جستجو
آرشیو

سیاست خارجی کانادا تابع انگلستان است

صادق کوشکی، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه بررسی سیاست خارجی دولت کانادا نشان می‌دهد آنها در خصوص مسائل خاورمیانه دنباله‌رو سیاست‌های آمریکا هستند، عنوان کرد: از سوی دیگر با توجه به اینکه کانادا جزو کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیاست سیاست خارجی آنها نیز تابع انگلستان است.

وی افزود: دولت کانادا تا امروز رفتار مستقلی در قبال مسائل بین‌المللی و مشخصا مسائل خاورمیانه نداشته و از سوی دیگر موضع‌گیری دولت این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران اصولا دنباله‌روی منافع آمریکا و انگلیس بوده و عموما همان مواضعی را اتخاذ می‌کند که آنها نیز بر سرش توافق کردند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد: به دلیل مشکلات مادی، دولت کانادا در ۲۵ کشور جهان سفارت‌خانه‌های خود را به حالت تعلیق درآورده و در ایران نیز بیش از چهار ماه است سفارت این کشور در حال نیمه تعطیل بوده و به نظر می‌رسد که بستن سفارت کانادا در تهران اقدامی در راستای کاستن از بار مالی سفارتخانه‌ها بوده؛ علاوه بر این قطع روابطش با ایران نیز حرکتی در راستای افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی ایران است.

کوشکی با بیان اینکه رفتار دولت کانادا مبنی بر بستن سفارت این کشور در تهران نشان می‌دهد که آنها به دنبال افزایش فشارها بر ایران هستند گفت: کانادا با این اقدام خود می‌خواهد تا فشارهایی را که از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا بر ایران وارد می‌شود را افزایش دهد.

وی افزود: بلافاصاله پس از اینکه دولت کانادا اعلام کرد سفارت خود در ایران را تعطیل می کند نخست وزیر رژیم صهیونیستی از این تصمیم ابراز خرسندی و از دولت کاندا برای اتخاذ چنین تصمیمی قدرانی کرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در بخش دیگری از این گفت‌وگو ادامه داد: اینکه کانادا ادعا کرده به دلیل حمایت ایران از تروریسم روابطش را با ایران قطع می‌کند ادامه داد: اولین بار این رژیم صهیونیستی بود که چنین اتهامی را به ایران زد و پس از آن این اتهام بارها تکرار شد تا اینکه امروز دوباره از سوی دولت کانادا به دلیل حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت سوریه همان حرف‌ها را تکرار کرد.

کوشکی گفت: درخصوص مسائل سوریه، جمهوری اسلامی ایران حامی این کشور بوده و ایالات متحده، فرانسه و کشورهای مرتجع عرب با وجود اینکه حامی القاعده هستند صحبتی در خصوص حمایت آنها از این گروه‌های تروریستی به میان نمی‌آید؛ ولی اینکه دولت کانادا تلاش کرده تا در راستای تلاش‌های ایران سفارت خود را تعطیل کند نشان می‌دهد آنها تلاش می‌کنند حداکثر بهره‌برداری را از وقایع منطقه ببرند.

یک کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد: در هر صورت بستن ‌سفارت کانادا در تهران نمی‌تواند بهانه‌ای باشد که به ایران اجازه شرکت در مجامع بین‌المللی را که در این کشور برگزاری می‌شود ندهد؛ چرا که ما سالهاست با آمریکا رابطه‌ای نداریم؛ ولی این امر بهانه‌ای نمی‌شود که کشور ما در سازمان ملل حضور نیابد.

وی در پایان گفت: به عقیده‌ی من بستن سفارت کانادا در ایران به برگزاری اجلاس غیرمتعهدها در تهران ربطی ندارد؛ بلکه این اقدام در راستای سیاست‌های انگلیس و آمریکا بوده؛ همچنین در جهت هم‌سویی با برنامه‌های اسراییل بوده و آنها با بهانه‌ قرار دادن حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت سوریه و نادیده‌ گرفتن اقداماتی که کشورهای مرتجع عرب در خصوص دامن‌زدن به تنش‌های داخلی این کشور می‌کنند صورت گرفته است.

یک نظر بگذارید