جستجو
آرشیو

حرکت معقول در رسیدن به آرمان‌ها، با واقع‌بینی انقلابی امکان‌پذیر است

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه شرط عبور موفقیت‌آمیز از گردنه‌های سخت در مسیر حرکت رو به جلو نظام، ترکیب آرمان‌گرایی و واقع‌بینی است، گفت: برای چندمین بار مقام معظم رهبری در این زمینه تأکیدات ارزشمندی بیان می‌کنند، این نکته بدیهی انقلاب اسلامی میان بسیاری از افراد کمرنگ یا فراموش شده است.

وی افزود: انقلاب اسلامی برای تحقق آرمان‌ها برپا شده است و برای تحقق این آرمان‌ها بر اساس واقعیات موجود حرکت خواهد کرد، برپایه توانمندی و ظرفیت‌ها و واقعیات موجود حرکت خود را به سمت آرمان‌ها ادامه می‌دهد و این فصل ممیزه این انقلاب با انقلاب‌های دیگر دنیا است.

این کارشناس سیاسی با اشاره به سیره و رفتار امام خمینی(ره) در این زمینه گفت: ایشان آرمان‌گرایانه‌ترین اهداف را برای انقلاب ترسیم کردند و در عین حال در مسیر دستیابی به آن اهداف آرمانی با نگاه واقع‌بینانه حرکت می‌کردند و این موجب شد انقلاب اسلامی بر خلاف همه انقلاب‌های جهان بتواند تا امروز آرمان‌های خود را حفظ کند و حرکت خود را به سمت دستیابی به آرمان‌ها داشته باشد هرچند در این راه با مشکلاتی نیز روبرو شده است.

کوشکی عنوان کرد: تأکیدات مقام معظم رهبری ناشی از این است که برخی افراد به دلیل درک نادرستی که از انقلاب و مفاهیم آن داشتند، عملا به حیطه واقع‌بینی محض افتادند و تسلیم واقعیت‌های موجود شدند و واقعیات موجود را نیز نتوانستند دقیق مشاهده کنند، سعی کردند واقعیاتی که قدرت‌های حاکم به جهان دیکته می‌کنند، بپذیرند.

وی در این رابطه اظهار کرد: برخی مسئولان ارشد نظام سخن از موقعیت شعب ابی‌طالب کردند در حالی‌که از منظر انقلاب اسلامی امروز ما در شعب ابی‌طالب قرار نداریم و موقعیت بدر و خیبر پیش روی ما قرار دارد.

این کارشناس سیاسی افزود: مقام معظم رهبری لازم دیدند، مجددا یادآوری کنند، انقلاب ما برای تحقق آرمان‌ها و دستیابی به آرمان‌ها است، اما در این مسیر بر اساس امکانات و داشته‌های موجود حرکت می‌کند و این به معنای واقع‌بینی است، واقع‌بینی به معنای تن دادن به شرایط جهان نیست، بلکه تلاش برای تغییر شرایط جهان بر اساس آرمان‌ها و مبتنی بر توانمندی‌های موجود است.

کوشکی در بیان تفاوت دو نوع واقع‌بینی گفت: واقع‌بینی انقلابی به این معنا است که مشاهده کنیم امکانات و توانمندی‌های ما در چه حدی است و بر اساس آن بتوانیم آرمان‌ها را محقق کنیم، واقع‌بینی انقلابی با واقع‌بینی روزمره و رایج متفاوت است، واقع‌بینی روزمره در نهایت انسان را به تسلیم فرامی‌خواند در حالی که که واقع‌بینی انقلابی انسان را به حرکت معقول در مسیر آرمان‌ها دعوت می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به لزوم مقاومت مدبرانه برای خنثی‌کردن تحریم دشمنان اظهار کرد: مقاومتی که بر اساس عقلانیت، محاسبه و علم باشد به نتیجه خواهد رسید و مقاومت کورکورانه و احساسی با شکست روبرو می‌شود، انقلاب اسلامی به واسطه اینکه از فرهنگ قرآن برخوردار است، انسان را به عقلانیت معطوف به اهداف آرمانی دعوت می‌کند.

کوشکی در این رابطه افزود: قران کریم پیامبر(ص) و مسلمانان را دعوت به استقامت می‌کند، این استقامت بر اساس عقلانیت است و مشاهده می‌کنیم که پیامبر اسلام در مسیر این مقاومت عاقلانه هم صلح حدیبیه را می‌پذیرند و پس از آن فتح مکه را نیز طراحی و به آرمان‌های خود دست پیدا می‌کنند و هیچ‌گاه دست از آرمان‌ها بر نمی‌دارند، اما پیمان‌های خود را حتی با کفار نیز محترم می‌شمارند، مگر وقتی که کفار نقض پیمان کنند، مجموعه این مقاومت مدبرانه تفسیر و تعبیری از مقاومت معقولی است که قرآن معرفی کرده و پیامبر اسلام(ص) نمونه عالی و عملیاتی آن هستند.

یک نظر بگذارید