جستجو
آرشیو

ارجاع موضوع سوریه به محاکم بین‌المللی راه‌حل‌های سیاسی را دور از دسترس می‌کند

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خاطرنشان کرد: بررسی ماهیت بحران سوریه، نشان می‌دهد که این بحران نتیجه تداخل نیروهای قدرت بیرونی در فضای سیاسی این کشور و به هم خوردن تعادل موجود در سوریه است و اضافه شدن نیروهای مداخله‌گر بین‌المللی به سوریه باعث شده فضای سیاسی آرام این کشور از تعادل خارج شود و به نقطه بحران برسد.

او تاکید کرد: هر اقدام دیگری که در حوزه بین‌المللی رخ دهد و دخالت‌ها را افزایش دهد، بحران را افزایش خواهد داد و مهم‌ترین روش پایان این بحران، بازگشت سوریه به فضای متعادل قبل از دخالت نیروهای خارجی است.

وی ادامه داد: ارجاع موضوع به محاکم بین‌المللی و حتی در افراط‌ترین شکل آن، محکومیت شخص بشار اسد همان‌طور که در مورد سودان نیز شاهد بودیم، تاثیری نخواهد داشت. عمرالبشیر نیز در دادگاه لاحه محکوم شد اما هیچ اتفاقی نیفتاد و تاثیری بر روندهای سیاسی در سودان برجای نگذاشت. در مورد سوریه نیز این‌چنین است. در افراطی‌ترین حالت اگر این پرونده به دادگاه‌های بین‌المللی ارجاع شود و حتی محاکمه‌ای صورت گیرد و حکم جلب بشار اسد صادر شود، باز هم ارزش عملیاتی نخواهد داشت و عملا راه‌حل‌های سیاسی را دور از دسترس‌ خواهد کرد.

کوشکی اضافه کرد: غرب بدش نمی‌آید از هر امکان موجودی که در دست دارد، برای ایجاد فشار به سوریه و شخص بشار اسد، استفاده کند اما جنس این فشارها همان‌طور که در مورد سودان هم بی‌تاثیر بود، صرفا فضای تبلیغاتی را ممکن است علیه سوریه و بشار اسد ایجاد کند و تاثیر جدی و واقعی بر روند بحران برجای نخواهد گذاشت.

او درباره برگزاری نشست ژنو در مورد سوریه و هم‌چنین برگزاری نشست مخالفان دولت سوریه در فرانسه نیز گفت: نشست ژنو قبل و نشست فعلی اگر راه‌حل غیرسیاسی را برای سوریه پیشنهاد کند، عملا به نتیجه نخواهد رسید. نشست‌هایی که بر راه‌حل‌های غیرسیاسی تاکید می‌کنند، ناکارآمدی خود را در طول سه سال گذشته نشان داده‌اند به همین دلیل ایران نیز که به دنبال حل بحران سوریه است، با استفاده از راهکارهای سیاسی و ملی می‌خواهد این مساله حل شود. به همین دلیل پیشنهاد ابتدایی ایران تاکنون حل بحران سوریه از طریق گفت‌وگوها و ابزارهای سیاسی از درون سوریه بوده است.

این استاد دانشگاه گفت: از آن‌جا که نشست “ژنو ۱″ به چنین دیدگاه‌هایی نزدیک بود مورد حمایت ایران قرار گرفت. دیدگاه اخضر ابراهیمی و حتی اتحادیه عرب و برخی کشورهای عربی مانند مصر نیز به دیدگاه‌های ایران نزدیکی بسیاری دارد و جالب این‌جاست که حتی سعودی‌ها که حامی جدی تروریست‌های فعال در سوریه هستند نیز به این نتیجه رسیده‌اند که حداقل در عرصه تبلیغاتی، سخن از حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه داشته باشند و اخیرا سعودالفیصل، وزیر خارجه سعودی چنین دیدگاه‌هایی را مطرح کرده است.

وی در پایان گفت: جمع‌بندی‌ها نشان می‌دهد واقع‌بینی برای سوریه، راه‌حل‌های سیاسی و ملی را حکم می کند نه راه‌حل امنیتی، نظامی و خارج از مرزهای این کشور.

یک نظر بگذارید