جستجو
آرشیو

تروریست‌ها می‌خواهند سوریه را به سومالی دوم تبدیل کنند

محمد صادق کوشکی، در گفتگو با خبرنگار افکار نیوز در باره طرح سه مرحله ای بشار اسد برای پایان دادن به بحران سوریه بیان داشت: طرح پیشنهادی بشار اسد طرح منصفانه ای است و منافع مردم سوریه را در نظر گرفته است و به همین دلیل هم از سوی طرف مقابل یعنی جناح تروریست ها و حامیان آنان به هیچ وجه مورد پذیرش قرار نگرفته است؛ یعنی غربی ها و جناح عربی مخالف بشار اسد، هیچکدام با این طرح موافقت نکردند زیرا منافع تروریست ها و حامیان آنها در سوریه با منافع این کشور متضاد است.

وی با بیان این که اقتدار حکومت بشار اسد ضامن اجرایی طرح وی است ، اظهار داشت: ضمانت اجرای طرح هم در سوریه اقتدار بشار اسد و حاکمیت و ارتش او و پشتیبانی او از سوی مردم سوریه است و در آینده باید ببینم که این شرط محقق خواهد شد یا خیر. یعنی اگر این شرط محقق بشود در آن زمان ابشار اسد می تواند با استفاده از اقتداری که دارد، این طرح منصفانه را که منافع مردم سوریه را در وهله نخست در نظر گرفته است اجرا کند.

کوشکی با اشاره به اینکه مردم سوریه چه برخوردی با طرح بشار اسد دارند، گفت: بخش قابل توجهی از مردم سوریه هر چند که ممکن است از حاکمیت حزب بعث رضایت نداشته باشند، اما قطعا به دنبال امنیت هستند و وضعیت فعلی را به هیچ عنوان نمی پسندند و به دنبال برون رفت از بحران سوریه و ناامنی هستند و اجرای طرح هایی مانند طرح ایران و طرح بشار اسد در سوریه حداقل امنیت را در درجه اول لحاظ خواهد کرد و قطعا این موضوع مورد نظر اکثریت مردم سوریه است.

این کارشناس امور بین الملل درباره واکنش نیروهای معارض و غربی به طرح بشار اسد، افزود: طرف های حامیان تروریست مشخص هستند که کشورهایی مانند ترکیه، عربستان، قطر، فرانسه ، انگلیس و آمریکا در این جناح قرار دارند. اینها به دنبال جلوگیری از ثبات در سوریه هستند و در نظر دارند که الگوی سومالی را در این کشور اعمال کنند و سوریه نیز مانند کشور سومالی به کشوری بحران زده و جنگ زده تبدیل شود و قطعا آنها با هر حرکت و طرحی که بخواهد ثبات و امنیت این کشور را تامین کند، به طور جدی مخالفت هستند و در برابر آن کارشکنی می کنند.

وی در پایان اضافه کرد: اگر جناح بشار اسد بتواند اقتدار خود را حفظ کند، بعید به نظر نمی رسد که این طرح به خوبی اجرایی بشود و در آینده سوریه نقش موثری داشته باشد.

یک نظر بگذارید