جستجو
آرشیو

وضعیت نابسامان رژیم صهیونیستی در منطقه دلیل اصلی حمله به غزه است

محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در گفت وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) در تشریح دلایل حمله رژیم صهیونیستی به غزه گفت: مهم ترین دلیل حملات رژیم صهیونیستی به غزه را باید در وضعیت نابسامان این رژیم در منطقه مرتبط دانست و دلایل این حمله فراتر از مسائل و دلایل حاشیه ای و فرعی مانند برگزاری انتخابات زودهنگام در اسرائیل در بهمن ماه است.

وی ادامه داد: در واقع تداوم حیات منطقه ای به نام غزه و گروه های مقاومت مستقر در این منطقه ثبات و امنیت رژیم صهیونیستی را به طور جدی با خطر مواجه ساخته است. به عبارتی امنیت و ثبات و تداوم این رژیم جعلی منوط به نابودی منطقه غزه و به ویژه نابودی مقاومت است و مادامی که مقاومت اسلامی حماس وجود دارد رژیم صهیونیستی روی ثبات و آرامش نخواهد دید. کوشکی تأکید کرد: به همین دلیل رژیم صهیونیستی پس از شکست در جنگ ۲۲ روزه تلاش کرد با یک شیوه دیگر بحث حذف مقاومت اسلامی غزه را در پیش بگیرد که آن هم شیوه حملات ایذایی و روزمره بود. ا

ین عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: اما با پاسخ غافلگیرکننده مقاومت، پروژه مد نظر اسرائیل ناگزیر به سمت یک حمله گسترده تغییر جهت پیدا کرد و اسرائیل عملا و ناخواسته در دامی گرفتار شد که خودش برای حذف و نابودی گروه های مقاومت در منطقه غزه طراحی کرده بود.

کوشکی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی برای محک زدن دولت های مستقر پس از فرایند بیداری اسلامی این جنگ را آغاز نکرده است اظهار کرد: اسرائیل برای محک زدن این دولت ها نیازی به پرداختن چنین هزینه سنگینی ندارد. یعنی اسرائیلی ها وقتی می بینند که دولت مصر حرفی از نابودی فسخ قرار داد کمپ دیوید نمی زند و مایل به ادامه رابطه با رژیم صهیونیستی است دیگر نیازی به محک زدن آنها ندارد. مسئله دیگر اینکه هیچ موجودیتی امنیت خود را برای فهم رفتار سایر کشورها قربانی نمی کند و به خطر نمی اندازد. کوشکی افزود: امروز مصر و دولت جدید آن در برابر این آزمون قرار دارد که آیا آن چنان که مدعی بودند به یاری غزه برمی خیزند یا خیر؟

وی اظهار کرد: در واقع حمله اسرائیل به غزه نه به عنوان محک اسرائیل برای فهم و درک واکنش دولت های جدید، بلکه در واقع آزمون و محکی برای دولت های جدید پس از تحولات بیداری اسلامی است تا میزان نزدیکی آنها به آرمان فلسطین مشخص شود. کوشکی درباره بحث آتش بس مطرح شده میان حماس و رژیم صهیونیستی عنوان کرد: رژیِم صهیونیستی به طور جدی مایل به پذیرفتن آتش بس بودند اما چون این آتش بس به طور موقت مطرح شده بود و از آنجا که این رژیم بارها و بارها این آتش بس های موقت را نقض کرده است و از آن به عنوان سپر دفاعی برای خود استفاده کرده است گروه های مقاومت زیر بار چنین طرح آتش بسی نرفتند.

یک نظر بگذارید