جستجو
آرشیو

استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه با سوریه در جهت جنگ روانی است

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی نه سوریه تمایلی دارد که با ترکیه وارد جنگ شود و نه مصلحت این کشور است. از طرف مقابل ترکیه هم کشش جنگ را ندارد و موقعیت دولت ترکیه به گونه‌ای نیست که بخواهد به طور جدی وارد جنگ شود.

وی افزود: جنگ روانی ترکیه با این هدف انجام می‌شود که فشاری را به سوریه وارد کند و به نوعی حمایت ناتو از خود را یادآوری کند هر چند که هنوز مشخص نیست که ناتو با درخواست ترکیه موافقت کرده است یا خیر.

کوشکی گفت: اگر ناتو با این درخواست موافقت کند و سیستم‌های ضدموشکی پاتریوت هم در مرز سوریه و ترکیه نصب شود در اصل مطلب تغییری ایجاد نخواهد شد و باز هم دو کشور تمایلی به جنگ ندارند. این اقدامات تبلیغاتی است که هم مصرف داخلی در ترکیه داشته باشد و هم نوعی تهدید روانی نسبت به سوریه باشد.

وی همچنین اضافه کرد: اگر موشک‌های پاتریوت نصب هم شوند باید در نظر داشت که موشک‌های پاتریوت ناکارآمدی خود را در فلسطین اشغالی در جنگ‌ هشت روزه نشان داد. اگر موشک‌های پاتریوت در تعداد فراوان هم نصب شود باز مشکلی از ترکیه حل نمی‌کند زیرا این موشک‌ها در وجب به وجب فلسطین اشغالی مستقر بود و توان بازدارندگی در برابر موشک‌های مقاومت نداشتند. ناکارآمدی پاتریوت ثابت شده است و سازوکار پدافندی باکیفیتی نیست.

وی تصریح کرد: ترکیه فقط تلاش می‌کند به دولت سوریه فشار روانی وارد کند و به نوعی دلگرمی برای مخالفین سوریه ایجاد کند و از آنجا که دولت ترکیه با دخالت هایی که در سوریه داشت دچار مشکلاتی شده است جنگندگی خود را از دست داده است و می‌خواهد با این اقدام در برابر مردم ترکیه اعاده حیثیت کند و این اقدام نمی‌تواند چندان مصرف بین‌المللی داشته باشد.

یک نظر بگذارید