جستجو
آرشیو

فقط سیدمحمد خاتمی را قبول داشتم

افکارنیوز: فیلم جدید فریدون جیرانی شاید پر حاشیه ترین فیلم امسال سینماها باشد، فیلمی که علیرغم مخالفت های فراوان اکران شد و اکران آن نیمه تمام هم نماند. اولین فیلمی که علاوه بر مخالفان، موافقان آن هم مقابل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجمع کردند.

در همین راستا محمد صادق کوشکی، منتقد سینما و نزدیک به گروه های انصار حزب الله، همایون اسعدیان فیلمساز نزدیک به حوزه هنری و فریدون جیرانی کارگردان «من مادر هستم» در یک مناظره مفصل ۱۹ صفحه ای در مجله سینمایی ۲۴ شرکت کردند.

در این مناظره صریح، حرف های جالبی زده شد از جمله این که فریدون جیرانی اعتراضات علیه فیلم ها را خود جوش نمی دانست و یک حرکت فراقانونی می خواند. همایون اسعدیان هم در قسمتی از این مناظره نظر کوشکی را درباره اروتیک بودن فیلم خصوصی تایید کرد و گفت : علی رغم این که در فیلم آقای فرحبخش هیچ موی زنی از چادر بیرون نیامده، فیلم مصداق اروتیک است. اسعدیان در این مناظره بارها جمعیت معترض به فیلم ها را جمعی صد نفره خواند که حق ندارند برای سینمای یک کشور تصمیم گیری کنند.

کوشکی هم با انتقاد از رویه فرهنگی کشور بعد از دهه هفتاد، بیشترین انتقاد را از صفار هرندی و تیم مدیریت فرهنگی دولت نهم و دهم کرد و گفت: من تنها سالهای دهه شصت را که خاتمی وزیر فرهنگ بود؛ تایید می کنم و معتقدم در سال های بعد سینما رو به انحطاط رفته است چرا که در سالهای سردبیری صفار هرندی در کیهان شما یک مقاله علیه بدحجابی یا مسائل فرهنگی در این روزنامه نمی بینید.

کوشکی گفت: اعتراض به فیلم ها فقط مختص این یک سال اخیر نبوده اما روند فیلمسازی در کشور ما به گونه ای بوده که اعتراضات طیف مذهبی، این بار در تجمع های اعتراضی نمود یافته است. کوشکی با اشاره به وصیت نامه امام خمینی (ره) اظهار داشت: برداشت من از وصیت این است که در حوزه فرهنگ می شود از دولت تمکین نکرد و اعتراض خود را بیان کرد.

یک نظر بگذارید