جستجو
آرشیو

تروریست های سوریه به مرحله ناامیدی از موفقیت‌آمیز بودن اقداماتشان رسیده‌اند

به گزارش خبرنگار آنا، محمد‌صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در حاشیه مراسم نشست بصیرت‌افزایی و آشنایی با شیوه‌های جنگ نرم در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار جمعی از دانشجویان کشور با مقام معظم رهبری در هفته گذشته‌ اظهار داشت: در این دیدار مباحث خوبی مطرح شد و مقام معظم رهبری با دقت کامل به مطالبات دانشجویان توجه کردند.

وی ادامه داد: این دیدار یک بخش دو قسمتی بود یعنی همان طور که رهبری حق نقد را به دانشجوها وارد دانستند ولی در عین حال از دانشجویان خواستند که صعه صدر داشته باشند و در برخورد با برخی مسائل احساسی عمل نکنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در پاسخ به پرسشی درباره آخرین تحولات سوریه خاطرنشان کرد: ما اگر آخرین گزارش‌ها را در خصوص وضعیت سوریه بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که معارضین سوریه تقریبا به مرحله نا‌امیدی از موفقیت ‌آمیز بودن اقداماتشان رسیده‌اند‌.

*فعالیت نظامی نمی‌تواند مقاومت دولت اسد را از بین ببرد

کوشکی افزود: در این میان حامیان معارضین یعنی قدرت‌های فرا‌منطقه‌ای مانند آمریکا، انگلستان و فرانسه و همین طور حامیان منطقه‌ای مانند عربستان، قطر و ترکیه که دست به اقدام مسلحانه علیه حکومت بشار اسد زده‌اند به این جمع‌بندی رسیده‌اند که فعالیت نظامی نمی‌تواند مقاومت دولت بشار اسد را از بین ببرد.

وی با بیان اینکه طرح دشمنان دولت اسد در جهت قرار دادن سوریه در یک جنگ داخلی فرسایشی با شکست مواجه شده است، تصریح کرد: از ابتدای درگیری‌ها یعنی در ژانویه ۲۰۱۱ هدف معارضین تضعیف دولت سوریه و درگیر کردن این نظام با یک جنگ داخلی فرسایشی بوده تا خیال رژیم صهیونیستی از مرزهای خود و جولان راحت باشد به همین خاطر طرح حذف اسد یا طرح روی کار آمدن یک دولت دموکراتیک در سوریه به هیچ عنوان مطرح نبود.

*شکست طرح آلترناتیو در سوریه

کوشکی با اشاره به شکست طرح آلترناتیو علیه دولت اسد‌ گفت: شورای معارضین که توسط آمریکا تشکیل شد یک شورای شکننده‌ای بود که افق روشنی را به مردم سوریه ارائه نداد لذا مردم سوریه به این جمع‌بندی رسیدند که هدف مخالفین اسد روی کار آمدن یک نظام دموکراتیک نبوده بلکه هدف تضعیف دولت بشار اسد از طریق جنگ داخلی بود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران وضعیت کنونی سوریه را نسبت به ۶ ماهه گذشته بسیار مساعد دانست و اظهار داشت: خوشبختانه ارتش سوریه تسلط خود را بر مناطق درگیر در این کشور بیشتر کرده است و سعی می‌کند که مرزهای خود را با ترکیه، لبنان و اردن ببندد.

کوشکی با اشاره به عمده نگرانی دولت سوریه از مرز ترکیه به دلیل مرکز ثقل جنایت‌های رخ داده در این کشور تصریح کرد: همه به این نتیجه رسیدند که راه حل نظامی برای سرنگونی بشار اسد به بن‌بست رسیده است و مطمئن باشید که ناتو دخالت نخواهد کرد چرا که انگیزه کافی برای این کار را ندارد‌.

*دولت اسد از توانایی خوبی برای برخورد با تروریست‌ها برخوردار است

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اتهام دخالت نیروهای قدس سپاه در سوریه از سوی مخالفین بشار اسد اظهار داشت: ارتش سوریه به اندازه کافی از نیروی انسانی و تجهیزات دفاعی برخوردار است و نیازی به دخالت جمهوری اسلامی ایران به صورت مسلحانه نیست‌.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران همچنین ادامه داد: ارتش سوریه به واسطه بیش از ۴ دهه حالت آماده باش در برابر رژیم صهیونیستی از توانایی خوبی برخوردار است تا با نیروهای تروریستی برخورد کند.

