جستجو
آرشیو

پروژه لاله حاکی از یک لجاجت خالی از عقلانیت است

دکتر محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه و یکی از فعالان عرصه رسانه و فرهنگ در رابطه با اینکه چرا مسئولان وزارت ارشاد و سامان سینمایی اینقدر اصرار بر ساخت و تولید چینی فیلمی دارند به خبرنگار ” سراج ۲۴ ” گفت : من فکر می کنم که این رفتار یک لجاجت خالی از عقلانیت است ، دوستان سازمان سینمایی دوست دارند ثابت کنند که حرف حرف خودشان است و دیدگاههای دیگران برایشان اصلا اهمیتی ندارد.ماجرای ساخت فیلم لاله دستمایه ای شده است تا دوستان ثابت کنند که آدم های مهم و قاطعی هستند ؛ و اینکه فقط خودشان قضایا را می فهمند و بقیه افراد درک درستی از مباحث فرهنگی ندارند.

دکتر کوشکی با اشاره به اصرار مسئولان سازمان سینمایی و وزارت ارشاد در ساخت این فیلم به رغم مباحث مهم مطرح شده از جانب مقام معظم رهبری در مورد لزوم ترویج سبک زندگی دینی و اسلامی در میان آحاد مردم و طبقات مختلف اجتماعی کشور، با طرح سوالی می گوید: آیا به طور کلی تناسبی میان دغدغه ها و منویات رهبری با آنچه در وزارت ارشاد در حال وقوع است می توان قائل شد و روی آن بحث کرد؟

ظاهرا دوستان معاونت(سازمان) سینمایی تعهدی به سیاست گذاری های کلان فرهنگی که از جانب رهبری نظام ابلاغ می شود و باید آنرا انجام بدهند، ندارند.

وی در ادامه می افزاید : ما خوشحال می شویم اگر دوستان معاونت سینمایی بیان کنند کدام یک از رهنمودهایی که رهبری نظام در طول این چند سال اخیر ابلاغ کرده اند را جدی گرفته و اجرایی کرده اند؟ فکر نمی کنم مسئولان فعلی این سازمان به یاد داشته باشند آخرین باری که مسائل و دغدغه های رهبری را اجرا کرده و یا برای دنبال کردن آنها به منظور جامه عمل پوشاندن و اجرایی کردنشان از خود رغبتی بروز داده باشند!

این فعال فرهنگی با اشاره به ضعف های موجود در فضای فرهنگی کشور معتقد است : در واقع اینگونه به نظر می رسد که اساسا در سازمان سینمایی اهدافی غیر از آنچه سیاست های کلی فرهنگی نظام نامیده می شوند، دنبال می شود!

کوشکی در پایان با طرح این مبحث که باید از این بزرگواران پرسید که آیا پروژه لاله سبک زندگی دینی را ترویج می کند؟ تصریح کرد : کارهای انجام گرفته توسط سازمان سینمایی به طور کلی نشان می دهد که برای دوستان دغدغه ای تحت عنوان «زندگی دینی» وجود ندارد، چرا که اگر غیر از این بود باید در طول چند سال تصدی گری و سکانداری آنان در این سازمان مهم، باید یک گام حتی کوچک به منظور ترویج و تبیین سبک زندگی اسلامی برداشته می شد ؛ این اتفاق نشان دهنده عدم عظم جدی آقایان برای ترویج چنین تفکراتی است.

یک نظر بگذارید