جستجو
آرشیو

بانی بحران در سینما ارشاد است/اسعدیان:سینما از ابتدا با بحران روبرو بود

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست بررسی دلایل بحران در سینمای ایران با حضور جمعی از سینماگران عصر روز گذشته در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

در ابتدای این نشست «محمد صادق کوشکی»، اظهار داشت: در نظام دینی هر حرکت خلاف قانونی حرام است و باید با این افراد برخورد شود.

وی در ادامه یادآور شد: افرادی هستند که در لباس های روحانیت، پزشکی و دیگر مشاغل تخلف می کنند اما این دلیل بر بد بودن روحانیت یا پزشکان نیست.

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: هر شخصی در هر لباسی اخلاق را رعایت نکند خلاف دین حرکت کرده و چنانچه جریانی رفتاری غیر دینی دارد آنرا به اصل تفکر منتسب نکنید.

کوشکی در ادامه به مشکلات اخلاقی در سینمای ایران اشاره و گفت: «محمد خزاعی» دبیر سی امین جشنواره فیلم فجر در گفت وگویی با روزنامه جوان به این نکته به صراحت تاکید داشته است؛ وی در این گفت وگو یادآور شده اهانت به مقدسات و ارزش های دفاع مقدس و روحانیت در حال گسترش است و این فرد به عنوان یکی از سینماگران از این روند ناراضی است.

وی ادامه داد: همچنین مقام معظم رهبری نیز در ۲۳ مهر ماه امسال در بجنورد تاکید فرمودند که غرب در تلاش برای ترویج سبک زندگی خود است و به کارگردانان و تهیه کنندگانی سفارش داده می شود که درباره سبک غربی فیلم بسازند و مسئولان باید در این زمینه هوشیار باشند.

این استاد دانشگاه در ادامه توضیح داد: وقتی پرویز پرستویی اعلام می کند که اغلب آثاری که برای نقش آفرینی به وی پیشنهاد شده ضعیف هستند نشان از وضعیت نابسامان سینما دارد و این نگرانی ها خانواده ها را نسبت به سینماگران بی اعتماد کرده است.

*معترضان فیلم ها را نقد کنند

کوشکی با یادآوری اینکه مشکل سینمای ایران آقا و خانم الف یا ب نیست، بیان داشت: اگر کسی به یک فیلم اعتراض دارد باید آنرا نقد کند و به سازنده آن اثر توهین نکند زیرا نمی توان به سازنده خرده گرفت و همه فیلمسازان مجوز ساخت فیلم هایشان را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت می کنند.

به گفته وی، اگر مشکلی در زمینه ساخت فیلم های سینمایی باشد مقصر وزارت ارشاد و سازمان سینمایی است و اعتراض بسیاری از گروه ها نیز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باز می گردد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر کسی با جهالت خود حتی یک کلمه به کارگردانی توهین کند خلاف شرع کرده است و اعتراض همه ما به مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و بانی بحران کنونی سینما بدون شک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان امور سینمایی است.

*خزاعی مرجع سینمای ایران نیست

علی علایی که مجری و کارشناس این برنامه بود در واکنش به سخنان کوشکی یادآور شد: محمد خزاعی به عنوان دبیر سی امین جشنواره فیلم فجر می توانست مانع از حضور فیلم هایی که امروز شما به آن ها اعتراض دارید در جشنواره سال گذشته شود از این رو استناد به حرف های وی درست نیست.

وی در ادامه یادآور شد: همه فیلم های سینمایی حاضر در سیمین جشنواره فیلم فجر نیز به دست محمد خزاعی ساخته نشده است و وی مرجع سینمای ایران نیست.

این منتقد و نویسنده سینمای ایران در ادامه تاکید کرد: «محمد خزاعی» در جایگاهی نیست که بگوید سینما به ارزش ها اهانت کرده است و ما اطلاع داریم کارنامه این تهیه کننده سینما از چه طریق شکل گرفته و سطح کارهای وی در سینما چیست.

