جستجو
آرشیو

برکناری طنطاوی حذف باقی‌مانده‌های حکومت مبارک بود

صادق کوشکی، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه برکناری طنطاوی یکی از اولین خواسته‌های مردم مصر بود، عنوان کرد: با توجه به عملکرد منفی او در دوره گذشته و اقداماتی که برای سرکوب اعتراضات مردمی انجام داده بودند، تصمیمات اخیر مرسی مبنی بر برکناری وزیر دفاع مصربا استقبال مردم مواجه شد.

وی افزود: برکناری شورای انتقالی نظامی به مسئولیت ژنرال طنطاوی با یک حرکت حساب شده و مناسب از سوی محمد مرسی صورت گرفت؛ به طور که حساسیت نظامیان هم برانگیخته نشد و مسلما این تصمیمات منطبق بر خواسته‌ی مردم مصر نیز بود.

کوشکی تاکید کرد: محمد مرسی افرادی را به مسئولیت ارتش و وزارت دفاع منصوب کرد که سابقه آنها مانند طنطاوی منفی نبود و طبیعی است که این حرکت او تا امروز بازتاب منفی از سوی ارتش نداشته واین سکوت به نوعی این مفهوم را می رساند که نظامیان هم این اقدام را پذیرفتند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه مردم از برکناری طنطاوی استقبال کردند گفت: مهمترین موضوع این است که تاکنیکی که مرسی برای عملی کردن این خواسته‌ در پیش گرفت تا حدی متناسب با شرایط فعلی جامعه مصر بوده و به همین دلیل شورای انتقالی و نظامیان هیچ واکنش منفی نسبت به آن اتخاذ نکرده و می‌توان گفت تمامی این وقایع در آرامش صورت گرفت.

وی ادامه داد: مرسی سیاست مناسبی را در پیش گرفته و همانطور که در اقدام اخیر او نیز دیدیم مرسی ابتدا به طنطاوی سمت داد و بعد به واسطه ناکار آمدی او و فرمانده ارتش در ایجاد امنیت در منطقه سینا آنها را از کار برکنار کرد.

کوشکی در بخشی دیگر از این گفت‌وگو افزود: طبیعی است که هنوز نمی‌‌توان ادعا کرد محمد مرسی توانسته است تمام اختیارات قانونی خود را به دست گیرد؛ ولی ظاهرا تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا گام‌به گام و بدون برانگیختن حساسیت‌ها، اختیارات کامل را به دست گرفته و خواسته‌های رای‌دهنده‌ها را تا حدودی عملی سازد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه محمد مرسی تا امروز از حمایت بخش قابل توجهی از مردم برخوردار بوده است تاکید کرد: حداقل ۵۰ درصد مردم مصر با عملکرد او موافق هستند و البته این کمترین حدی است که می‌‌توان برای حامیان مرسی در نظر گرفت.

وی گفت: محمد مرسی با توجه به محیط پیرامون مصر با مسائل زیادی روبرو نخواهد بود؛ چرا که همسایگان مصر مانند لیبی درگیر وضعیت انتقال هستند یا مانند سودان درگیر مسائل داخلی و تجزیه‌طلبی؛ یعنی در واقع فضای فعلی مصر از سودان و لیبی بهتر بوده و به همین خاطر مرسی با همسایگان خود مشکلی نخواهند داشت.

کوشکی ادامه داد: از سوی دیگر رژیم صهیونیستی همچنان از وضعیت مصر نگران بوده و دو طرف وضعیت شکننده‌یی نسبت به هم دارند که یکی از دلایل آن استقبال مردم منطقه غزه از ریاست جمهوری مرسی است؛ هرچند که دستور اخیر او در بستن کانال‌های ارتباطی و تونل‌های میان غزه و مناطق سینا و رفع مشکلات جدی را برای مردم فلسطین و غزه ایجاد کرده است؛ ولی برای مقابله با حرکت‌های تروریستی که علیه ارتش مصر رخ داده بود ظاهرا چاره‌ی دیگری برایشان نمانده بود.

یک نظر بگذارید