جستجو
آرشیو

مقابله با فضای تحریم و شکستن جو رسانه‌ای غرب از دستاوردهای اجلاس تهران است

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دتنشگاه خبرگزاری فارس، ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، اظهار داشت: آنچه که توسط رهبری در اجلاس مطرح شد، نشان از نگرش جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی به مسائل بین‌المللی دارد.

وی ادامه داد: دومین بحث تبیین مواضع کلان نظام جمهوری اسلامی در خصوص مسائل داخلی و بین‌امللی بود.

کوشکی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب پیرامون انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، تصریح کرد: مقام معظم رهبری تلاش کردند بحث حفظ استقلال جمهوری اسلامی را مخصوصاً در خصوص انرژی هسته‌ای که به یک نماد تبدیل شده مطرح کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: در بحث بین‌المللی هم ایشان تلاش کردند که جهت‌گیری‌هایی که در یک سال اخیر در جهان اسلام به ویژه در منطقه به سمت مسائل انحرافی سوق پیدا کرده بود را به سمت کانون اصلی که مسأله فلسطین است بازگرداند.

وی با بیان اینکه مهمترین بازتاب سخنان رهبری در افتتاحیه اجلاس، بازگرداندن توجه به کانون اصلی مسائل بین‌المللی یعنی بحث فلسطین بود، اظهار داشت: ایشان نگاه‌ها را به سمت مسئله فلسطین به عنوان کانون اتحاد در جهان اسلام برگردانند.

کوشکی با بیان اینکه ایشان بحث مقابله با جهان تک‌قطبی به سرکردگی آمریکا را به عنوان کانون اتحاد اعضای جنبش مطرح کردند، تصریح کرد: یعنی با استفاده از اصول جنبش عدم تعهد از کشورهای عضو جنبش بخواهند که جهان تک‌قطبی به سرکردگی آمریکا را نپذیرند و تلاش کنند خودشان قطب‌های موازی با قدرت آمریکا را در عرصه بین‌المللی ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه ما باید از اجلاس توقعات متناسبی داشته باشیم، اظهار داشت: دستاورد این اجلاس در واقع یک نوع مانور تبلیغاتی، سیاسی برای جمهوری اسلامی بود آن هم در این موقعیت خاص که کشورمان توانست یک موفقیت مناسبی را داشته باشد و این رزمایش سیاسی، تبلیغی را به انجام برساند.

کوشکی با اشاره به بهره‌برداری ایران از حواشی اجلاس، تصریح کرد: مقابله با فضای ناشی از تحریم‌ها و شکستن جو رسانه‌ای که توسط رسانه‌های غرب و رسانه‌های مزدور غرب در منطقه خاورمیانه علیه جمهوری اسلامی مطرح شده بود، گفت‌وگوهای اقتصادی حاشیه اجلاس جزو پیامدهای این اجلاس به شمار می‌رود.

یک نظر بگذارید