفکرات حاکم بر جامعه‌ی امروز ایران است. سازمان مجاهدین خلق از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون تغییرات عظیمی را در همه‌ی عرصه‌ها شاهد بوده، اما در یک عرصه مواضع خود را ثابت و مستحکم نگاه داشته و آن چیزی جز ضدیت با حکومت اسلامی و نهاد ولایت فقیه نیست.

 

 

 تبار ترور

تالیف: کوشکی، محمدصادق

 

 تاریخ انتشار: مرداد ۱۳۸۷

 تعداد صفحات: ۴۸۰

 قیمت: ۳۹۰۰۰ ریال

 شابک: ۳-۲۹۱-۴۱۹-۹۶۴-۹۷۸

 قطع: وزیری

 نوبت چاپ: اول، تابستان ۱۳۸۷

 شمارگان: ۲۰۰۰

معرفی کتاب: تاریخ معاصر ایران – بدون اغراق – از جمله‌ی پیچیده‌ترین و پرابهام‌ترین تاریخ‌هایی است که پژوهشگران با آن روبه رو ی‌شوند. ایران معاصر به دلایل مختلفی چون: اهمیت جغرافیایی – راهبردی، تلاقی فرهنگ‌ها و جاذبه‌های مادی و معنوی بسیار، در مقاطع زمانی گوناگون شاهد وقوع حوادثی بوده که به واسطه‌ی تعدد بازیگران و کارگردانان آشکار و پنهان و زمینه‌ها و پیامدهای متفاوت، نه تنها مورد بازشناسی و توصیف دقیق و علمی قرار نگرفته‌اند، بلکه احتمال دارد که در آینده به محاق فراموشی رفته، قبل از هر گونه ابهام‌زدایی، به سایر مجهولات و مبهمات تاریخ بشری افزوده شوند.

 

 

 

 

طبیعی است که حوادث سیاسی حجم قابل توجهی از مجموعه حوادث فوق را تشکیل بدهد، چرا که حوزه‌ی سیاست به واسطه‌ی پیچیدگی‌ها و ابهامات ذاتی خود و سطوح مختلف پنهان‌کاری موجود در آن، از استعداد ویژه‌ای برای مجهول ماندن برخوردار است. در این میان، مقوله‌ی سازمان‌ها و گروه‌های سیاسی (خصوصا گروه‌هایی با خط مشی مسلحانه و مخفی)‌به مثابه یکی از مهم‌ترین مباحث حوزه‌ی سیاست عملی، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و بالطبع به همین میزان در ایجاد ابهام و گسترش مجهولات سیاسی – تاریخی سهیم است. سازمان مجاهدین خلق از جمله مشهورترین تشکل‌های سیاسی است که به واسطه‌ی ویژگی‌های منحصر به فرد خود در طول عمر قریب به چهل ساله‌اش، به تناوب کانون توجه سیاستمداران،‌ پژوهشگران و عامه‌ی مردم قرار گرفته و برخلاف بسیاری از گروه‌های مشابه، توانسته است نزدیک به چهار دهه در صحنه‌ی سیاسی کشور (به مثابه‌ی یک عنصر قابل توجه) باقی بماند،‌اما علی‌رغم این امر، چنان هاله‌ای از ابهام، گذشته و امروز این سازمان را فرا گرفته که کمتر پژوهشگری می‌تواند با شفافیت و دقت به توصیف و بررسی آن پرداخته و به عنوان بخشی از تاریخ معاصر کشور آن را مورد مطالعه قرار دهد.

