جستجو
آرشیو

مرسی به اردوغان دیگری تبدیل می‌شود

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، خاطرنشان کرد: یکی از عمده مطالبات اسلام‌گرایان مصر تجدیدنظر در معاهده کمپ دیوید و قطع رابطه با رژیم صهیونیستی بود که مرسی با توجه به فشارهایی که از جانب غرب به مصر اعمال شد و همچنین نیازهایی که مصر به غرب برای ادامه حیات اقتصادی خود دارد و فشارهایی که از سوی کشورهای مرتجع منطقه مانند عربستان و قطر به این کشور وارد شده تصمیم گرفته است در حرکت عمل‌گرایانه و پراگماتیستی حفظ وضع موجود و منافع ملی مصر را به پاسخ‌گویی به مطالبات حداکثری اسلام‌گرایان ترجیح دهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر اولویت اول رییس‌جمهور مصر این است که بتواند وضعیت اقتصادی این کشور را سامان دهد و رفاه نسبی‌ را ایجاد کند و در وهله بعد آن دسته از مطالبات اسلام‌گرایان را پاسخ دهد که پاسخ‌گویی به آن مطالبات مشکلی در بهبود روند اقتصادی مصر ایجاد نخواهد کرد.

کوشکی گفت: اگر مطالبه‌ای از جانب اسلام‌گرایان وجود داشته باشد که اجرای آن در رابطه مصر و غرب خللی ایجاد کند تجربه نشان داده است که مرسی آن مطالبه را دنبال نخواهد کرد و سعی می‌کند مطالباتی را در دستور کار خود قرار دهد که روابط مصر و غرب و همچنین روابط کشورش با کشورهای عرب منطقه مانند عربستان و قطر را تحت تاثیر قرار ندهد.

این استاد دانشگاه همچنین گفت: در حال حاضر اعتراض‌هایی از مصر به سیاست‌های مرسی شاهد هستیم اما ممکن است مرسی این توانایی را به دست آورد که بتواند این اعتراضات را به حداقل برساند و حکومتش را دوام بخشد. چنین ظرفیتی را در مرسی شاهد هستیم که بتواند به این اعتراضات غلبه کند و در قالب حداقلی نگه دارد و بتواند با هدف بهبود شرایط اقتصادی مصر حرکت خود را ادامه دهد و ممکن است با کمک‌های غرب و کشورهایی مانند عربستان و قطر در بهبود شرایط اقتصادی مصر موفقیت‌هایی را کسب کنند که این موضوع نظرها را به سویش جلب خواهد کرد.

کوشکی در عین حال در پاسخ به این پرسش که آیا شاهد نزدیکی بیشتر مصر به آمریکا و رژیم صهیونیستی خواهیم بود گفت:‌ اگر مرسی بتواند طرح خود را مدیریت کند شاهد تولد ترکیه جدیدی در منطقه خواهیم بود که رابطه حسنه‌ای با غرب، عربستان و قطر دارد و در عین حال گرایش‌های حداقلی اسلام‌گرایانه نیز دارد. می‌توان پیش‌بینی کرد که مرسی به اردوغان دیگری تبدیل شود.

یک نظر بگذارید