جستجو
آرشیو

اجلاس تهران فرصت مناسبی برای مذاکرات اقتصادی است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: اجلاس غیرمتعهدها برای ما تریبون بین‌المللی است که می‌توان بهره‌برداری‌های زیادی از آن کرد؛ هم‌چنین درعرصه بین‌المللی نیز محل مناسبی برای اعلام موضع کشورهای عضو محسوب می‌شود.

صادق کوشکی، مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که مصر به عنوان رییس پیشین جنبش غیرمتعهدها باید با حضور در اجلاس ریاست دوره‌یی را به ایران واگذار کند، گفت: به همین دلیل حضور رییس‌جمهور مصر ضروری به نظر می‌رسد؛ ولی باید بپذیریم که هر چند مرسی، رییس‌جمهور جدید مصر است ولی هم‌چنان بافت دولت مصر مانند گذشته است.

او افزود: تغییر و تحولاتی که لازمه یک دگرگونی اساسی در مصر است هنوز کاملا تحقق نیفتاده و جدا از شخص رییس‌جمهور مصر، نظامیان، قدرت‌های منطقه‌یی، مانند عربستان و قدرت‌های فرامنطقه‌یی مانند آمریکا دردولت وجود دارند که برای مصر تعیین تکلیف می‌کنند.

کوشکی ادامه داد: هنوز مشخص نیست مرسی تا چه حد بر روند روابط با ایران تاثیرگذار باشد و هنوز او نتوانسته یک دولت منطبق با ایده‌آل‌های خود و مردم انقلابی مصر را روی کار بیاورد به همین دلیل مشخص است که او اختیاراتی محدود خواهد داشت.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان این که حضور مرسی در اجلاس غیرمتعهدها بیش‌تر جنبه نمادین خواهد داشت، تاکید کرد: او حتی برای برقراری رابطه با ایران و یا تسهیل آن تصمیم‌گیرنده نخواهد بود بنابراین نباید انتظار زیادی از سفر او به ایران داشت.

وی با تاکید بر این که باید توقع منطقی از برگزاری اجلاس سران غیرمتعهدها داشته باشیم، تاکید کرد: برگزاری این اجلاس در شرایط فعلی برای جمهوری اسلامی یک مانور و نمایش قدرت سیاسی محسوب می‌شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: در این اجلاس قاعدتا از مذاکرات دو یا چندجانبه استفاده شده تا ضمن حفظ منافع برای حل مشکلات کشورهای منطقه از جمله بحرین و فلسطین نیز چاره‌ای اندیشده شود.

کوشکی خاطرنشان کرد: اجلاس غیرمتعهدها یک تریبون بین‌المللی است که می‌توان بهره‌برداری‌های زیادی از آن کرد کرد؛ هم‌چنین درعرصه بین‌المللی برای کشورهای عضو محلی برای اعلام مواضع محسوب می‌شود؛ هم‌چنین برگزاری این اجلاس در شرایطی که غربی‌ها تلاش دارند جمهوری اسلامی را کشوری منزوی نشان دهند نقطه قوتی برای ما محسوب می‌شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: در این اجلاس کشورهایی به همراه هیات‌های بزرگ اقتصادی حضور می‌یابند و در واقع شرایطی فراهم می‌شود که در حاشیه این اجلاس مذاکرات و قراردادهای اقتصادی دو یا چندجانبه‌یی را بین جمهوری اسلامی ایران و میهمانان حاضر منعقد شود.

وی در پایان درباره طرح مساله سوریه در حاشیه اجلاس گفت: قرار است در حاشیه اجلاس رایزنی‌هایی در خصوص وضعیت سوریه صورت گیرد که این رایزنی‌ها می‌تواند حتی از اصل اجلاس هم برای حل سوریه مفیدتر باشد؛ هم‌چنین از آن جا که کشورهای غربی و کشورهای مداخله‌گر منطقه مثل ترکیه و عربستان درباره وضعیت سوریه به بن‌بست رسیده‌اند، جمهوری اسلامی می‌تواند با در دست گرفتن ابتکار عمل در حاشیه اجلاس نشست‌هایی را با حضور طرف سوری برگزار کند تا بحران سوریه با راهکارهای دیپلماتیک حل شده و از دخالت‌های خارجی در این کشور کاسته شود.

یک نظر بگذارید