 بررسی و مطالعه‌ی این گروه،‌علاوه بر بعد تاریخی آن، از جنبه‌ی دیگر نیز ضروری می‌نماید و آن نقش چشمگیر آن در مخالفت با نظام جمهوری اسلامی و عناد با ارزش‌ها و تفکرات حاکم بر جامعه‌ی امروز ایران است. سازمان مجاهدین خلق از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون تغییرات عظیمی را در همه‌ی عرصه‌ها شاهد بوده، اما در یک عرصه مواضع خود را ثابت و مستحکم نگاه داشته و آن چیزی جز ضدیت با حکومت اسلامی و نهاد ولایت فقیه نیست. از این روست که به منظور مقابله با تهدیدات متنوع نشأت گرفته از این گروه، شناخت دقیق آن در اولویت قرار می‌گیرد. این سخن به معنای بزرگ دانستن نقش سازمان نیست، چرا که این گروه حتی در مطلوب‌ترین شرایط نیز نتوانسته خطری مهم برای موجودیت نظام تلقی شود، اما توانایی آن، در ادامه‌ی بقا و به تبع آن استمرار مشکلاتی که در رهگذر فعالیت‌های سیاسی، تبلیغی و نظامی سازمان دامنگیر نظام جمهوری اسلامی شده است، لزوم برخورد قاطعانه با آن را آشکارتر از گذشته می‌سازد و بدیهی است که برای برخورد با هر پدیده، قبل از هر اقدام دیگر باید به شناخت آن پرداخت.

 تحقیق حاضر تلاشی است برای پاسخگویی به دو اولویت یاد شده و از آنجا که شناخت تاریخی سازمان مقدمه‌ای است بر سایر ابعاد شناخت (شناخت جامعه‌شناسانه، روان‌شناسانه، مدیریت نیروها و …) لذا بررسی پیشینه‌ی سازمان و خصوصا پرداختن به ابعاد و جنبه‌های ناگفته‌ی سازمان وجهه‌ی همت نویسنده قرار گرفته است.در خصوص موضوع تحقیق حاضر (سازمان مجاهدین خلق) کمتر پژوهشی را می‌توان یافت که به صورت همه جانبه و به دور از قضاوت‌های احساسی، به رشته‌ی تحریر در آمده باشد. همین امر وظیفه‌ی این نوشتار را سنگین‌تر و کار را بر آن دشوارتر می‌سازد. برای تحقیق درباره‌ی سازمان، چهار منبع اساسی متصور است که به ترتیب عبارتند از:
۱٫ کتب و مقالاتی که خارج از چارچوب سازمان منتشر شده است؛

 ۲. کتب و نشریات منتشر شده از سوی سازمان؛

۳٫ اعترافات اعضای بازداشت‌ شده‌ی سازمان (قبل و بعد از انقلاب) و اسنادی که درون سازمان کشف شده؛

۴٫ مصاحبه با بنیانگذاران، کادرها و اعضای باسابقه‌ی سازمان.

با توجه به اینکه از مجموعه کادرهای باسابقه‌ی سازمان (جز چند مورد انگشت‌شمار) دیگر کسی در ایران موجود نیست و معدود افراد باقی مانده نیز خود از جمله‌ی مدعیان و طرف‌های درگیر در اختلافات درون سازمانی بوده‌اند، لذا اطلاعات به دست آمده از آنان نمی‌تواند خالی از پیشداوری‌ و دخالت احساسات باشد. از این رو، با حذف منبع چهارم و ترکیب اطلاعات منابع ردیف اول تا سوم، سعی شده است تا خارج از هر گونه دواری، به توصیف دقیق (و البته مختصر) تاریخ و تحولات سازمان پرداخته شود و در مسائلی که منابع سه‌گانه‌ی فوق اطلاعات متضاد و یا متناقضی ارائه نموده‌اند، موارد اختلاف جمع‌آوری و ارائه شود تا راه برای قضاوت آتی پژوهشگران هموارتر گردد.

این نوشتار از دو بخش مجزا تشکیل شده است: بخش نخست حاوی فصول اول تا چهارم تحقیق است که به تاریخچه‌ی سازمان در مقطع قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا مقطع ورود به فاز مسلحانه می‌پردازد. بخش دوم به بررسی عملکرد تروریستی سازمان و توصیف پیامدهای آن اختصاص یافته است.

