جستجو
آرشیو

رژیم صهیونیستی عامل بر هم زدن ثبات و امنیت منطقه است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه اظهار داشت: روز قدس به تعبیر بنیانگذار آن حضر ت امام روز اسلام است، یعنی تلاش حضرت امام این بود که با بنیانگذاری چنین روزی به تعبیر خود ایشان مساله فلسطین از مساله ملی و یک مساله محلی از یک مساله قومی و یا مساله ای که فقط به مردم فلسطین یا اعراب مربوط می شود خارج کنند و به عنوان مساله جهان اسلام معرفی کنند و تلاش بکنند که همه مسلمان جهان دغدغه مساله فلسطین را داشته باشند. نه فقط اعراب.  دکتر صادق کوشکی در گفت و گوی کوتاه با مرکز اطلاع رسانی فلسطین پیرامون تاثیر روز جهانی قدس بر مساله فلسطین و بیداری ملت ها منطقه تصریح کرد:تلاش رژیم صهیونیستی این بود که این نکته را جا بیندارد که مساله فلسطین مشکل ملت فلسطین است یا حداکثر مشکل ملت عرب است و بقیه نباید کاری به این مساله داشته باشند. استاد دانشگاه تهران افزود: اعلام روز قدس بنا به تعبیر حضرت امام روز اسلام است، تلاشی بود که مساله فلسطین به عنوان مساله اصلی و محوری جهان اسلام بشود و دغدغه ها و توانمندی های همه جهان اسلام در خدمت آرمان فلسطین بسییج بشود.

وی خاطرنشان ساخت: طبیعی است که الان مساله فلسطین  به عنوان شاخصه  جنبش های اسلامی و بیداری اسلامی در جهان اسلام مطرح است،یعنی وقتی ملت مسلمان مصر تلاش می کنند در حرکت سیاسی خودشان حکومت مبارک را که یکی از دشمنان آرمان فلسطین است حذف کنند پس از آن شعار آزادی فلسطین و حمایت ازمردم غزه را سر می دهند و سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره را تعطیل می کنند  همین طور در تونس یا همین طور در یمن ما شاهدیم در مناطقی که بحث بیداری اسلامی و حرکت های آزادیخواهانه جهان عرب شکل گرفته است.

وی یادآور شد: یکی از نقاط مشترک تلاش برای آزادی فلسطین و حمایت از مردم فلسطین است، چون این ثابت شده است که این رژیم صهیونیستی است  که عامل بر هم زدن ثبات و امنیت و دشمن آزادی ملت منطقه و دشمن استقلال ملت منطقه است و نابودی رژیم صهیونیستی تضمین کننده آزادی مردم غرب آسیا و شمال آفریقا خواهد بود.

وی در ارزیابی وضعیت مساله فلسطین اظهار داشت: ما در حرکتی در واقع قرار داریم که مسلمانان منطقه در آن و مردم کشورهای عربی  تصمیم گرفتند که به سمت آزادی حرکت کنند و این را درک کردند که وجود رژیم صهیونیستی در مسیر دستیابی به استقلال و آزادی است. یعنی ا مروز مردم اردن به خوبی این نکته را درک کرده اند که آن چیزی  که باعث می شود آنان به یک نظام آزاد و مستقل و مردمی دست پیدا کنند، وجود رژیم صهیونیستی است.

وی خاطرنشان ساخت: مردم مصر همین نکته را درک کردند و به همین خاطر با همان نفرتی که حکومت مبارک را حذف کردند  با همان نفرت سفارت رژیم صهیونیستی راتعطیل کردند و  بارها بارها خط لوله انتقال گاز از مصر به رژیم صهیونیستی را منفجرکردند و همین حس وحال در مردم کشورها منطقه یمن، تونس، لیبی و جای دیگر هم وجود دارد. یعنی خیزش های جهان عرب می تواند مقدمه ای باشد برای  هماهنگ تر شدن مردم مسلمان این منطقه  در مسیر  حمایت از ملت مسلمان منطقه  و در مسیر تحقق آرمان قدس و رهایی از قدس

کوشکی پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آرمان فلسطین تا چه اندازه در متحد ساختن مسلمانان جهان تاثیر گذار بوده است، اظهار داشت: طبیعتا همان طوری که در ابتدای سخن مطرح شد  هدف حضرت امام از تعیین روز جهانی قدس  در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز اسلام این بود که مسلمین جهان حول محور مساله فلسطسین و مساله قدس متحد بشوند و توانمندی های خود را بشناسند. مشکلات خود و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسند و سعی کنند که به واسطه و به بهانه مساله فلسطین به یک امت متشکل و متحد و مقتدر تبدیل شوند.

وی ادامه داد: مساله فلسطین از چنین پتانسیل و ظرفیتی برخوردار است که عامل اتحاد همه مسلمانان جهان بشود و عامل همگرایی وهم افزایی و توانمندی های آنان قرار بگیرد.

یک نظر بگذارید