وی ادامه داد: «محمد خزاعی» در شهریور ماه این مسائل را مطرح کرده و این مهم دقیقا در تاریخی بوده که «محمد رضا عباسیان» به عنوان دبیر سی و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر انتخاب شده بود.

«علی علایی» همچنین به طعنه در پاسخ به «محمد صادق کوشکی» که گفت در نبود «محمد خزاعی» درباره او حرف نزنید، اظهار داشت:  وی این حرف ها را در پاسخ به صحبت های اخیر «محمد خزاعی» علیه خودش مطرح کرده است.

«محمد صادق کوشکی» در ادامه از «علی علایی» باز زدن مثال مردی که گاه به دلیل منافع به سمت زنان غش می کرد درخواست کرد که سمت گروه خاصی غش نکند.

وی تاکید کرد که او داور است و باید بی طرفانه در این مراسم حضور داشته باشد و غش نکند و اجازه دهد میهمانان دیگر در این باره سخنوری کنند.

بنابراین گزارش، «علی معلم» نیز به طعنه گفت: ظاهرا ما سمت خانم ها هستیم و «علی علایی» بهتر سمت ما غش نکند.

وی همچنین تاکید کرد که ما طرفی نداریم که سمت و سوی آنرا بگیریم.

*سینما به دلیل اقتصادی بودن پدیده ای بحرانی است

در ادامه این مراسم «همایون اسعدیان» نیز یادآور شد: بحث ما بحران در سینما است و این بحث ارتباطی با موضوع اخلاقی بودن یا نبودن سینماگران ندارد.

کارگردان «طلا و مس» در ادامه افزود: بحران در سینمای ایران فراتر از صحبت هایی است که مطرح شد و امروز بحران در سینما بیشتر بحران مدیریتی است.

کارگردان فیلم سینمایی «بوسیدن روی ماه» در ادامه  توضیح داد: سینما با اقتصاد سر و کار دارد و هر پدیده اقتصادی با بحران سر و کار دارد و مهم، مهار این بحران است.

اسعدیان تاکید کرد: سینما از بدو ورود به ایران با بحران روبرو بوده است و مشکل اساسی ما این است که تا کنون نتوانسته ایم بحران های موجود در سینما را مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: مشکل اصلی سینمای ایران مدیریت غلط در بخش های مختلف است.

*صحبت درباره اخلاقی یا غیر اخلاقی بودن سینما حرکت به بی راهه است

در ادامه این نشست «ناصر هاشم زاده» از فیلمنامه نویسان سینمای ایران نیز گفت: اگر به دنبال شناسایی دلایل بحران در سینما هستیم نباید به دنبال محکوم کردن یکدیگر باشیم و صحبت درباره اینکه یک فیلم اخلاقی است یا غیر اخلاقی به بی راهه رفتن است.

وی یادآور شد: سینما ضعیف شده است و برای درمان بیماری نیاز به کمک دارد و پرسش اصلی این است که چگونه می توان به این سینما کمک کرد.

این نویسنده سینما ادامه داد: متاسفانه امروز اگر از مدیریت سینما انتقاد کنیم بیکار می شویم و چنانچه از برخی سینماگران نقدهایی را مطرح کنیم نیز باز به واسطه آنان از کار دور شده و خانه نشین خواهیم شد.

هاشم زاده تاکید کرد: امروز متاسفانه برخی از اهالی تولید در سینما به این نتیجه رسیده اند که می توانند با بودجه نهادهای مختلف بدون دغدغه فیلم بسازند و تاکنون فیلم های بسیاری از این روش ساخته و در آرشیو سازمان های مختلف انبار شده است.

وی در ادامه افزود: البته در میان این آثار فیلم های خوب و بد هم وجود دارد اما باید در نظر داشته باشیم که در این حالت به سینماگران ظلم می شود.

