جستجو
آرشیو

تقدیر از برخی نمایندگان، وزرا و استانداران با انتصاب به سفارت

محمدصادق کوشکی تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص مأموریت‌های خارجی در قالب اعزام سفیر، کاردار و یا رایزن فرهنگی (از طریق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی)، خاطرنشان کرد: متأسفانه این اعزام‌ها عموماً در طول سال‌های پس از انقلاب بدون توجه به توانمندی‌های افراد و معمولاً به عنوان پاداشی برای برخی افراد در نظر گرفته شده است.

وی در توضیح بیشتر گفت: به عنوان مثال تعداد قابل توجهی از افرادی که در چند سال اخیر به عنوان سفیر اعزام شده‌اند، دغدغه و تخصص نداشته‌اند و چون دوره نمایندگی، وزارت یا استانداری آنها خاتمه یافته و می‌خواستند از عملکردشان تقدیر شود، به مأموریت اعزام شده‌اند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با ذکر این نکته که متأسفانه مواردی چون بدیهیات دیپلماتیک مثل تسلط به زبان انگلیسی یا زبان حوزه مأموریت معمولا نادیده گرفته می‌شود، اظهار داشت: فردی که به عنوان سفیر اعزام می‌شود، باید خود را سفیر نظام جمهوری اسلامی و انقلاب بداند نه اینکه به دنبال حفظ مدت مأموریت باشد. کوشکی افزود: بسیاری از سفرای ما از ترس اینکه به عنوان عنصر نامطلوب از سوی دولت مقصد تلقی نشوند سعی می‌کنند ضوابط دولت مقصد را به گونه‌ای رعایت کنند که انگار سفیر جمهوری اسلامی نیستند و به موجودات منفعل و تماشگری تبدیل می‌شوند که جز تماشا در محل مأموریت کار دیگری انجام نمی‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار است سفرایی را اعزام کنیم باید تخصص افراد، توانمندی‌ها در حوزه زبان و تجارب دیپلماتیک و دانش در حوزه انقلاب اسلامی و دغدغه برای انتقال تفکر انقلاب و دفاع از مواضع جمهوری اسلامی را مدنظر قرار دهیم و فردی که به عنوان سفیر اعزام می‌شود، برازنده این عنوان باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه چنین کسانی در بین دیپلمات‌های ما هستند ولی متأسفانه اغلب از این سمت (سفارت) به عنوان پاداش و امتیاز استفاده می‌شود.

کوشکی با بیان اینکه متأسفانه برخی از سفرای ما جز زبان فارسی قادر به تکلم زبان دیگری نیستند، یادآور شد: اگر آزمون جغرافیای سیاسی از آنها گرفته شود، نمره‌ای نخواهند گرفت. حتی برخی از آنها قادر به توضیح و تبیین انقلاب در حد بدیهی هم نیستند.

وی افزود: این بدان دلیل است که در انتصاب و اعزام سفرا شاخصه‌ها و کدهایی در نظر گرفته می‌شود که با شاخصه‌هایی چون تخصص، در نظر گرفتن دغدغه‌های انقلاب، استعداد، خلاقیت و … هیچ نسبتی ندارند و متأسفانه سفارتخانه‌های ما در برخی از نقاط دنیا، تعطیل بودنشان با برقرار بودنشان فرقی ندارد.

یک نظر بگذارید