جستجو
آرشیو

تریبون عدم تعهد فرصتی برای افزایش همگرایی کشورهای عضو

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، با بیان اینکه سازمان کشورهای غیرمتعهد یک تشکل نمادینِ تبلیغی-سیاسی است، گفت: این سازمان مانند سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه عرب، سازمان ملل و یا سایر سازمان‌های بین‌المللی دیگر نیست.

وی با بیان اینکه عدم تعهد سازمانی بدون ضمانت اجرایی و صرفا محل عرضه آرا و تریبونی است برای بیان نقطه نظرات کشورهای عضو در یک گستره بین‌المللی، افزود: از بدو تاسیس، قرار نبود این سازمان به عنوان یک سازمان اجرایی وارد عمل شود، به همین خاطر بازوی اجرایی ندارد و بیانیه‌های آن حالت توصیه‌ای دارند و الزام‌آور نیست.

به گفته کوشکی، جمهوری اسلامی حداکثر بهره‌ای که از این کنفرانس و ریاست ۳ ساله آتی خود بر این کنفرانس می‌تواند ببرد، استفاده تریبونی از این سازمان برای بیان نظراتش و افزایش همگرایی و هم‌افزایی بین کشورهای وابسته به مفهوم عدم تعهد است.

این استاد دانشگاه درباره فعالیت سفارتخانه‌های رژیم صهیونیستی برای عدم حضور کشورهای اروپایی در این نشست، اظهار داشت: بیشترین کشورهای عدم تعهد از آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین هستند؛ ضمن اینکه از اروپا یوگسلاوی سابق جزو بنیانگذاران عدم تعهد بوده ولی اکنون کشورهای اروپایی در این سازمان فعالیت ندارند.

وی با بیان اینکه هیچ‌کدام از کشورهای اصلی اروپایی عضو جنبش عدم تعهد نیستند، تصریح کرد: عملا شرکت یا عدم شرکت کشورهای اروپایی در این نشست مطرح نیست؛ این ادعاها نیز یک شایعه یا جنگ روانی است.

یک نظر بگذارید