اثر حاضر گام کوچکی است در مسیر اثبات پژوهشگرانه و مستند گوشه‌هایی از فعالیت‌های تروریستی سازمان مجاهدین خلق در گستره‌ی جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران بر اساس اسناد درون سازمانی و امید است که گام‌های آتی با استحکام علمی و پژوهشی افزون‌تر برداشته شود.

 

 

۵پاسخ به “سومین کتاب دکتر کوشکی ” تبار ترور ” منتشر شد”

 • گوهری:

  با سلام خدمت دکتر عزیز
  انتشار سومین کتاب تان
  را به شما تبریک میگوییم به امید موفقیت های آتی.
  یا حق

  ابوذر گوهری

 • کریم نیازی:

  با سلام خدمت جناب آقای دکتر

  اینجانب جهت تهیه کتاب جنابعالی به کتاب فروشیهای شیراز مراجعه کردم ولی نتوانستم تهیه نمایم آیا امکان ارسال و دریافت از تهران میسر است ؟

 • سلام آقای دکتر امیدوارم خوب و خوش باشین . صمیمانه انتشار کتابتونو تبریک می گم . من کتابتونو تهیه کردم و خوندم و امیدوارم کتابهای مفید بعدیتونو هم بخونم
  آقای دکتر ما کی می تونیم بالاخره باشما مصاحبه کنیم ؟

 • علیشاهی:

  درود؛ انتشار کتاب سوم تان را تبریک می گویم! هرچند دیر است و ما هم دور اما تماشای فیلم « به رنگ ارغوان » مرا به حال و هوای آن روزها نزدیک کرد و چه تلخی های گزنده ای که با آن نیامد و چه تصمیم های جانفرسایی که پس از آن گرفته نشد و چه پوسته ها که نیفتاد و … یاد
  آن روزی که پیشنهاد کار را به من دادید بخیر و یاد حرفی که در مورد تردید و تشکیک گفتید و چه درست پیش بینی بود! و خدایم را شکر می گویم – می دانم که ترکیب کردن و نسبت دادن خدای به من از نظر شما و ویرایشگران ادبی غلط است – که مرا از اعماق جهلی که بدان گرفتار بودم رهاندید و سرنخ پویایی ذهن و اندیشه را به من نشان دادید؛ هرچند که آنکه روزی شاگردتان باشد را دیگر مسلمان ندانید و نامی هم از او بر زبان نرانید.بارها خواستم بگویم که هیچکدام از چیزهایی را که دلسوزانه به من آموختید فراموش نکردم هرچند برخی را آویزه ی گوشم نمودم که همیشه به کار برم و برخی را که هرگز ملاک قرار ندهم بی آنکه قضاوتی نسبت به آموزگارم داشته باشم. روی سخن من و شما پایانی ندارد… نه خداحافظ و نه به امید دیدار…

 • سلام جناب دکتر. من یکی از دانشجویان عضو بسیج دانشجویی دانشگاه شهید چمران هستم که در پاییز امسال توانستم از حضور شما بهره مند شوم و دقایقی را با شما درباره مسائل مختلف مانند تاریخی مثل برکناری آقای منتظری و اعدام منافقین در سال ۱۳۶۷ صحبت کنم. شما مطلب مهمی را در مورد سند خود منافقین درباره کشته شده هاشان که بعد از جنگ منتشر کرده بودند و شامل ۴۰۰۰ نفر بوده عنوان کردید که گفتید بسیاری از ٱنها نیز مشخصات کاملی نداشتند(مثل شهدای جنبش سبز!!!) میخواستم از شما خواهش کنم اگر ممکن است مرا راهنمایی کنید که چطور میتوانم این فهرست را به دست بیاورم و مدعیان مظلوم بودن منافقین! را رسوا کنم. خواهشمندم مرا راهنمایی کنید
  سلامت و موفق باشید
  التماس دعا

یک نظر بگذارید