هاشم زاده همچنین فسادهای اقتصادی را موجب بحران های کنونی سینما دانست و توضیح داد: مسئولان تاکید دارند که مشکل اصلی از فیلمنامه نویسان است در صورتی که به همان اندازه کارگردانان و تهیه کنندگان نیز می توانند در تولید یک اثر سینمایی بد موثر باشند.

وی ادامه داد: همه شرایط دست به دست هم می دهد و بحران درست می کند و این مهم به یک موضوع خاص بر نمی گردد.

هاشم زاده در ادامه از وجود بحران فکری فرهنگی در سینمای ایران خبر داد و افزود: مشروعیت در سینمای امروز امری مهم است و متاسفانه هستند افرادی که با این استدلال که در فیلمسازان حتی یک تار مو بیرون نیست،آثار بسیار بدی می سازند.

*باج دهی به چند آدم خاص

این نویسنده سینما همچنین باج دهی برخی مسئولان به چند نفر خاص را دلیل دیگری بر بحران در سینما دانست و تاکید کرد:  سینما باید پاسخ نیازهای مردم را بدهد.

وی ادامه داد: امروز باید بررسی کنیم از ۹۰ فیلمی که برای نمایش در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر آماده کردیم چند اثر قابل نمایش است و در عین حال به دنبال یافتن سرمنشا دعواها باشیم.

*سرآغاز سال نامیمون سینمای ایران از اکران نوروز

علی علایی در ادامه پایین کشیدن دو اثر سینمایی در ابتدای امسال از سوی گروه های مختلف با عنوان حرکت های خودجوش را یکی از عوامل ایجاد بحران در سینمای ایران دانست و تاکید کرد: از ابتدای امسال سال نامیمونی را برای سینمای ایران رقم زدند.

وی همچنین تاکید کرد که سینمای ایران همواره به واسطه سینماگران ایرانی با استقبال مخاطبان روبرو بوده و سالن ها تاثیر بسزایی در این مهم نداشته اند.

*سینما دچار ضعف تفکر است

در ادامه این نشست «علی معلم» نیز گفت: این بحث بدی است که اعلام کنیم سینما در ذات با بحران روبرو است زیرا هنر هفتم در دنیا ابزار و مشخصاتی دارد و ما با بحران های مختلفی در سینما مواجه هستیم.

وی یادآور شد: بحران تفکر یکی از این بحران ها است و سینماگر ما بدون مطالعه و وابستگی به فرهنگ خودی به معنای درست و بهره گیری از داشته های سرزمین خود دچار ضعف تفکر شده که این مهم به ضعیف شدن سینما منجر شده است.

این منتقد و نویسنده سینمای ایران ادامه داد: بحران اقتصادی یکی دیگر از دلایل بحران سینمای ایران است و مشکلات اقتصادی سیاسی ایجاده برای کشور از دلایل بحران در سینما است.

معلم توضیح داد: بخش خصوصی در این شرایط به دشواری ادامه حیات می دهد و در عین حال بحران ساختار مدیریت نیز شرایط را بحرانی تر کرده است.

*سینما و ۴۰ قلندر

وی در ادامه افزود: متاسفانه در سینما ما یک مویز و ۴۰ قلندر داریم و شهرداری، حوزه هنری، معاونت سینمایی و دیگر نهادها از جمله قلندرهای سینمای ایران محسوب می شوند که هر یک برای سینما به طور جداگانه تصمیم می گیرند.

تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» در ادامه افزود: با این شرایط نمی توان مدیریت سینما نمی تواند ساختاری را برای ساماندهی بحران تدوین کند و هر دستگاه همچون حوزه هنری بنابر سلیقه و عقیده سیاسی و با تکیه بر مال های انباشته و نگاه خاص خود درباره سینما حکم صادر می کند.

