جستجو
آرشیو

موازنه قدرت بین فلسطین و رژیم صهیونیستی برقرار شده است

محمدصادق کوشکی تحلیلگر مسائل بین‌الملل در نشست “مقاومت، بیداری اسلامی و پیروزی غزه” که  در مرکز مطالعات عالی بین‌المللی دانشگاه تهران برگزار شد، به سخنرانی درباره جنگ غزه پرداخت.

وی با اشاره به اینکه هفت روز از آغاز جنگ در غزه می‌گذرد، اظهار داشت: موجودیت رژیم صهیونیستی در ۶۵ سال اخیر در هیچ‌کدام از جنگ‌ها، چه جنگ ۳۳ روزه و چه ۲۲ روزه تا این اندازه تحت فشار قرار نگرفته بود و آژیر خطر در تل‌آویو به صدا درنیامده بود، اما این جنگ هفت روزه  ناتوانی این رژیم را آشکار ساخت.

کوشکی حادثه کشته شدن ۱۶ سرباز مصری در صحرای سینا را عاملی در جهت سخت‌تر شدن محاصره غزه دانست و افزود: این جنگ، زنگ خطری برای رژیم صهیونیستی است، زیرا آنها دریافتند که گروه‌های مقاومت، اکنون با حداقل امکانات و شرایط سختی که در محاصره غزه داشتند، می‌توانند با قدرت از خود دفاع کنند.

وی ادامه داد: برای نخستین بار در تاریخ مناقشات فلسطین و رژیم صهیونیستی است که این رژیم، اظهار عجز کرده و در سومین روز جنگ غزه و با کم شدن آستانه تحملش درخواست آتش‌بس کرده است.

کوشکی تصریح کرد: تلفات اندکی که نیروهای مقاومت در این جنگ داشته‌اند نکته قابل تأملی است و این تلفات، اصلا قابل مقایسه با جنگ‌های قبلی نیست. فلسطین برای اولین بار موازنه قدرت را برقرار کرده و در آینده با این کار، معادله منطقه را بر هم خواهد زد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل اظهار داشت: ایران به طور رسمی، حمایت تسلیحاتی خود را از جبهه مقاومت اعلام کرده و موشک‌های فجر که در این جنگ استفاده شد،‌ ساخت وزارت دفاع ایران بوده است.

وی افزود: ایران اقتدار خود را در این جنگ ثابت کرد، زیرا رژیم صهیونیستی در این جنگ در برابر ایرانی قرار گرفته که در یک سال اخیر مدام از سوی صهیونیست‌ها تهدید شده است.

کوشکی ادامه داد: بازیگران منطقه‌ای به خصوص مصر باید در این جنگ، ادعای حمایت خود از جبهه مقاومت را آشکار سازند، چرا که آبروی مصر و اخوان‌المسلمین بستگی به تصمیمات مُرسی دارد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل تصریح کرد: مرسی در این جنگ، دو راه پیش رو دارد؛ یا باید در راستای تقویت جبهه مقاومت تلاش کرده و بیداری اسلامی تایید کند و نه بهار عربی را و یا اینکه با پیگیری مسیر حزب عدالت و توسعه ترکیه، آبروی خود و اخوان‌المسلمین را برده و دروغین بودن حمایتش از جبهه مقاومت را آشکار کند.

وی در پایان با بیان اینکه اکنون شرایط به گونه‌ای است که آتش‌بس را طرف فلسطینی تعیین خواهد کرد و این بخاطر قدرتمندی جبهه مقاومت است، تصریح کرد: این جبهه برای برقراری آتش‌بس ۲ شرط در نظر دارد؛ اول اینکه باید محاصره غزه به طور کامل شکسته شود و دوم اینکه رژیم صهیونیستی به همراه ضمانت یک کشور دیگر، تعهد بین‌المللی دهد که شروع کننده جنگ نباشد.

یک نظر بگذارید