کوشکی با بیان اینکه مردم سوریه همکاری خوبی را برای داوطلب شدن در ارتش الجیش این کشور از خود نشان داده است، خاطرنشان کرد: سوریه نیاز به کمک تسلیحاتی هیچ کشوری ندارد ولی جمهوری اسلامی ایران در‌صدد همکاری و همیاری به شکل دیپلماسی با سوریه است و این به این دلیل است که می‌دانیم حامیان رژیم صهیونیسی محور مقاومت را هدف قرار داده‌اند.

*در صورت سرنگونی دولت اسد جمهوری اسلامی ایران مورد هدف مستقیم قرار می‌گرفت

وی تصریح کرد: در صورت سرنگونی دولت اسد شاهد خواهیم بود که جمهوری اسلامی ایران مستقیما مورد هدف استکبار قرار خواهد گرفت لذا ما همه توان سیاسی و دیپلماسی خود را بسیج خواهیم کرد که اولا دولت اسد قربانی جنگ داخلی نشود و دوما از حقوق مردم سوریه در تغییر آرام حکومت و تبدیل حکومت سوریه به حکومت ایده‌آل مردم این کشور حمایت کرده است.

کوشکی در پاسخ به سوال دیگری درباره نتیجه نشست مشورتی تهران برای کمک به حل بحران سوریه‌ گفت: این حرکت بخشی از طراحی دیپلماسی ایران در جهت حمایت سیاسی از بشار اسد بود و معتقدیم که مسئله سوریه جز از طریق مردم و نیروهای دولتی برطرف نخواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه اگر ایران از سوریه حمایت نمی‌کرد اوضاع منطقه به چه شکلی رقم می‌خورد، بیان داشت: اگر جمهوری اسلامی وارد عمل نمی‌شد قطعا خود ایران مورد هدف قرار می گرفت و طبیعتا ما برای دفاع از منافع اعتقادی و کلان یعنی محور مقاومت، در سوریه وارد عمل شده‌ایم و سعی داشتیم که بحران سوریه را از حالت نظامی به حالت سیاسی تبدیل کنیم‌.

وی در خصوص نتایج اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران خاطرنشان کرد: این سازمان ضمانت اجرایی ندارد و صرفا محل عرضه آرا و تریبونی است برای بیان نقطه نظرهای کشورهای عضو در عرصه بین‌المللی و بیشتر از این هم نباید توقع داشت.

کوشکی در خاتمه یادآور شد: بیانیه‌های این جنبش، حالت توصیه ای دارد و ایران می‌تواند از این کنفرانس به عنوان تریبون برای بیان نقطه نظرات خود و همچنین برای افزایش همگرایی و هم‌افزایی بین کشورها استفاده کند.

۲پاسخ به “تروریست های سوریه به مرحله ناامیدی از موفقیت‌آمیز بودن اقداماتشان رسیده‌اند”

  • وی افزود: قدرت‌های فرامنطقه‌ای همچون آمریکا، فرانسه، انگلستان و حامیان منطقه‌ای و همچنین عربستان، قطر و ترکیه به عنوان حامیان منطقه‌ای تروریست‌هایی که در سوریه اقدام به جنگ مسلحانه علیه حکومت می‌پردازند، به این جمع‌بندی رسیده‌اند که فعالیت نظامی نمی‌تواند دولت بشار اسد را در هم بشکند.

  • کوشکی با تاکید بر اینکه مردم سوریه در اتفاقات این کشور نقشی ندارند، تصریح کرد: با توجه به اینکه بر کسی پوشیده نیست که مردم سوریه به هیچ عنوان در اتفاقات کشور خود حضور ندارند ولی کسی نمی تواند ادعا کند که مردم سوریه از بشار اسد رضایت کامل دارند و یا همه مردم پشتیبان حکومت اسد هستند.

یک نظر بگذارید