معلم در ادامه از بحران اظهار نظر در سینمای ایران خبر داد و افزود: متاسفانه برخی افراد که دو کار بیشتر در سینمای ایران انجام نداده اند اعلام می کنند که سینما فاسد است و برخی سایت ها و رسانه ها نیز این اظهار نظر را به عنوان یک نظریه مطرح می کنند که این مهم خود در سینمای ایران بحران به وجود می آورد.

*اظهار نظر یک نماینده مجلس درباره سینما  که تنها یک فیلم دیده است

وی یادآور شد: امروز حتی نماینده ای در مجلس شورای اسلامی که به قول خودش یک اثر سینمایی ندیده، سینما را تحلیل می کند در صورتی که افراد اظهار نظر کننده درباره سینما باید صاحب نظر باشند.

مدیر مسوول ماهنامه دنیای تصویر ادامه داد: این افراد تاکید دارند که باید بودجه ها در اختیار آنان باشد و آنان وارث انقلاب و شهدا هستند.

معلم بحران اظهار نظر را ناشی از ایجاد نشدن منافع جمعی و ایجاد بیکاری و فقر در سینما دانست و افزود: هر کسی درباره سینما به منش و روشی اظهار نظر می کند اما این نوع گفت وگو ها بنیان بحث های اجتماعی را تغییر می دهد.

وی در ادامه خواستار کمک های اقتصادی سیستماتیک و یکسان دولت به سینماگران شد و تاکید کرد که نباید جلوی بروز عدالت در سینما گرفته شود.

معلم تصریح کرد: جالب است که امروز بدنام ها با اظهار نظرهایی به خوش نام تبدیل می شوند.

*چرا ۱۰ سال پیش به دنبال اصلاح سینما نبودید؟

معلم خطاب به کوشکی ادامه داد: کارکرد سینما در ۱۰ سال پیش هم اینگونه بود اما سوال اصلی اینجا است که شما در آن سال ها کجا بودید  و چرا ۱۰ سال پیش صدای وا مصیبتا سر ندادید؟

وی ادامه داد: امروز با بحران تعریف در سینمای ایران روبرو هستیم و باید این پرسش را مطرح کنیم که آیا سینمای ما تعریفی مارکسیستی دارد یا دینی؟

این منتقد سینما توضیح داد: روشی که امروز برای پرورش هنرمند صاحب فکر در پیش گرفته شده اشتباه است و سینماگر اهل تفکر و دانش است.

معلم افزود: امروز دنیا در حال تغییر است و وضعیت امروز ما با ۲۰ سال پیش که داشتن ویدیو جرم بود یکسان نیست و متاسفانه در این راه سینما از تحولات فرهنگی رسانه ای عقب مانده است.

وی به هزینه های ۷۰۰ میلیونی برای تولید یک فیلم سینمایی آپارتمانی اشاره کرد و یادآور شد: روشنفکران یا شبه روشنفکران در تولید چنین آثاری به دنبال آثار تلخ می روند و عده ای نیز فیلم هایی همچون نیم کیلو باش مرد باش را می سازند که این تلخی ها را در زبان طنز بیان می کند.

این تهیه کننده سینما ادامه داد: عده ای هم به دنبال تولید فیلم بر اساس اندیشه هستند که با توجه به هزینه های موجود این افراد به اصطلاح ول معطل هستند.

معلم از دیدن فیلم های برخی جوانان به دلیل دیدگاه های تلخ و به هم ریخته اظهار نگرانی کرد و افزود: همان دانشجویان فیلمسازی که ۸ سال از فیلم هایشان اظهار نگرانی کردم امروز مدیران این کشور هستند.

وی توضیح داد: در همه جای دنیا فیلم های بد و احمقانه ساخته می شود و در شرایطی که ما فیلمنامه هایمان برای ساخت سه بار خوانده می شود چگونه توقع داریم که وضعیت بهتر شود.

