جستجو
آرشیو

تحصن اعتراض‌آمیز مصداق عمل به وصیت‌نامه امام(ره) است

محمدصادق کوشکی با اشاره به بیانیه اخیر انصار حزب‌الله در اعتراض به اکران فیلم سینمایی “من مادر هستم” گفت: تحصن اعتراض‌آمیز در برابر ارشاد مصداق عمل به بند “م” وصیت‌نامه امام(ره) است.

محمدصادق کوشکی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، درباره اعتراض اخیر انصار حزب‌الله به سازمان سینمایی در زمینه صدور مجوز اکران برخی فیلم‌های مسئله‌دار به خبرنگار مهر گفت: تا آنجا که بنده اطلاع دارم شکایت این دوستان به قوه قضاییه در دست بررسی است و روند اجرایی خود را طی می‌کند.

وی افزود: بنابر اخبار منتشر شده هنوز کیفرخواستی در این زمینه صادر و دادگاهی برگزار نشده‌است پس هنوز قضاوت درباره سرانجام آن شکایت زود است.

کوشکی تصریح کرد: قاعدتاً در کشور هیچ گروه و جریانی فراتر از قانون نیست اما باید بدانیم که علاوه‌بر قوانین مکتوب موجود، منابع دیگری هم به‌عنوان قانون در کشور ما وجود دارد که حرف‌ها و مواضع حضرت امام(ره) و نیز سخنان مقام معظم رهبری از همین دست منابع است.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: بر همین اساس و بر مبنای بند “م” وصیت‌نامه حضرت امام خمینی(ره) تنها در حوزه مسائل فرهنگی و نه مسائل اقتصادی و سیاسی، متدینین جامعه موظفند اگر قصور منکری در عملکرد مسئولان مشاهده کردند ابتدا تذکر دهند و در صورت عدم تأثیرگذاری تذکر بنابر نص صریح همین بند، افراد باید شخصاً وارد میدان عمل برای اصلاح شوند.

کوشکی ادامه داد: در بیانیه اخیر انصار حزب‌الله هم صراحتاً اعلام شده که در صورت عدم جلوگیری از اکران این فیلم‌ها، اعتراضات در قالب تحصن در برابر ارشاد ادامه پیدا خواهد کرد و هیچ کس قرار نیست شخصاً فیلمی را از پرده پایین بکشد و یا با فیلمسازان برخورد کند. مطالبه این دوستان هنوز هم از وزارت ارشاد است.

وی افزود: این حرکت مصداق عمل به بند “م” وصیت‌نامه حضرت امام(ره) است و قطعاً ایرادی بر آن وارد نیست مگر اینکه ولی فقیه زمان بنابر دلایلی ادامه اجرای این بند را به صلاح ندانند، که این اتفاق هم هنوز رخ نداده است.

کوشکی تأکید کرد: نکته مهم در این زمینه این است که هنوز معترضان مخاطب حرکت خود را ارشاد و در مرتبه بالاتر حاکمیت می‌دانند و این نشان می‌دهد هیچ کس به‌دنبال عملکرد فراقانونی نیست. این حرکت مصداق نهی‌ از منکر حاکمیتی است که عین وصیت‌نامه امام(ره) است.

یک نظر بگذارید