جستجو
آرشیو

غروب جنایتکاران

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و منتقد مسایل سیاسی در خصوص مقصد بعدی منافقان با این توضیح که این سازمان حمایت شرکای دیرینه خود را از دست داده و حتی در کشورهایی که حامیان اصلی آنها به شمار می روند از حمایت کمی برخوردارند، افزود: این احتمال وجود دارد که اعضا این سازمان تحت پوشش و پناهندگی سازمان ملل در کشورهای منطقه و یا حداکثر در کشورهای اروپایی به عنوان پناهنده سکنی داده شوند و این بهترین تصمیمی است که می توان برای آنها در نظر گرفت.

وی با اشاره به اینکه هنوز برای آنها هیچ تصمیم واقعی گرفته نشده، افزود: آمریکا و هیچ کشور دیگری برای این نیروها ارزشی قایل نیستند تا بخواهند در مورد مشکلات آنها چاره اندیشی کرده و اهمیت دهند.

این استاد دانشگاه در مورد انتقال احتمالی اعضای این سازمان به اردن گفت: انتقال به اردن هنوز مشخص نیست، اردن هنوز موافقت خود را برای پذیرش منافقین نشان نداده و این احتمال وجود دارد که با انتقال منافقین به این کشور موافقت نکند. تنها در صورت بهره مندی اردن از برخی منافع انگیزه پذیرش این افراد را برای اردن ایجاد خواهد کرد. چرا که اردن برای پذیرش این افراد باید متحمل هزینه های سنگین اقتصادی و سیاسی خواهد شد.

کوشکی با اشاره به اینکه اردن کشور فقیری است و اسکان این افراد هزینه های سنگینی برای اردن خواهد شد، خاطر نشان کرد: ممکن است کشورهایی مثل عربستان و قطر این هزینه ها را پرداخت کنند.

این کارشناس مسایل سیاسی با تاکید بر اینکه منافقان باقی مانده بیش از ۳۰ سال است که تحت شستشوی مغزی و زندگی فرقه ای بوده اند و شاید زندگی اجتماعی را فراموش کرده باشند، گفت که فلذا امکان بازگشت آنها به صحنه اجتماع وجود ندارد.

وی گفت: اعضا این سازمان دیگر توان تصمیم گیری ندارند و مورد نیاز سرکرده های آنها نیستند،(این نیروها دیگر بازدهی برای هیچ کشوری نداشته و امکان استفاده از آنها در فعالیت های تروریستی به گونه ای که قبلا مورد استفاده قرار می گرفتند، وجود ندارد و کسی به فکر دلسوزی به حال آنها نیست). آنها مثل تفاله ای هستند که کسی حاضر نیست برای این تفاله ها هزینه کند.

دکتر کوشکی خاطر نشان کرد: در طول یک سال گذشته با بسیاری از کشورها رایزنی شده، اما هیچ کس حاضر به پذیرش آنها نیست.

وی در مورد امکان پذیرش مجدد این گروه در عراق گفت: با تاکید بر اینکه منافقان با همدستی دولت پیشین عراق در سرکوبی کردهای عراقی و شیعیان جنایات فراوانی را مرتکب شده اند، افزود: دولت عراق از این بابت تحت فشار مردم خود قرار دارد و چاره ای جز اخراج این گروه از کشور ندارد.

وی افزود: این گروه دیگر شانسی برای ادامه بقا در عراق ندارند و با اخطار دولت عراق باید عراق را ترک کنند چون در غیر این صورت با برخورد مسلحانه دولت عراق مواجه می شوند.

**حمایت آمریکا از این سازمان تروریستی

دکتر کوشکی گفت: چون نیروهای باقی مانده از این سازمان دارای مشکلات روحی و روانی بسیاری بوده و دیگر فاقد کیفیت هستند، برای آمریکاییان فایده ای نداشته و نیاز نیست که آمریکاییان برای آنها برنامه خاصی در نظر داشته باشند.

وی افزود: نگاه آمریکا به این گروهک همواره منفعت طلبانه و در جهت پیشبرد اهدافش بوده و با از دست رفتن این کارکرد، آمریکایی ها خود را خیلی در برابر این عده مسوول و موظف نمی دانند. در واقع آمریکا آن بخش از نیروها را درست زمانی که دارای بالاترین کارایی بودند در همان سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ جذب کرد و از آنها بهره لازم را برد.

**امکان بازگشت این گروه به ایران

دکتر کوشکی در مورد امکان بازگشت این گروه به ایران گفت: جمهوری اسلامی از همان ابتدا اعلام کرد، هر فردی از اعضا این گروهک اجازه بازگشت به ایران را دارد و جمهوری اسلامی به آنها اجازه بازگشت خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه صرفا با کسانی برخورد می شود که به صورت مشخص مرتکب جنایت شده باشند که این برخورد نیز براساس قوانین در دادگاه صالحه خواهد بود، افزود: کسانی که مستقیما جنایتی مرتکب نشده اند و شاکی خصوصی ندارند، می توانند به راحتی به کشور بازگردند و صلیب سرخ نیز ضامن حضور این عده در ایران است.

**سرکرده تروریست ها کجاست؟

موضوع دیگری که به عنوان پرسشی تکراری، اما بی پاسخ در افکار عمومی و فضای رسانه ای مطرح است، این است که مسعود رجوی کجاست و اینکه چرا از فروردین سال ۱۳۸۲ تا کنون، یعنی درست از زمان حمله آمریکا و هم پیمانانش به عراق، هیچ تصویر، صدا و یا ویدئویی از رجوی پخش نشده است؟ این موضوع سبب شد تا بسیاری به این نتیجه برسند که رجوی در حمله جنگنده های آمریکایی به اردوگاه اشرف، در خلال حمله علیه صدام، به همراه ۲۰ تن دیگر از اعضای این گروهک از بین رفته است. هرچند زنده یا مرده بودن مسعود رجوی، تأثیری در فروپاشی تشکیلات گروهک تروریستی منافقین ندارد، برخی شواهد و قرائن، حکایت از آن دارد که او دیگر وجود خارجی و یا دست کم حضور اثرگذار ندارد.

محمد صادق کوشکی در این باره گفت: از ویژگی های خاص رجوی، خودنمایی است، لذا این فرد طاقت این همه دوری از صحنه را ندارد و نمی تواند پشت پرده بماند. این امر نشانه ای است مبنی بر اینکه رجوی معدوم شده یا بیماری خاصی داشته که توان حضور در صحنه را ندارد./

یک نظر بگذارید