این منتقد سینما همچنین به ورود سیاست به عرصه فرهنگ اشاره کرد و یادآور شد: عده ای از این طریق در حال سهم خواهی و وزن کشی هستند.

*اظهار نظرهای بدون پشتوانه درباره مسائل دینی

کوشکی نیز در ادامه در پاسخ به معلم گفت: بحران اظهار نظر فقط محدود به سینما نمی شود و عده ای مهمتری همچون دین نیز عده ای بدون احاطه به مسائل دینی در این باره اظهار نظر می کنند.

وی به تهیه کننده یکی از فیلم هایی که با منع نمایش در سینماهای حوزه هنری مواجه است اشاره کرد و افزود: این تهیه کننده بدون وضو در خیابان نماز می خواند و در رادیو درباره مسائل دینی حرف می زند و به آیه های قرآنی استناد می کند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد که در سینمایی که احکام آن اسلامی است باید مبانی دینی رعایت شود.

کوشکی توضیح داد: برخی افراد متدین هستند که واقعا فیلمساز نیستند و فیلم نمی سازند؛ معتقدم این افراد باید نقد شده و حتی از آنان درباره بودجه هایی که گرفته اند بازخواست شود.

*روند متلاطم وزارت ارشاد در ۲۰ سال اخیر

وی دوران وزارت ارشاد از دهه ۶۰ تا ۶۸ را به عنوان بهترین دوران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و از افت کیفی عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دهه ۷۰ به بعد خبر داد.

این استاد دانشگاه از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره های مختلف گلایه کرد که چرا خطوط قرمز سینمای ایران را به صورت حقوقی تبیین نکرده اند.

کوشکی تولید فیلم سینمایی «لاله» از سوی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پافشاری بر ساخت این اثر سینمایی را صحیح ندانست و اظهار امیدواری کرد: خبرسازی ها درباره این فیلم تعمدی برای دوری افکار از دیگر مشکلات سینمایی نباشد.

وی همچنین تاکید کرد که موضوع یک هفتم فیلم های حاضر در سی امین جشنواره فیلم فجر درباره خیانت بوده است.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به ممنوعیت نشان دادن صحنه کشیدن سیگار در فیلم های سینمایی این پرسش را مطرح کرد که آیا مشروب خوری در سینما ایرادی ندارد؟

کوشکی ادامه داد: خیلی ها نمی توانند داستان بسیاری از فیلم هایی که در حال اکران است را برای خانواده خود تعریف کنند.

*تجمع انصار حزب الله در برابر وزارت ارشاد قانونی است

وی همچنین تجمع انصار حزب اله در برابر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را اقدامی قانونی دانست و تاکید کرد: در بند ب وصیت نامه حضرت امام (ره) به صراحت به این نکته تاکید شده که چنانچه در عرصه های فرهنگی احکام شرعی زیر پای گذاشته و مسئولان به این مهم بی توجهی کنند جوانان انقلابی می توانند با این مهم مقابله کنند.

یک پاسخ به “بانی بحران در سینما ارشاد است/اسعدیان:سینما از ابتدا با بحران روبرو بود”

  • مؤدب در ادامه سخنان همایون گفت: به‌عنوان مثال موضوع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را مطرح می‌کنم که کتاب رمان نوجوان تولید کرده است و این کار در دل سیستم اداری شکل گرفته ما سال‌ها در این زمینه مشکل داشتیم و سفارش تازه‌ای هم نبوده است و موضوعاتی که دغدغه مشترک بوده با روش خلاقانه پیگیری شده و کار درخشانی به وجود آمده است. خلاقیت، شکستن بوروکراسی و تصمیم درست می‌تواند به راه‌حل‌ها کمک کند. در عرصه فرهنگ نیاز به آدم‌هایی است که جهادی فکر کنند. وقت و انرژی گذاشته و دغدغه کار را داشته باشند تا بتوانند مدیریت خوبی اعمال کنند.

یک نظر بگذارید